Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hloupost a cynismus některých českých politiků je do nebe volající. A tak to Bůh jednomu z nich spočítal. Komentář Adély Hofmanové

komentář 24.01.2020
Hloupost a cynismus některých českých politiků je do nebe volající. A tak to Bůh jednomu z nich spočítal. Komentář Adély Hofmanové

Foto: Facebook

Popisek: Poslední, nebo jeden z posledních snímků Jaroslava Kubery, na kongresu ODS o minulém víkendu

Tento týden nás zaskočila zpráva o nečekaném úmrtí Jaroslava Kubery, politika, který, jak vyplývá z mnoha reakcí, u nás patřil mezi ty oblíbenější. Je však jedním z mnoha českých paradoxů, že si značnou oblibu získal chlapík, jenž se zviditelnil svými kontroverzními výroky, především propagací kouření nebo výsměchem na adresu feministek a ekologických aktivistů. Možná, že kdyby tušil, že bude brzy muset opustit své blízké a přátele, jimž svou smrtí způsobil velkou bolest, svůj cynismus by krotil a nezahrával by si se svým životem.

Některé Kuberovy výroky jsou skutečně šokující. Zjevně nemocný muž, který mimo jiné trpěl vysokým tlakem, se chlubil, že nechodí k lékaři, a především dlouhodobě podceňoval zhoubný vliv nikotinismu. V jedné ze svých vrcholných exhibic na téma černého humoru se dokonce nechal slyšet, že Bůh musí být kuřák. Jenže, jak je zřejmé, Bůh mu to spočítal. Je to o to krutější, že kdyby se varování svých kolegů a blízkých nevysmíval a změnil svůj životní styl, mohl ještě žít. 

Hřebíčky do rakve

Bodrý Kubera ovšem nebyl zdaleka sám, kdo si zahrával se svým osudem. Podobně jako on dávají najevo své vášně i jiní, a i v tomto případě platí, že ryba smrdí od hlavy. Hlava státu se svými hrozivými zlozvyky nikdy netajila, a dokonce počítala s tím, že za ně dříve či později zaplatí, ale na rozdíl od Kubery se nikoho nesnažila přesvědčit, že jsou neškodné. Miloš Zeman se navíc v poslední době zjevně umoudřil, respektuje alespoň částečně rady svých lékařů a snaží se žít zdravěji. Výsledky se dostavily vzápětí, v poslední době přibral a vypadá výrazně lépe. Loni se v Týdnu s prezidentem na TV Barrandov pochlubil, že se mu již podařilo ubrat třetinu hřebíčků do rakve, ale přesto prozradil, že stále kouří dvě krabičky cigaret denně. 

Domácí palírna v Lánech

V tomto kontextu je ale neuvěřitelné, že nemocného prezidenta v jeho oblibě pro nezdravé jídlo, kouření a konzumaci alkoholu podporovalo i mnoho jeho přátel či dokonce vrcholných politiků. Příkladem je nedávný dar, který prezident Zeman obdržel při novoročním obědě od předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka. Ten mu do Lán přivezl domácí přenosnou palírnu. Vondráček sám si ale postěžoval, že ho Zeman s Kuberou svým kouřením opět „vyudili“.

 

V tomto případě se Jaroslav Kubera, který se oběda jako druhý nejvyšší státní činitel zúčastnil rovněž, zachoval rozumně, když prezidentovi daroval nůž na dopisy. Naopak, značnou míru nevkusu projevil před časem šéf ČSSD Jan Hamáček. Ten blahopřál Zemanovi k jeho 75. narozeninám videem, na němž gratuluje hlavě státu společně s velkou mísou vepřového masa, přičemž vtipkoval: „Dovol, abych ti poslal malý dárek, zeleninu, tak, jak ji máš rád, transformovanou do vepřového.“ Také při spanilých jízdách po krajích je nemocný prezident vydatně zásobován alkoholem a nezdravými potravinami.

 

Vložil: Adéla Hofmanová