Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pár facek od zemědělce. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.02.2020
Pár facek od zemědělce. Komentář Štěpána Chába

Foto: Kozí farma Nová Víska

Popisek: Na Kozí farmě na Nové Vísce jsem si odkroutil část civilky, kozí farma tam stále stojí... a dělá lahodné sýry. Pojedete-li kolem, rozhodně se zastavte

Civilku jsem si odkroutil částečně na kozí farmě. Pro mladší věkem – civilní služba byla náhrada za službu vojenskou, která byla povinná pro všechny muže (holt, gender ještě nefrčel, ženy byly z obliga… ty rodily, tak nemusely válčit). Na farmě jsem se naučil dojit, kydat a neutíkat před koňmi. Přičichnul jsem si k zemědělství a zkonstatoval, že svět má i jiné rozměry, kterým bych se věnoval mnohem radši.

Zemědělství je dřina, chce pevnou ruku i žaludek. Když rodí zvíře, je fajn, když je někdo poblíž a asistuje při problémech. Strčit ruku do krávy a odrodit to za ní – běžná praxe. Stejně tak u koz, tam se pravda nepracuje s takovými hlubinami, ale princip je podobný. Bez zásahu může koze chcípnout kůzle na půl cesty. Většinou si to koza odkroutí sama, olíže kůzle a to už se sápe k vemenu. Když vám pak po celé stáji běhá ke stovce kůzlat, je to, no, děsně roztomilé.

Vyžrané oči

Kůzlata se rodí od března a na zimu se do stáje stahuje různá hlodavčí havěť. Při civilce jsem asistoval u porodu kozy, která přivedla na svět taková dvě podměrečná slabá kůzlata, která potřebovala přikrmovat, protože se nezvedla ani na nohy. Byla možnost, že to rozchodí. Nebýt hlodavců. Jedno ráno jsem vyrazil nalít do nich něco mléka. Ležela na slámě a byla rozhlodaná od potkanů. Vyžrané oči a rozhlodané slabiny.

Pasáček

Zkusil jsem si, což byla moje hlavní úloha, i pastevectví. Hezky podle obrázků Josefa Lady. Padesátihlavé stádo které vyběhlo na pastvu, bez ohradníků. Jen já a stádo koz. Při jedné pastvě jel kolem autem pražský intelektuál. Zastavil a prohlížel si nás, pak se sebral a ve svých botičkách pro městskou dlažbu se ke mně procpal bodláčím. A rozjel monolog o romantice, poetické krajině, o kráse. Ne, nesváděl mě, rozněžňoval se sám nad sebou s tím, že by chtěl být také pasáčkem koz. Nechtěl, jen ta představa, že bude žít jako poustevník v souladu s přírodou, filosofovat a pátrat po smyslu života. Prostě takový ten ztracený život, který si člověk z města rád romantizuje a představuje růžově. Ano, pást kozy a nechat řešit problémy někoho jiného.

Ale oni nejsou někoho jiného. Člověk, který se vrhne do zemědělství, se dobrovolně vrhne do řešení nekonečného procesí problémů. Od péče o zvěř, a obstarávání všeho, co je k nim potřeba, až po veterináře a nemoci zvířat. Samostatnou kapitolou jsou pak lidé. Nával úřednictva, který se nabalí prakticky na veškerou lidskou činnost. Nekonečné procesí kontrol. Permanentní změny v zákonných normách, jak a co dělat a nedělat. Co nakoupit, jak co dělat. Na všem je potřeba mít úřednický štempl. Všechno mít podložené papírem. K tomu chobotnice z finančního úřadu, která si ze všeho odhryzne. Nakonec nutná orientace v tom, kde a jak žádat o dotace, protože bez těch už zemědělec nepřežije. Ne, chce-li se uživit. Ne že by to všechno bylo určené k týrání zemědělce, kontroly musí být, nikdo asi nechce pít mléko přelité přes prasečí kejdu. Ale mohla by se ta úřednická mašinérie odestávat s větší empatií… abych tak řekl. Práce zemědělce? Bez dovolené a s neustálou dřinou. Ono stádo zvířat prostě nejde na týden vypnout a odjet se rekreovat k moři.

Dotační sklizeň

U nás na severu se prakticky nepěstuje. Ani tu pověstnou řepku tady příliš nepotkáváme. U nás se spíše sklízejí dotace na sekání trávy. Přičemž tady panuje silně konkurenční prostředí, kdy se zemědělci přetahují o pronajaté pozemky, na kterých by mohli sekačkou sklidit nějakou tu korunu. Ti větší a silnější obhospodařují většinu pozemků, ti menší pak paběrkují a musí od velkých odkupovat nabalíkované seno, jinak by neutáhli zimu. Zkrátka trh a jeho záludnosti.

Žehrání na zemědělce?

Teď se rozjelo svalování viny za špatný stav přírody na zemědělce. V rámci enviromentálního žalu je možné všechno. Jsou tu takoví, kteří se skutečně chovají bezcitně, jsou to jen stroje na dotace, kterým je příroda ukradená. Ale těch není rozhodně většina, jen jdou více vidět a dokázali získat největší lány. Drtivá většina zemědělců ví, že je příroda živí a podle toho se k ní i chovají. S úctou a péčí řádného hospodáře. Takže ano, smysl má podporovat malé zemědělce a pokoušet se rozbít ty mamutí. Protože u nich už nejde o přírodu, ale o čísla.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb