Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

A zase přes mrtvoly. Ani další velká tragédie nezabránila v ´kulantním´ politikaření. Bylo ve Vejprtech opravdu vše v pořádku?

21.01.2020
A zase přes mrtvoly. Ani další velká tragédie nezabránila v ´kulantním´ politikaření. Bylo ve Vejprtech opravdu vše v pořádku?

Foto: TV Nova / repro

Popisek: Starostka Vejprt Jitka Gavdunová ´kopala´ za ODS, když se pustila do ministryně Maláčové?

Nedělní tragická událost v Domově pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech se stala další názornou ukázkou toho, že v české politice se nedodržují žádná pravidla fair play a spíše v ní platí, že přednost má ten, kdo si urve větší pozornost voličů. Starostka Vejprt Jitka Gavdunová využila nečekaný prostor před kamerami k tomu, aby pochválila premiéra Babiše a kritizovala ministryni práce Janu Maláčovou. A to přesto, že právě ona přijela s nabídkou konkrétní finanční pomoci postiženým, která se začala vyplácet hned druhý den.

Starostka Gavdunová (ODS) využila prostor před kamerami, který se jí díky tragické události náhle naskytl, nepříliš seriózně. Ještě dopoledne si stěžovala, že ústavy, umístěné ve městě, bojují s nedostatkem zaměstnanců, ale ve večerních zprávách televize Nova již hovořila jinak. Dosti nefér se přitom opřela se do ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, která se nechala slyšet, že by mělo na jednoho ošetřovatele připadat méně klientů a pomoci by k tomu měla novela zákona o sociálních službách.

Blesková otočka?

Na její návrh však reagovala starostka zcela nesmyslně: „Tak jestliže si stěžujeme, že máme nedostatek pracovních sil a někdo přijde a řekne, že naopak bude vyžadovat větší počet, tak asi odpověď vám je jasná. Já si myslím, že takováto prohlášení, že jsou, nevím, jak bych to nazvala kulantně, ale podle mě bych řekla poněkud předčasná, protože si myslím, že tato situace a tento stav by měl být hlavně diskutován na asociaci sociálních služeb. Třeba my máme dostatek personálu ve dne, naopak máme personálu více než je na třináct klientů. Situace jiná je v noci, ale třeba za padesát let se tady nikdy nic v noci nestalo. Ono k tomu může dojít, když tady bude sedět deset lidí a požár může vypuknout stejně. Já si myslím, že toto bych ještě nechala spát,“ řekla starostka zpravodaji TV Nova Františkovi Nyklasovi.

Na místo tragédie po Babišovi dorazila i jeho vládní kolegyně, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Já jsem přivezla čtyři konkrétní opatření, jak obci Vejprty v této velmi tragické události pomoci,“ řekla. Od pondělí jsou na místě pracovníci úřadu práce, aby vypláceli mimořádnou pomoc. „Tam lze využít částku až 50 tisíc na každého klienta,“ dodala ministryně ve Vejprtech. Foto Facebook

Zdravé názory?

Zatímco se Maláčovou snažila starostka ´kulantně´ kritizovat, premiéra Babiše vychválila a ještě ho zalitovala, že řídí koaliční vládu: „Tak já si myslím, že pan premiér dneska měl velmi zdravé názory. Otázka je, co zmůže, když ta vláda pracuje samozřejmě v koalici,“ uvedla Gavdunová v Televizních novinách. Babišovy zdravé názory nicméně blíže nepopsala.

Jenže, jak se během několika hodin ukázalo, návrh ministryně Maláčové na potřebu personálního posílení sociálních zařízení má své opodstatnění. Kontroloři Evropské unie totiž v roce 2018 navštívili několik českých věznic, psychiatrických léčeben a sociálních ústavů, včetně těch, co se nacházejí ve Vejprtech. A narazili na celou řadu nedostatků, mimo jiné konstatovali, že péče ve zdejších sociálních ústavech je poddimenzovaná, především v nočních hodinách.

Vložil: Adéla Hofmanová