Jděte s tím potravinovým socialismem do kelu. Komentář Štěpána Chába
komentář
23.05.2020
Foto: Facebook
Popisek: U nás na severu, v Ústeckém kraji, už ze zemědělství zbyly jen pasoucí se krávy a velké, velké louky, které se dvakrát do roka sekají
Zemědělský výbor poslanecké sněmovny i ministr zemědělství přišli aktuálně s pozměňovacím návrhem k zákonu o potravinách a tabákových výrobcích, na jehož základě by měly mít obchody povinnost prodávat až 85 % českých potravin. Zahráli si tak na mělký pocit vlastenectví, který jim má nahnat ovečky, které to cítí stejně – podporujme až do úmrtě vše české. A ano, touží i po tom, podpořit českou ekonomiku a rozhýbat české zemědělství. Jenže dělat to právě takhle?
Proti návrhu se ozvala i Asociace soukromých zemědělců, která k tomu řekla: „Mezi skutečně funkční opatření, jak dlouhodobě změnit podíl dovozových potravin na trhu, řadíme například větší uvolnění a zjednodušení legislativních podmínek, které umožní větší rozvoj výroby potravin přímo od sedláků. Tím zcela přirozeně dojde nejen ke zvýšení podílu českých potravin, ale i zlepšení dostupnosti těchto potravin pro zákazníky zejména na lokálních trzích.“
Násilí
Ale návrh jde opačným směrem. Chce násilím vnutit obchodníkům, aby 85 % potravin mělo původ v ČR. To povede nutně ke zdražování, protože české zemědělství je podkopané tisícem a jedním nařízením, které mu ztěžuje být konkurenceschopné. Pokud může být španělský česnek levnější než ten český, není chyba na straně Španělska, ale rozhodně na naší straně a my musíme hledat, kde mají čeští zemědělci překážky, které jejich česnek prodraží natolik, že jsou levnější i ty, které se převáží přes celou Evropu a jejich cena musí nutně převozem narůstat.
„Správná cesta není v nastavování tvrdých a limitujících čísel, která ve výsledku jen omezují spotřebitelskou nabídku, ohrožují konkurenční prostředí a mohou přispět k dalšímu zvyšování cen. Nehledě na to, že takovýto způsob řešení rozhodně nemá místo v rámci otevřené evropské tržní ekonomiky,“ píše dál Asociace soukromých zemědělců.
Ono je opravdu dost laciné říct – 85 % potravin musí být z ČR a dále trvat na pravidlech a nařízeních, která zemědělcům jejich produkci nutně prodražují. Méně státu – více možností a příležitostí. To by mělo být na standartě místo zprofanovaného ‘Pravda vítězí‘, protože ta už se tahá s bezdomovci kanalizacemi nějakého okresního města. Milí politici, dejte zemědělcům příležitost prorazit svou kvalitní produkcí, uvolněte jim ruce.
Tady je Babišovo
Ne každý v této republice chce být donucen k tomu, aby si musel kupovat produkci Babišových, ve svěřeneckých fondech ukrytých velkopodniků. A je nutno přiznat, že Babiš si na mnohé segmenty v potravinářství, skrze svěřenecké fondy, samozřejmě, udělal téměř monopol. Nenahrává návrh premiéru Babišovi a jeho svěřeneckým fondům? Vždyť u nás 80 % zemědělských dotací čerpá 20 % velkopodniků. A, když už jsme u toho, jak návrh pracuje s možností, že se česnek vypěstuje ve Španělsku a u nás mu přibude jen mezistupeň s přebalením do českého pytlíku, čímž se česnek stane zázrakem českým? A stejným zázrakem mu stoupne adekvátně i cena? Nemluvě pak o tom, že většina česneku na trhu je z Číny a jeho kvalita tomu setsakra odpovídá. Opravdu jeho cena je nižší jen kvůli tomu, že v Číně jedou na systému hodně levné práce? To už není zase tolik pravda. Cena práce se v Číně zvedá. Ve Španělsku také rozhodně netrpí na o dost levnější ceně práce, než jakou máme my.
Socialismus po evropsku
Ale máme tu i další pokus, teď už to ovšem není návrh naší vlády, ale údernický plán Evropské komise, která vyhlásila (a zaslala národním státům befelem), že do roku 2030 musí být 25 % zemědělské produkce v bio kvalitě a pocházet z bio zemědělství. A už zase – vcelku dobrý nápad, ale zase špatné provedení. Násilím natlačit něco, co se má prosadit přirozenou cestou. Trh se tak začne o hodný kus více křivit zemědělskými dotacemi.
„Jsem ráda a doufám, že ministerstvo vnímá potenciál, který se nám nyní nabízí, a že ho zvládneme proměnit v šanci na udržitelnější hospodaření v naší krajině,“ řekla k tomu manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková. Přičemž bio kvalita je pro uživení tak velké populace problematická. Neuživí, protože nedokáže vyprodukovat takové množství potravin. Nemluvě pak o nutném dalším zvyšování cen potravin. Oba návrhy v důsledku pracují s jediným – se zdražováním potravin. Božínku, nešel by nějaký návrh tam shora udělat tak, aby ceny i klesaly? Vždyť se nám to všechno modernizuje, digitalizuje, robotizuje, tak proč k tomu zároveň nepadají i ceny? Všechno jde lépe, rychleji, efektivněji, proč to lidem nedonese také nějaký ten ždibec blahobytu?

Vložil: Štěpán Cháb