Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nelezte do nemocnice, neudávejte se, seďte na pr… a čekejte. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.03.2020
Nelezte do nemocnice, neudávejte se, seďte na pr… a čekejte. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Lidi, nevolejte sanitku, pokud to není skutečně neodkladné, na druhé straně drátu jsou nesmírně unavení a nevyspalí lidé

Tak se nám ta karanténa přelila do několika extrémů. Je tu velké množství jedinců, kteří při jediném kýchnutí očekávají, že se z nich na zadek posadí celý lékařský kolektiv nejbližší nemocnice, protože oni přeci mají ten koronavirus, co o něm teď všude píšou. Pak jsou tu tací, kteří při prvních kýchnutích vyrazí do společnosti, aby tak vyjádřili svou svobodu a nezávislost a aby tím předvedli, jak pohrdají nařízeními vlády. Protože vládu vede ten, kdo ji vede, přeci. A pak jsou tu ještě jedni… a ti jsou skutečně vypečení. Doslova. Ale o těch až na konec.

Milí přátelé, 80 % nakažených koronavirem má lehký průběh podobný chřipce. A s chřipkou přeci také nedrandíte po fakultních nemocnicích a tajně si nepřejete, aby o vás psaly noviny. Nebudou o vás psát. S chřipkou si lehnete do pelechu, koukáte na nějaký pěkný film (Hříšný tanec se neochodí, že), pijete čaj s citrónem a čekáte, až se ta záhadná věc, které říkáme imunita, s viry popere. To samé máte udělat při nákaze koronavirem. Volat o pomoc má člověk až v okamžiku, kdy cítí, že na něj lezou vážné příznaky. To znamená v okamžiku, kdy cítí, že na něj leze něco obdobného, jako je zápal plic. Velká dušnost, bolest na hrudi, pocit, že se topí. Pak ano, pak zvednout telefon a volat. 80 % nakažených má jen lehké příznaky, které se dají vyležet.

Kolabující lékaři

Dovolím si sem vložit slova jedné lékařky, která přesně popisuje, co se teď děje v nemocnicích. Není to příjemné čtení a je na nás, abychom její energii (a energii dalších lékařů) dál zbytečně neplýtvali.

Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě.

Jasně, jako lékaři jsme se upsali náročné práci, věděli jsme do čeho jdeme. Ale tohle je jiné. Tohle je sprint i maraton v jednom - je to hrozně intenzivní zápřah, ale zároveň to trvá dlouho a konec je zatím v nedohlednu.

I přes věčné opakování různými médii, aby asymptomatičtí nechodili na výtěry, je jich tu pořád odhadem asi miliarda. Takže znovu - pokud nemáte žádné nebo pouze lehké příznaky, zůstaňte doma, pijte dost tekutin, při teplotě si berte Paralen a vyležte se z toho. Nechápu logiku toho, když lidi, kteří se bojí že by koronavirus mohli mít, přijdou na jediné místo, kde je stoprocentně jasné, že se tam koronavirus vyskytuje.

Lidi lžou sanitkám i nám o svých symptomech, abychom je vyšetřili a mají pocit, jak strašně vyzráli na systém. Za prvé - my ani přes spánkový deficit nejsme úplně blbý a poznáme, jestli je někomu špatně nebo ne a dost mě uráží, když ze mě někdo dělá debila a hraje ki tu divadlo. A za druhé plýtvají našim časem a energií (a zdravotnickým materiálem, protože i to je komodita, kterou musíme brát v úvahu), který bychom mohli využít pro někoho, kdo naši péči opravdu potřebuje. Ve zdravotnictví sice už chvilku pracuju, ale když nám lidi ukradli roušky, tak to i mě překvapilo.

A taky bych teda ocenila, kdyby na mě lidi přestali křičet - do telefonu i osobně. Já chápu, že je to pro vás stresová situace, pro mě taky, ale řevem moji efektivitu práce opravdu nezvýšíte. Jasně, jste naštvaní na vládu, považujete jejich opatření za příliš drsná/ nedostatečná / špatně komunikovaná, já to beru, ale uvědomte si, že tady křičíte na chudáka, který se už nevím jak dlouho nevyspal a který má na rozhodnutí premiéra zhruba stejný vliv jako na zítřejší počasí na Srí Lance.

Prostě pojďme se chovat rozumně a navzájem k sobě jako lidi.

(P.S.: když prohlašujete, že koronavirus je v pohodě, protože to odnesou jen staří a/nebo nemocní, tak vlastně říkáte, že na těchto lidech nezáleží a že jsou postradatelní. To není úplně fajn názor.)

 

Jsou to důležitá slova. Před tím, než zvednete telefon a řeknete – mám tu nemoc z médií – přečtěte si je ještě jednou. Lékaři tu nemoc z médií mají všude kolem a musí ji řešit. Uvažte, jestli skutečně prožíváte lehkou nákazu, kterou můžete vyležet. Protože s 80% jistotou máte právě tu.

Ignoranti

Senátor Goláň v době, kdy Itálie už měla trojciferná čísla nakažených a každé médium psalo, že lidé nemají jezdit do Itálie, vyrazil na lyže. A právě do Itálie. Vysmíval se celé té hysterii a jel protibabišovskou rétoriku, která dělala z nákazy politickou věc. Nic proti, Babiš z celé nákazy skutečně udělal svou show a lá Česko (konečně) našlo superstar. Jenže Goláň zlehčoval situaci jako malý Jarda. Celý koronavirus je jen mediální bublina, nikomu nic nehrozí, je to jen chřipečka. Po návratu z lyžovačky měl naštěstí dost času na přemýšlení (14 dní karantény) a zcela obrátil. Bohulibá názorová piruetka.

Jenže mnozí neobrátili a odmítají se zúčastňovat té ‘šaškárny‘ s rouškami a karanténou. Je to názor, proč ne (ač nevím, jestli je při karanténě vhodný prostor na názory – bože, to je hrozivá věta, já ji vidím a už teď se za ni stydím). Ano, budeme tu mít nádherné srovnání. My jedeme na karanténu, restrikce, uzavírání prostoru, Velká Británie jede opačným směrem a chce, aby si populace nákazou získala imunitu sama. Za pár měsíců budeme vědět, kdo šel špatným směrem (pevně doufám, že Britové, protože pokud to budeme my, v Evropě to bude mít potenciál atomového výbuchu). Jenže my jsme tady a teď a ‘hrdinství‘ s nerespektováním nařízení karantény je… hloupé.

Vsuvka pro pobavení – dnes jsem vypravil svou paní do obchodu. Už nebylo co do úst, muselo se tedy vyrazit na lov mezi zdivočelé regály místního konzumu. Nemaje roušku, navlékl jsem jí přes hlavu punčochu, vystřihl otvory pro oči, na ně dostala potápěčské brýle. A s takovou výbavou vyrazila. Nejdříve se prý lekli, že je přišla vyloupit. Holt, sranda v době koronavirové.

Pak tu jsou třetí

Pak tu máme poslední sortu lidí. Udavači. Nezatěžují záchranku, zatěžují policisty zcela zbytečnými telefonáty plnými žlučovité zášti. Překopíruji sem vyjádření Policie hl. m. Prahy.

 

Během dnešního dne se nám x násobně zvýšil počet volání na tísňovou linku 156, kdy nám veřejnost oznamuje volný pohyb osob na veřejném prostranství. Jako typický příklad uvádíme … „vidím pána sedět na lavičce v parku, vidím ženu s dětmi procházet se podél řeky, “ a podobně.

Vláda svým nařízením výrazně omezila volný pohyb osob na území celé České republiky, ale výjimky stanoveny jsou. Jednou z nich je také volný pohyb v přírodě či parcích. Samozřejmě je nutné myslit nejen na ochranu svoji, ale i ostatních. Nadále tedy platí, že není dovoleno vytvářet velké skupiny osob na jednom místě. Děkujeme za pochopení

 

Lidi, chovejte se jako lidi. Nejsme v kriminálu, Babiš nám sem karanténou skutečně nezavedl totalitní režim. To, že si někdo sedne v parku na lavičku, fakt není zločin. Krom jiného, vláda doporučuje ve svých nařízeních, abychom všichni během dne vyrazili na sluníčko. Je to zdravé. Jen nedoporučuje, abychom se houfovali a srocovali.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb