Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nedopalek cigarety, úmysl, technická závada nebo lesní požár? Na popel shořely dvě historicky cenné chaty Na Tokáni

03.06.2020
Nedopalek cigarety, úmysl, technická závada nebo lesní požár? Na popel shořely dvě historicky cenné chaty Na Tokáni

Foto: HZS ČR (stejně jako ostatní snímky v článku a fotogalerii, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Na místo vyrazilo 16 jednotek hasičů

FOTOGALERIE V pátek, 22. května, brzy ráno, vyrazil revírník v Národním parku České Švýcarsko do zaměstnání. V tom si všiml kouře, který se linul nad vrcholy smrků. Vyrazil hledat příčinu. Hoří Na Tokáni! Hned začala palba telefonátů. Na místo se sjelo 16 jednotek hasičů, byl povolán dokonce i hasičský vrtulník. Přesto za oběť ohni padly dva historické sruby, které byly středobodem zdejších výprav do přírody. Škoda za 23 milionů a hrůza – Na Tokáni byli snad všichni místní, kteří mají nohy. Bylo to kouzelné místo. Teď je z něho popel.

„Spolupracovali jsme s vyšetřovateli hasičů, znalci z Technického ústavu požární ochrany, na ohledání se podílel i policista skupiny speciálních kynologických činností se služebním psem vycvičeným na detekci akcelerantů hoření,“ uvedl policejní mluvčí Daniel Vítek. Vyšetřování stále probíhá a vyšetřovatelé pracují na několika verzích toho, jak mohlo k požáru dojít. Ale u toho se zároveň odborníci přiklání k verzi technické závady.

 

Místo, které snad proklel Voldemort; hořelo tu již potřetí

Původní obora byla v lokalitě Na Tokáni vybudována v 80. letech 17. století. V roce 1833 dal majitel panství kníže Rudolf Kinský příkaz k vybudování provizorní útulny pro lovce, neboť zde byl znám hojný výskyt ptactva, především tetřeva hlušce. Postupně byly přistavovány další objekty a stavby získaly trvalý charakter. Z oné doby pochází i německý název lovecké chaty Balzhütte.

 

Původní lovecký zámeček Kinských zasáhl významně do československých dějin: Kvůli pobytu lorda Waltera Runcimana, při jeho zvláštní misi v srpnu roku 1938, z níž posléze vyplynul postoj západních mocností při formulaci dohody s Německem o osudu českého pohraničí v Mnichově. Kníže Kinský byl totiž vedoucím štábu SdP (Sudetendeutsch Partei), Henleinovy strany, který připravoval lordův pobyt. Chtěl vytěžit co nejvíce k prosazení záměru připojení našeho pohraničí k Německu. V neděli 14. srpna 1938, při návratu z bohoslužby v Krásné Lípě, byla pro britské hosty zorganizována návštěva v několika chudých obydlích Němců v Horní Chřibské a v Krásném poli, kde byla ukazována bída a nepořádek. Vina za to byla dávána Čechům. Po obědě přivedl na Tokáň Českokamenický starosta několik desítek Němců, kteří si podle scénáře SdP vyvolali lorda a hlasitě ho vyzývali: „Milý lorde, osvoboď nás od zlých Čechů“. Na předmnichovských rozhovorech na Tokáni přijal Runciman pozvání Maxe Egona Hohenlohe k setkání s Henleinem na Červeném hrádku u Chomutova. Zde pak Henlein zakreslil na mapě ta území, kterých se Československo mělo vzdát

Postupně zde byly budovány přístupové cesty a osvětlení a zpevňovány lovecké stezky v okolí. V polovině 50. let 19. století Na Tokáni vznikla chata ve stylu loveckého zámečku. Tento objekt byl 26. 10. 1905 zničen požárem. Vzápětí byl sice obnoven, ovšem i tato lovecká chata o čtyři roky později opět shořela. Současná podoba staveb Na Tokání pochází až z 30. let 20. století, kdy zde byla v roce 1932 postavena nová hájovna a budova hostince. A právě hostinec je jedna z budov, která lehla popelem.

 

Naprostá spoušť

Shořelo vše do základů. To přesně pasuje na historické budovy Na Tokáni. U hostince zbyly jen zděné komíny, u stodoly pak zděné obvodové zdi. Památkáři, kteří dorazili po necelém týdnu důsledky katastrofy propátrat a prozkoumat, zjistili, že nezbylo prakticky nic. Jen detaily, jako jsou kliky nebo kování na dveře.

 

Historické sruby Na Tokání na podzim roku 2019, foto Strážní služba Správy NP České Švýcarsko

Ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Jan Šmíd celou věc shrnul: „Troufl bych si říct, že co jsou pro Beskydy chaty na Pustevnách, tím jsou pro České Švýcarsko chaty Na Tokáni.“ A s tím je nyní konec. Nebo ne? Památkáři totiž už nyní přemýšlí, jak sruby obnovit. Ale nebude to lehká práce. A ani domluva.

„My bychom samozřejmě, pokud by to bylo možné, preferovali záchranu maxima z toho, co zůstalo, plus dostavbu toho, co bylo. Ale nyní je hodně předčasné mluvit o tom, co se stane. Vedle majitele a nás se musí zapojit i další instituce a všichni se musíme sjednotit v názoru,“ poznamenala Alena Sellnerová z Památkového úřadu.

 

Obraz zkázy

Oblíbené dostaveníčko v přírodě

České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků České republiky. Je unikátní pískovcovými útvary, branami, bludišti, roklemi, skalními věžemi nebo i skalními městy. Oblast není vyhledávaná jen turisty, ale také filmaři napříč planetou. Nejslavnější a nejznámější je pak záběr z hollywoodského blockbusteru Lev, čarodějnice a skříň, kde si zahrála veleslavná Pravčická brána, která je od srubů Na Tokáni co by kamenem dohodil. A zbytek došel. S tornou, čutorou a pořádným spacákem... protože noci jsou tam chladné.

Vložil: Kamil Fára