Vylidňování pohraničí. Aneb úskalí bohatého souseda. Komentář Štěpána Chába
komentář
04.02.2020
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stárnoucí populace je trend celé Evropy, včetně naší republiky
V Německu zvednou mzdy pečovatelek a pečovatelů až o 60 %. Za měsíc si tam od června kvalifikovaná pečovatelka nebo kvalifikovaný pečovatel přijde na příjemných 64 000,-. U nás se pečující dostane na 22 000,-, ti z dlouhou praxí a mnoha školeními i na 29 000,-. Doposud platila v Německu hodinová mzda pro pečovatele 9,38 eura. Ta se od června zvedne na 15 euro. Skokovým zvýšením platů hrozí, že se české pohraničí vylidní a české sociální služby budou mít tragický personální nedostatek.
Česká republika tak stojí před dvěma možnostmi. Buďto bude kopírovat trend v Německu a zvedne platy… (ano, počkám, až se dosmějete a vylezete zpoza stolů), nebo sníží požadavky a nároky na zaměstnance v sociálních službách. Sociální služby na české straně tak budou nuceny spokojit se s uchazeči z úřadů práce. Dočkáme se tak mnoha dalších kauz, podobných té v domově pro seniory v Ostravě, kde za šikanou seniorů podle Seznamu Zpráv stály právě zaměstnankyně, které nevyhovovaly svou emocionální inteligencí pro práci pečovatelek.
Hodný a dobrý člověk se smyslem pro humor
To přesně by mělo stát u požadavků na pozici pečovatelky. Nikoliv dosažené vzdělání a počet absolvovaných rekvalifikací a kurzů. Pozice pečovatelky/pečovatele skutečně vyžaduje ne tak člověka znalého standardů, jako spíše člověka, kterému byste se sami svěřili do péče. Tam tkví jeho hodnota. A také v tom, že nenastartuje proces vlastního metabolismu, když se potká s výsledky metabolismu klienta. Což je denní chléb pečovatelské branže, abych řekl na rovinu.
V době, kdy jsem dělal v domově důchodců, k nám přibyla slečna. Hodná, dobrá, ale jakmile ucítila pach stárnoucího těla a měla se sehnout k jeho očistě, dala na místě výpověď. V ústavu sociální péče byl zase jeden pečovatel, který ve vzteku narval bryndák klientovi do krku. Klient se, pravda, velmi obtížně krmil, protože neustále vyplazoval jazyk. Dali jste mu do úst lžičku s tekutou stravou (jinou nemohl), 90 % obsahu lžičky chytali bryndákem, zbytek spolkl, to vše za neustálého kmitání jazykem. Pečovatelovi praskly nervy a s nimi i zaměstnanecká smlouva.
Pečovatel musí zvládnout na koncertě vážné hudby s grácií gentlemana pach stolice, který se začne náhle linout od klienta, kterého má na starosti. Běžné situace. Musí zvládnout výbuchy vzteku, pláče. Není to stroj na péči, je to psycholog, sociální pracovník, komediant a zároveň vrba, do které může klient šeptat svá trápení. Sakra těžká a namáhavá práce, protože musí člověku zachovat jeho důstojnost, i když příroda pracuje intenzivně proti němu. Namáhavá a zároveň setsakra nedoceněná práce.
Pečovatel z pracáku
Jak znám chování českého státu a jeho politiků, dojde ke snížení nároků na pečovatelskou profesi. A mezi stávajícími pečovateli a pečovatelkami se stanou kurzy němčiny velmi lákavou alternativou. Kdo by neobětoval trochu své mateřštiny pro 64 000,- + příplatky? S ohledem na to, že populace stárne po celé Evropě, se Německo chová téměř vizionářsky, pečovatelé za chvíli budou chybět všude.

Vložil: Štěpán Cháb