Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomohli Němci i Vietnamci… Po smutných zprávách konečně jedna dobrá. V pohraničí panuje kosmopolitní soudržnost

11.02.2020
Pomohli Němci i Vietnamci… Po smutných zprávách konečně jedna dobrá. V pohraničí panuje kosmopolitní soudržnost

Foto: Facebook

Popisek: V malebných Vejprtech se ukrývá jedenáct sociálních ústavů

Lednový tragický požár v domově pro mentálně postižené osoby v pohraničních Vejprtech představuje velmi smutnou bilanci. Jeho následkem zemřelo osm mužů a další chovanci domova trpí vážnými psychickými poruchami. Přišli totiž nejen o blízké a přátele, ale také o svoje zázemí. Tento tragický případ zároveň prozradil, že handicapovaní lidé jsou stále, jako v minulém století, ´uklízeni´ do pohraničí.

Když jsme před několika lety poprvé navštívili Vejprty, na ulicích kdysi prosperujícího průmyslového centra, rozprostírajícího se na česko-německé hranici, jsme si povšimli nápadně vysokého počtu postižených lidí. Tehdy jsme ovšem vůbec netušili, že se Vejprty staly jedním z míst, kde je jejich koncentrace u nás nejvyšší. Je téměř neuvěřitelné, že v této lokalitě, která má necelé tři tisíce obyvatel, bydlí v jedenácti objektech na tři stovky postižených osob, různě handicapovaný je tedy každý desátý zde bydlící. 

Pod lipami

Navíc se Vejprty staly, podobně jako jiná zdejší pohraniční města, útočištěm romské a vietnamské populace. Nutno však dodat, že město rozhodně nepůsobí jako jiné sociálně vyloučené lokality v tomto regionu, ba naopak. I když je zde k vidění dost uzavřených obchodů, hotelů či hospod, najdou se i ty, co díky německé klientele ze sousedního Saska skvěle prosperují. Příkladem je jedna z nejlepších restaurací široko daleko, na níž jsme náhodou narazili. V krásně opraveném historickém domě zářila Restaurace pod lipami do dálky a skutečně ji nebylo možné přehlédnout. Nápadné bylo i parkoviště, zaplněné až na jedinou výjimku, auty německých značek. Ona výjimka však byla deprimující, šlo totiž o auto s nápisem koroner. Jeho posádka hledala Pod lipami útočiště po vyčerpávajícím zásahu v ústavu Kavkaz, kde následkem požáru zemřelo osm mužů.

 

Izolace, nebo integrace?

Jak jsme se od místních lidí dozvěděli, mentálně postižení lidé, dospělí i děti, byli do Vejprt ´uklízeni´ už v předchozím režimu a tato nechvalná tradice zde přetrvává od padesátých let minulého století. Je však ostudné, že se od té doby prakticky nic nezměnilo. Když se bezprostředně po požáru média soustředila především na senzacechtivé či okrajové informace, ve většině z nich chyběla zmínka, že se z Vejprt stalo město sociálních ústavů. Jen někteří novináři se odvážili vyslovit podezření, že zdejší klienti nežijí příliš důstojně a zveřejnili stanoviska několika organizací, podle nichž by se měla tato tragická událost využít k tomu, aby se pro příště podobně postižení jedinci nesoustředili pouze v ústavech, ale pokud je to možné, byli integrováni do běžného života. Jenže vedení radnice neustále tvrdí, že jejich klienti jsou ve Vejprtech spokojeni. Navíc podle vedení města nejsou na případnou integraci k dispozici potřebné peníze a chybí rovněž dostatečný počet zaměstnanců. Právě kvůli tomuto problému vyvolalo neštěstí přestřelky mezi politiky, například mezi ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) a starostkou Vejprt Jitkou Gavdunovou (ODS).

 

Dojemná solidarita

Zcela opačný dojem naštěstí vyvolává kosmopolitní solidarita zdejších lidí, kteří už si na soužití se zdravotně postiženými spoluobčany evidentně zvykli. Platí to též o vietnamské menšině, jejíž členové mezi sebou vybrali na pomoc postiženým čtvrt milionu korun. A obyvatelé sousední saské obce Bärenstein dokonce uspořádali velmi důstojnou zádušní mši za pozůstalé. Ostatně, o požár se zajímal i německý velvyslanec v ČR Christoph Istrang, který Vejprty osobně navštívil a městu nabídl pomoc v rámci příhraniční kooperace tak, aby mohli spolupracovat například čeští a němečtí hasiči. Nezbývá však než doufat, že u podobného neštěstí již zasahovat nebudou muset a především, že se ve Vejprtech vše nevrátí do starých kolejí, že zde budou ústavy postupně ubývat a malebné horské měst se vrátí zpět ke své někdejší proslulosti.

Vložil: Adéla Hofmanová