Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jděte s tím potravinovým socialismem do kelu. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.05.2020
Jděte s tím potravinovým socialismem do kelu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: U nás na severu, v Ústeckém kraji, už ze zemědělství zbyly jen pasoucí se krávy a velké, velké louky, které se dvakrát do roka sekají

Zemědělský výbor poslanecké sněmovny i ministr zemědělství přišli aktuálně s pozměňovacím návrhem k zákonu o potravinách a tabákových výrobcích, na jehož základě by měly mít obchody povinnost prodávat až 85 % českých potravin. Zahráli si tak na mělký pocit vlastenectví, který jim má nahnat ovečky, které to cítí stejně – podporujme až do úmrtě vše české. A ano, touží i po tom, podpořit českou ekonomiku a rozhýbat české zemědělství. Jenže dělat to právě takhle?

Proti návrhu se ozvala i Asociace soukromých zemědělců, která k tomu řekla: „Mezi skutečně funkční opatření, jak dlouhodobě změnit podíl dovozových potravin na trhu, řadíme například větší uvolnění a zjednodušení legislativních podmínek, které umožní větší rozvoj výroby potravin přímo od sedláků. Tím zcela přirozeně dojde nejen ke zvýšení podílu českých potravin, ale i zlepšení dostupnosti těchto potravin pro zákazníky zejména na lokálních trzích.“

Násilí

Ale návrh jde opačným směrem. Chce násilím vnutit obchodníkům, aby 85 % potravin mělo původ v ČR. To povede nutně ke zdražování, protože české zemědělství je podkopané tisícem a jedním nařízením, které mu ztěžuje být konkurenceschopné. Pokud může být španělský česnek levnější než ten český, není chyba na straně Španělska, ale rozhodně na naší straně a my musíme hledat, kde mají čeští zemědělci překážky, které jejich česnek prodraží natolik, že jsou levnější i ty, které se převáží přes celou Evropu a jejich cena musí nutně převozem narůstat.

„Správná cesta není v nastavování tvrdých a limitujících čísel, která ve výsledku jen omezují spotřebitelskou nabídku, ohrožují konkurenční prostředí a mohou přispět k dalšímu zvyšování cen. Nehledě na to, že takovýto způsob řešení rozhodně nemá místo v rámci otevřené evropské tržní ekonomiky,“ píše dál Asociace soukromých zemědělců.

Ono je opravdu dost laciné říct – 85 % potravin musí být z ČR a dále trvat na pravidlech a nařízeních, která zemědělcům jejich produkci nutně prodražují. Méně státu – více možností a příležitostí. To by mělo být na standartě místo zprofanovaného ‘Pravda vítězí‘, protože ta už se tahá s bezdomovci kanalizacemi nějakého okresního města. Milí politici, dejte zemědělcům příležitost prorazit svou kvalitní produkcí, uvolněte jim ruce.

Tady je Babišovo

Ne každý v této republice chce být donucen k tomu, aby si musel kupovat produkci Babišových, ve svěřeneckých fondech ukrytých velkopodniků. A je nutno přiznat, že Babiš si na mnohé segmenty v potravinářství, skrze svěřenecké fondy, samozřejmě, udělal téměř monopol. Nenahrává návrh premiéru Babišovi a jeho svěřeneckým fondům? Vždyť u nás 80 % zemědělských dotací čerpá 20 % velkopodniků. A, když už jsme u toho, jak návrh pracuje s možností, že se česnek vypěstuje ve Španělsku a u nás mu přibude jen mezistupeň s přebalením do českého pytlíku, čímž se česnek stane zázrakem českým? A stejným zázrakem mu stoupne adekvátně i cena? Nemluvě pak o tom, že většina česneku na trhu je z Číny a jeho kvalita tomu setsakra odpovídá. Opravdu jeho cena je nižší jen kvůli tomu, že v Číně jedou na systému hodně levné práce? To už není zase tolik pravda. Cena práce se v Číně zvedá. Ve Španělsku také rozhodně netrpí na o dost levnější ceně práce, než jakou máme my.

Socialismus po evropsku

Ale máme tu i další pokus, teď už to ovšem není návrh naší vlády, ale údernický plán Evropské komise, která vyhlásila (a zaslala národním státům befelem), že do roku 2030 musí být 25 % zemědělské produkce v bio kvalitě a pocházet z bio zemědělství. A už zase – vcelku dobrý nápad, ale zase špatné provedení. Násilím natlačit něco, co se má prosadit přirozenou cestou. Trh se tak začne o hodný kus více křivit zemědělskými dotacemi.

„Jsem ráda a doufám, že ministerstvo vnímá potenciál, který se nám nyní nabízí, a že ho zvládneme proměnit v šanci na udržitelnější hospodaření v naší krajině,“ řekla k tomu manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková. Přičemž bio kvalita je pro uživení tak velké populace problematická. Neuživí, protože nedokáže vyprodukovat takové množství potravin. Nemluvě pak o nutném dalším zvyšování cen potravin. Oba návrhy v důsledku pracují s jediným – se zdražováním potravin. Božínku, nešel by nějaký návrh tam shora udělat tak, aby ceny i klesaly? Vždyť se nám to všechno modernizuje, digitalizuje, robotizuje, tak proč k tomu zároveň nepadají i ceny? Všechno jde lépe, rychleji, efektivněji, proč to lidem nedonese také nějaký ten ždibec blahobytu?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb