Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sami nakoupit nemohou, stát zakázal. S kritickým nedostatkem ochranných pomůcek bojují i dialyzační střediska, pečující o tisíce vážně nemocných pacientů

25.03.2020
Sami nakoupit nemohou, stát zakázal. S kritickým nedostatkem ochranných pomůcek bojují i dialyzační střediska, pečující o tisíce vážně nemocných pacientů

Foto: Fresenius Medical Care (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Fresenius má v ČR 25 dialyzačních středisek v pěti krajích. V Ústeckém kraji jsou v Chomutově, v Kadani, v Lounech a Mostě

V současné situaci, způsobené koronavirovou pandemií, je pro zdravotníky stále složitější poskytovat svým pacientům zdravotní péči bezpečně, a přitom sami zůstat neinfikováni. Lékaři, sestry a ostatní personál patří k nejvíce ohrožené skupině lidí, a proto by měli mít maximální možnou ochranu. Stále se hovoří o nemocnicích a o tom, kam všude se ochranné pomůcky distribuují, ale je důležité si uvědomit, že také existují specializovaná zdravotnická pracoviště, která jednoduše své dveře zavřít nemohou a musí poskytovat péči pacientům, kteří jsou na ní životně závislí.

Patří k nim i dialyzační střediska, jichž je v České republice 110 a pečují o zhruba 7000 pacientů. Nefrologové a zdravotní sestry na dialyzačních střediscích nyní řeší mnoho problémů, které nemoc COVID-19 přináší. Hledají především způsob, jak poskytovat péči v případě, že jejich střediska budou virem zasažena a budou muset ochránit své, již tak vážně nemocné pacienty, a v neposlední řadě sami sebe, přitom jim však chybí ochranné prostředky? Dialyzovaní jsou závislí na očistné terapii a musí navštěvovat střediska třikrát týdně. Pokud by některý z nich byl infikován, situace by mohla být velmi vážná, protože se jedná ve většině případů o pacienty v pokročilém věku s oslabenou imunitou a mnoha přidruženými chorobami. Tito pacienti se s tak těžkou infekcí velmi těžko vyrovnají.

Krizová situace

„Naše nefrologické ambulance a dialyzační střediska se starají o více než 18 000 pacientů s onemocněním ledvin všech stádií a k tomu přibližně o 1700 pacientů se selháním ledvin,“ říká Aleš Zacharda, prokurista společnosti Fresenius Medical Care, která je předním poskytovatelem dialyzační péče v České republice (má po celé republice 25 středisek), a dodává: „Nyní se potýkáme s nedostatkem ochranných pomůcek a řešíme ve spolupráci s hygieniky krizovou situaci, kdy se na jednom z našich středisek objevil první pozitivní pacient. Pro ostatní pacienty, kterých se tu má denně vystřídat ve dvou až třísměnném režimu pár desítek, je to velmi nebezpečné, i při dodržení veškerých hygienických opatření.“

 

Rouška samo-domo? Vypadá to tak... 

Na testy nelze čekat

Podle slov lékařské ředitelky MUDr. Michaely Ságové jsou interní směrnice, týkající se hygieny při péči o pacienty, i za normálních podmínek velmi přísné, a pokud se vyskytne infekční pacient, mají pro něj na každém středisku izolační pokoj. „Bude ovšem velmi složité, pokud dojde k potřebě izolovat více pacientů najednou. Ve hře je i varianta, že vyčleníme v každém kraji jedno dialyzační středisko, které by ošetřovalo výhradně pozitivní pacienty. To ale znamená vyčlenit na tuto náročnou péči také speciální tým lékařů a sester a vybavit jej speciálnímu osobními ochrannými prostředky tak, aby se minimalizovalo riziko přenosu nákazy. Důležité rovněž je, že pacienti z dialyzačních středisek, kteří budou mít podezření na COVID-19, nesmějí na testování čekat. Výsledek je nutné vědět co nejdříve, protože jinak je ohroženo celé dialyzační středisko.“

Přímý prodej zakázán

V této kritické situaci je ovšem skutečnost taková, že v současnosti nelze zakoupit nejúčinnější respirátory třídy FFP 3 od žádného dodavatele, neboť v souladu s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ze dne 6. března 2020 je může nakoupit pouze stát. Přímý prodej poskytovatelům zdravotních i sociálních služeb je dočasně zakázán. Prodej respirátorů třídy FFP 2 a chirurgických roušek není nijak omezen, avšak na trhu jsou v současné době bohužel nedostupné. „Samozřejmě monitorujeme trh a jsme v kontaktu s dodavateli, kteří ale stále upřednostňují dodávky pro stát a velké nemocnice,“ doplňuje generální ředitel David Prokeš.

I v tomto případě musí dialyzační centra spoléhat na pomoc mnoha dobrovolníků, kteří improvizovaně šijí bavlněné roušky a pomáhají tak se zajištěním ochrany a bezpečnosti pacientů i zdravotnického personálu. Zaslouží si velký dík a uznání.

Vložil: Adéla Hofmanová