Ústecký kraj se stará o sportovce, rumburskou nemocnici stále ignoruje. Komentář Štěpána Chába
komentář
13.12.2019
Foto: Facebook
Popisek: Lužická nemocnice v Rumburku je v těžké finanční krizi
Ústecký kraj s velkou slávou podepsal Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře Labe arény Ústeckého kraje, která má kraji dát největší areál pro vodní sporty v republice. Kraj tak bude v budoucnu usilovat o pořádání světových klání třeba v kanoistice. Touží i po tom, aby se v nově vybudovaném areálu pořádalo mistrovství světa ve veslování v roce 2022. Projekt bude Ústecký kraj spolufinancovat s dalšími třemi subjekty.
Co si od toho Ústecký kraj slibuje? Kromě jiného i, cituji z memoranda: „Zajistit nadstandardní publicitu Ústeckého kraje na české i mezinárodní scéně a spolu s ní i publicitu olympijským vodním sportům v Ústeckém kraji a sportování dětí a mládeže obecně.“ O to ovšem kraj usilovat nemusí, nadstandardní publicitu s přehledem zajišťuje Lužická nemocnice v Rumburku, kterou kraj stále ještě nevyřešil a nechává ji viset ve vzduchu. Poslední informací stran Lužické nemocnice je to, že kraj vyčlenil pro správkyni konkurzu, v kterém se nemocnice nyní nachází, 4,5 milionu korun, což pokryje náklady nemocnice do ledna. Pokud by kraj peníze nevyčlenil, bude správkyně nucena vypovědět v lednu 2020 všechny zaměstnanecké smlouvy. Vyřešil tím kraj něco? Ne, pouze posunul řešení problému o měsíc.
Záchrana?
Náměstek ústeckého hejtmana Petr Šmíd před dvěma dny uvedl: „Zdravotní péči ve Šluknovském výběžku bude řešit pracovní skupina při radě ÚK. Před několika okamžiky byla na můj návrh schválena skupina zainteresovaných zástupců místních samospráv (Rbk, Vdf, sdružení Sever), odborníků v dané problematice, Krajské zdravotní, zdr. pojišťovny, insolvenční správkyně a nominovaných zastupitelů za všechny politické subjekty ZÚK.“ Doufejme, že Petrem Šmídem vybudovaná skupina skutečně něco vyřeší a s Lužickou nemocnicí se pohne. Ovšem o problémech, v kterých Lužická nemocnice je, se vědělo několik let, poslední rok jsme pak mohli sledovat její pád až do konkurzu. Akční skupina vznikla před dvěma dny. Což moc akční… není.
My si to zdraví vyběháme
V Ústeckém kraji jedou očividně progresivně. Nemocnice nepotřebujeme, protože my tu budeme žít zdravě. Tak nikterak nevadí, že zanikne nemocnice, obyvatelé Šluknovského výběžku si mohou zajet pocvičit svalstvo do nově vybudovaného sportovního areálu při kanoistice. Sportem ku zdraví. Já jen pochybuji o tom, jestli právě tohle je dobrá vizitka kraje. Ano, lít peníze do rozvoje sportu nebo kultury je důležité, ale něco takového můžeme dělat až v okamžiku, kdy nám tu perfektně fungují základní služby. Bez nich si hrajeme na honoraci, ale žijeme na smetišti.
Vezmu to na osobním zážitku. Trasu ze Šluknovského výběžku jsem sanitkou jel. Namísto dvaceti minut do Rumburka jsem jel dalece přes hodinu s tím, že si mě sanitky přehodily v Chřibské na staré benzínové čerpací stanici. Přiznávám se, že v ten okamžik jsem moc nesnil o tom, že si třeba za rok, nebo za dva, sednu do kanoe a zarejdím si po Labi. Spíš jsem si říkal – přežiju tu cestu? Je to dlouhé. Je to nekonečné. Bolí to. Dlouho. Přežiju to?
Investice
Chápu, že směšovat finance na zdravotnictví a sport je svého druhu hloupost. Jsou to různé rozpočty. Ovšem nějak nedokážu vidět priority Ústeckého kraje. V srpnu letošního roku, kdy se lidé ze Šluknovska vydali do Ústí nad Labem vyjádřit svůj hněv před tamní magistrát, z kraje znělo prohlášení, že on za rumburskou nemocnici nenese žádnou zodpovědnost. Tím se vlastně vzdal odpovědnosti za zdravotnickou provázanost v celém Šluknovském výběžku. S tím souvisí čerstvá zpráva o tom, že kraj, společně s Krajskou zdravotní a.s., která zřizuje nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Chomutově, se chystá investovat dvě miliardy korun do výše zmíněných nemocnic. O rumburské ani slovo. Té se z rozpočtu odklepnou 4,5 milionu korun, aby přežila další měsíc. A musí vzniknout akční skupina, která se na kraji bude snažit prosadit i zájmy lidí ze Šluknovska. Tak kde to, k sakru, žijeme? Na Šluknovsku kolabuje to vůbec nejzákladnější, k čemu jsme si zřídili stát a kraje.
Slevy
Fajn, v tom případě, pokud stát, kraj, nebo Krajská zdravotní a.s. nejsou schopní se adekvátně a velmi rychle postarat o to, aby rumburská nemocnice fungovala na špičkové úrovni, nechť po lidech ze Šluknovska přestanou vybírat platby za zdravotní pojištění. Protože zdravotní obslužnost je diametrálně odlišná od obslužnosti vlastně v celé republice. Vždyť jen jedna měsíční platba za zdravotní pojištění všech obyvatel Šluknovského výběžku by celou Lužickou nemocnici vykoupila z dluhů a ještě jí nechala něco na přilepšenou. Ale ne, stát i kraj ji nechá a dá od ní ruce pryč. A je mi ale úplně jedno, kdo byl zřizovatelem, kdo finance rumburské nemocnice prokaučoval na vlastních dovolených, kdo a jak nemocnici zlikvidoval. To je věc policie, státu, kraje, aby zajistil, že se tady nic takového dít nebude. Dělo-li se a státní moc nečinně přihlížela, nemůžou za to pykat místní obyvatelé. Zdravotní péče má být dle možností pro všechny obyvatele republiky stejná. Tak náš systém stojí. Na Šluknovsku ovšem padá.
Ba co víc, protože stát a ani kraj nejsou schopní již rok s rumburskou nemocnicí něco udělat, nechť platí lidem na Šluknovsku výpalné za to, že hrdinsky žijí ve státem i krajem ignorovaném regionu. Zdravotní personál Lužické nemocnice, který tam stále ještě s vypětím všech sil ordinuje (protože část personálu to vzdala a utekla), musí být řádně na nervy. Budeme příští měsíc ještě zaměstnaní? Nebudeme? Ta otázka už se jim v hlavě honí téměř rok. To na pohodě nepřidá. Kolik je v Ústeckém kraji asi kanoistů? Jedna nebo dvě stovky? Víc určitě ne. Kolik obyvatel spadá pod Lužickou nemocnici? 55 000. Kanoistice třikrát zdar!
Vložil: Štěpán Cháb