Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chytrý koronavirus je 14 dnů před námi. A není to obyčejná chřipka. Senátorka by nechala zavřít hranice. Zmínila i šokující případ

12.03.2020
Chytrý koronavirus je 14 dnů před námi. A není to obyčejná chřipka. Senátorka by nechala zavřít hranice. Zmínila i šokující případ

Foto: ČRo / repro

Popisek: Senátorka Alena Dernerová byla v úterý hostem ČRo Radiožurnálu. Do senátu byla zvolena jako bezpartijní za Ústecký kraj, přesněji Most a patří do klubu Starostů a nezávislých

Tento týden jsme se pozastavili nad tím, že navzdory všem opatřením, týkajícím se celosvětové epidemie koronaviru, se většina evropských politiků usilovně snažila, až na dvě výjimky, Rakousko a Slovinsko, nechat hranice otevřené. Neblahý fakt, že šíření nebezpečné nákazy umožňuje především volný pohyb osob v rámci celé Evropské unie, nelze zpochybňovat. Známá senátorka a lékařka Alena Dernerová, místopředsedkyně senátního zdravotního výboru, byla v úterý hostem ČRo Radiožurnálu, kde prorocky sdělila, že se přiklání k tomu, aby byla opatření, přijatá vládou, ještě razantnější a aby byly uzavřeny hranice. Vláda reagovala, ale až dva dny poté.

Vláda po extrémně dlouhém mimořádném zasedání vyhlásila od čtvrtečních 14 hodin v ČR nouzový stav. Již od čtvrtka platí zákaz konání akcí s počtem lidí vyšší než 10 a vstup do restaurací je omezený, od 20 hodin večer do 6 hodin ráno musejí být zavřené... Bohužel, v tuto chvíli to vypadá, že hranice vláda úplně nezavřela – jen omezila vstup do ČR pro cizince a zakázala českým občanům vstupovat do rizikových zemí. Opatření mají platit po dobu 30 dnů. 

Neprodyšně uzavřít hranice?

Alena Dernerová v Radiožurnálu řekla, že sice považuje tehdejší opatření za adekvátní, ale kromě uzavření hranic by dokonce zakázala i akce s účastí do sta osob, protože se virus může šířit i na nich. I když tento názor uvedla v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu, hned den na to se její obavy potvrdily. Koronavirem se totiž nakazil hudebník, který zahrál na večírku v Nelahozevsi pro čtyřicet lidí. Hygienici nyní mají spoustu práce, aby s pomocí trasování dohledali všechny účastníky této společenské akce. 

Chytrý virus

„Chytrý virus je čtrnáct dnů před námi,“ varovala, a dokonce se netajila názorem, že čísla nakažených, která se uvádí, dávno neplatí. A vůbec se jí nelíbí, že někteří pořadatelé se snažili zákaz společenských akcí nad sto lidí obejít typicky českou cestou, tedy umožnit návštěvu 99 lidem. Stejně tak se jí nelíbilo, že vláda činí některá schizofrenní opatření, třeba zákaz diváků na mistrovství světa v biatlonu, avšak účast diváků na jiných masových akcích umožnila.

A doporučuje také velmi tvrdé opatření, které představuje úplné zavření hranic, pokud se bude epidemie nadále šířit tak, jako doposud. Problémem ovšem je, že žijeme v schengenském prostoru, přesto vítá, že některé země k tomu již přistupují. „Je to nejkrajnější možnost, ale v případě velkého problému by se k tomu mělo sáhnout,“ nechala se slyšet. Stejně tak podle ní připadá v úvahu razantní omezení hromadné dopravy. 

Šokující případy

Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu rovněž apelovala na veřejnost, aby se chovala ohleduplně a ti, kteří mají třeba chřipku nebo jsou nachlazeni, by se podle toho měli chovat, například chránit své okolí používáním roušky. V této souvislosti upozornila na šokující případ, kdy několik žáků z Tábora, obstoupilo na ulici starou osmdesátiletou paní, a začali na ni úmyslně kašlat. Celou záležitost nyní vyšetřuje vedení základní školy, kam žáci chodí. Stejně tak bylo velmi překvapivé, když prozradila, že sama jako aktivní ordinující lékařka nemůže sehnat roušky ani respirátory a další ochranné pomůcky. Podobně jsou na tom i další praktici. Podle slibu ministerstva zdravotnictví prý možná budou do konce týdne. „Pokud onemocní lékaři, tak to bude velký problém,“ varovala.

 

Coby zkušená odbornice se Alena Dernerová vyjádřila i k názoru, který se často objevuje na veřejnosti, tedy, že nemoc, způsobená koronavirem, je stejně nebezpečná jako chřipka. Ostatně, tento názor zastává i řada lékařů. Přiznala, že zhruba 80 procent nakažených má lehčí průběh onemocnění, avšak u dvaceti procent je závažný, a často jsou dokonce odkázáni na ventilátory. Myslí si proto, že je infekce koronavirem mnohonásobně horší než chřipka. Proto by možná rizika rozhodně nebrala na lehkou váhu.

Vložil: Adéla Hofmanová