Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministryně Maláčová dostala knockout levým hákem. Protože srdce leží nalevo. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.11.2019
Ministryně Maláčová dostala knockout levým hákem. Protože srdce leží nalevo. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook / Jitka Jeslínková

Popisek: Láska je všude? Jo, je to tak. Ilustrační foto

Poslední čtyři dny se u mých textů objevovala taková zelená tabulka s výzvou pokořit ministryni Maláčovou a její Ministerstvo práce a sociálních věcí. Celou záležitost vydumala naše šéfredaktorka, já sám bych se o takové výzvě nikdy neopovážil ani přemýšlet. Ale postavila mě před hotovou věc. Čímž se nevyviňuji, bránil jsem se, ale nepřesvědčivě (nepřesvědčivě i sám před sebou).

Na účet mi přišlo 15 320,-, což mi, upřímně řečeno, vyrazilo dech natolik, že ho popadám doposud. Říkal jsem si, že to bude jen pro formu, pár stovek od známých. Nebylo. Stejně, jako jsem musel vše vyúčtovat úřadu, budu účtovat i tady. Před čtyřmi roky jsme se s rodinou přestěhovali do opuštěné školy, kterou vlastnila katolická církev (z nouze, prostě vypadlo bydlení, muselo přijít nové a naskytlo se toto). Nikdo v ní nikdy nebydlel, nebyla připravená pro obývání. Vlastně jediné, co se dalo použít do domácnosti, byl sprchový kout. Nic jiného. Vodu jsem zprovoznil, jakž takž postele, skříň, jakous takous kuchyňskou linku, sehnal jsem záchod (škola disponovala pouze dírou do země, záchod chyběl) a začali jsme přechodně bydlet. Už v tu dobu jsme věděli, že je to jen na chvíli. Přesto si za tu kůču katolík účtoval plnou tržní cenu, jako v okolních a vybavených bytech. Holt, kdo nevyužije chvilkové indispozice člověka, je vůl. A katolík umí být výjimečně lačný.

Záloha

Platili jsme 2000,- zálohu na elektřinu. Po sedmi měsících jsem sehnal dům, ve kterém jsme teď. Přibližně za měsíc se mi podařilo odhlásit a přepsat zpět elektřinu ve škole na katolíka. Za pár týdnů mi přišlo vyúčtování. Kupodivu nepřišel nedoplatek, ale přeplatek. A pěkný. Bylo to, tuším, nevím to jistě, kolem 11 000,- nebo 13 000,-. Neudivilo mě to. Vlastně tam jely jen žárovky a jeden počítač. Sem tam pračka. Před půl rokem se ovšem ozval ČEZ s tím, že jim visím 19 000,- za elektřinu na škole. Tvrdili, že došlo k administrativní chybě a že s tím nic nenadělám. Pokoušel jsem se a opravdu s tím nic nenadělal. Padla dohoda na splátkový kalendář. A začal jsem splácet. S napjatým rozpočtem je ovšem každá pětistovka výdaje navíc náznakem likvidace. Teď přibyla splátka za elektřinu, rozpočet začal být značně dýchavičný. A právě na nedoplatek padla většina získaných peněz, čímž jsem získal větší manévrovací prostor v rozpočtu rodiny a on přestal vykazovat známky dýchavičnosti.

Z ostudy kabát

Na jednu stranu si říkám, že není proč vyprávět o tom, co jsme kde prožili a jak nás katolická církev natáhla umně a ze zvyku na skřipec. Je to vlastně jen pro ostudu. Ale na tu druhou stranu výše vypsané ukazuje, jak se žije rodině se čtyřmi dětmi, která nepodědila, nezískala vlivné známosti, která dostala do začátku své existence tak maximálně nakopáno. Je to vlastně doklad o tom, jak se žije obyčejné, ač trochu početnější rodině. Je pěkné u komentátorů neustále číst pomíjivá slova o politice, o společnosti. Ale většinou to vyznívá odtažitě, odosobněně, bez vlastního prožitku. Komentátor tvrdí, když se tedy pustí do sociálního tématu – chudí jsou na tom špatně, měli bychom jim pomoci – a vrazí si při pití sojového latté do oka zlatou lžičku. Vyzní to pak trochu neupřímně. Mně prostě stačí pamatovat si uplynulý týden, a hned mám přinejmenším tři sociální témata na talíři jaksepatří prožitá a ozkoušená na vlastní kůži.

Trouba

Třeba stačí vzpomínka, jak jsem přes rok toužil po obyčejné horkovzdušné troubě, ale pořád ne a ne na ni dokázat ušetřit. Před týdnem jsem před naší šéfredaktorkou mimoděk utrousil, že se těším, až na troubu našetřím. Vyděsila se a troubu mi poslala k Vánocům. Teď kolem ní chodím jako sup (kolem trouby, ne kolem naší šéfredaktorky, prosím pěkně), plánuju si pečení, hledám recepty, co všechno chci upéct – teď mě nadchnul chodský koláč. Prostě ho upeču, i kdybych u toho měl pojít. A mám z toho ukrutnou radost. Z takové maličkosti, že? A poslední týden chodím po světě a říkám si – svět je nějaký moc štědrý a hodný, to zase příští týden dostanu z nečekané strany řádně po hubě.

Rodina je bezedná jáma nekonečné potřeby. Chci tímto poděkovat těm, kteří mně, neznámému člověku, který toho příliš zplodil a který neustále nadává na Krajských listech a koleduje si tak o pohlavek, poslali trochu svých peněz. Vážím si toho a jsem šťastný, že jste, a že jste takoví, jací jste. Děkuji. Naše šéfredaktorka, ta by si poděkování zasloužila v rozsahu jedné knihy, ale dostává se jí díků jen homeopaticky. Snad proto, že než jí stačím poděkovat, tak se zhádáme nad nějakým společenským tématem. I té moc děkuji. Poznámka pro škarohlídy, žijeme chudě, nikoliv bídně, děti jsou čisté a najedené, mají si s čím hrát i kde si hrát. A všichni se máme rádi, nepereme se, netlučeme, nehádáme. Prostě jsme tak nějak spolu a ono to funguje. Jen někdy nemáme na troubu. Pro to se svět nezboří.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb