Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Katastrofální propad návštěvnosti… Oblaka voňavé marihuany rozhání na fesťácích policie a celníci, nasadili i vrtulník

05.09.2019
Katastrofální propad návštěvnosti… Oblaka voňavé marihuany rozhání na fesťácích policie a celníci, nasadili i vrtulník

Foto: Festival Rock for Churchill

Popisek: Hlídky celníků odhalily ve dvou dnech celkem 36,7 gramů marihuany, 2,5 gramů kokainu, 3,7 gramů MDMA, 8,5 kusů tablet extáze, 0,2 gramů hašiše, 9 kusů lysohlávek a dva kusy LSD, jak taxativně vyjmenovala Celní správa. Upřímně řečeno, hodně, hodně slabý úlovek. Do Vroutku dorazilo totiž 5 tisíc návštěvníků

Zdá se, že návštěvníkům českých hudebních festivalů, zvyklým na to, že si užijí tak trochu té feťácké svobody, začínají krušné časy. Letos se na většinu z těchto akci zaměřila policie spolu s celníky, nekompromisně kontroluje všechno živé i neživé a hledá drogy. Faktem je, že festivaly v Česku byly vyhlášené i za našimi humny nejen díky hudebním produkcím, ale i díky jakés takés toleranci českých orgánů, přivírajících oči nad konzumací nejrůznějších drog. Nyní se zdá, že zlaté časy svobodných českých ´Woodstocků´ končí.

Řadu festivalových svátků postihla během letošního léta doslova pohroma a poslední obětí zátahů na drogy se stal o uplynulém víkendu jeden z největších festivalů v Ústeckém kraji, Rock for Churchill. Tam se dali dohromady čeští celníci s německými a ruku v ruce uzavřeli všechny přístupy k přírodnímu areálu Myslivna ve Vroutku na Lounsku. Kolem přijíždějících vozidel i pěších návštěvníků pobíhali vycvičení pejsci a hledali cokoliv zakázaného, co by mohlo příchozím vylepšit náladu.

Atmosféra na letošním Rock for Churchill, foto stránky festivalu

Stejně jako na řadě předchozích festivalů byli samozřejmě úspěšní a v jejich síti uvízlo 14 nešťastníků, kteří se namísto veselého křepčení před festivalovými pódii dočkali příjezdu policie a následného zadržení. Podle tiskového mluvčího Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiřího Nejedlého převládala v pestré přehlídce drog hlavně marihuana, ale našel se i kokain, hašiš, pervitin, extáze či LSD a jelikož je houbařská sezóna, tak nemohly chybět ani dobře vyzrálé lysohlávky.

V síti kontrol uvízlo 14 osob převážejících drogy. Nejčastěji celníci nacházeli marihuanu, kokain a extázi, foto Celní správa 

Hip Hop Kemp skončil v katastrofálním propadu

Doslova katastrofální propad návštěvnosti zažil v půlce srpna populární hiphopový festival Hip Hop Kemp, konaný na letišti v Hradci Králové. Namísto loňských 16 000 návštěvníků jich do festivalového parku dorazilo pouhých 9000. Hiphopová scéna je poměrně dost proslulá užíváním nejrůznějších omamných látek a jeden z největších festivalů ve střední Evropě nebyl výjimkou. Nad areálem se pravidelně vznášela sladká vůně marjánky a po skončení festivalu se nasbíraly kýble použitých injekčních stříkaček. Podle pořadatele festivalu Radka Maliníka byly rozsáhlé kontroly zaměřené na drogy neadekvátní a fanoušky od návštěvy festivalu odrazují.

Hip Hop Kemp na policejní kontroly letos ´zařval´, foto Pavel Kuna

„Z festivalu, který byl fenoménem, padáme na dno. Důvodem je neadekvátní represe policie,“ uvedl Maliník. Je faktem, že o tvrdých policejních kontrolách se mluvilo už dlouho před festivalem a řada fanoušků hip hopu raději oželela svoji oblíbenou muziku a dali si svou dávku někde v klidu.

Na čem asi jedou? :-) Foto Pavel Kuna

Na Hip Hop Kempu, který byl tradičně považován za svátek drog, doplatilo na policejní kontroly 170 návštěvníků. Z toho bylo obžalováno 12 za trestný čin a 7 jich skončilo v policejních celách. Policisté přidali do státní kasy i slušné peníze, na pokutách to bylo téměř půl milionu korun a výše kaucí dosáhla 630 000 korun. Také tady vládla marihuana spolu s pervitinem, LSD, kokain MDMA a nové drogy včetně anabolik s hormonálními účinky.

Smutek zavládl i na Mácháči

Obdobná situace jako na Hip Hop Kempu nebo na Rock for Churchill nastala nedávno i na oblíbeném letním festivalu elektronické taneční hudby Mácháč Fest. Ten patřil ještě donedávna také mezi fesťáky, proslulé docela slušnou a poměrně svobodnou konzumací nejrůznějších drog. Také tam podnikla policie mnohem tvrdší razie než v uplynulých letech a v jejích sítích uvízlo na 65 lidí. Osm z nich se nevyhne flastru za trestný čin.

Mácháč si ´užil´ i policejní vrtulník, foto stránky festivalu

Mezi návštěvníky jedné z největších hudebních akcí v Libereckém kraji vyrazilo na 240 policistů a celníků, na 40 kriminalistů a nad areálem kroužily policejní vrtulníky. Zkrátka pro fetky skutečná pohroma. Složení drog bylo podobné jako na ostatních festivalech. Zdá se, že dosavadní drogová svoboda nejen na legendárním, českém Woodstocku, jak se festivalu u Máchova jezera přezdívá, ale i na dalších letních hudebních akcích, už vzala s konečnou platností zasvé.

Vložil: Pavel Přeučil