Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

VV: Až šedesátka obcí nemá na provoz. Sněmovna to neřeší

07.03.2013
VV: Až šedesátka obcí nemá na provoz. Sněmovna to neřeší

Problém otevřel poslanec Věcí veřejných David Kádner, když obcím postiženým novým RUD podal pomocnou ruku. Vyslechl nářky starostů o tom, jak moc je nové RUD poškodí. Tento týden proto žádal sněmovnu, aby společně starostům pomohli.

Měl být projednán pozměňovací návrh, kterým by poslanci schválili kompenzaci obcím, které díky novému RUD od TOP 09 a Starostů mají přijít o výraznou část svého rozpočtu. Až o 60% ze svého rozpočtu totiž přišel Český Jiřetín v Ústeckém kraji.

Řešení se nabízí v pozměňovacím návrhu poslance Davida Kádnera (VV). „Jestliže by u obce došlo k poklesu veškerých příjmů o 20 procent, přitom by obec měla méně než tři tisíce obyvatel, zaručilo by ministerstvo financí obci kompenzaci takovou, aby pokles nepřevýšil zmíněných 20 procent “ cituje z pozměňovacího návrhu. Postižené obce by díky tomu měly jistotu, že budou moct i nadále zajišťovat chod své obce.

Jenže pozměňovací návrh se setkal s odporem. A to jak u ODS, tak u TOP 09 a Starostů. „Je mi smutno, když vidím, že TOP 09 a Starostové před volbami chtěli pomoct nám, malým obcím, a nakonec se jejich snahy proměnily v ránu pod pás,“ líčí starostka jedné z postižených obcí Lauková. Právě malé příhraniční obce, kde hrozí vylidnění, na nové RUD slyšelo, a dnes na něj doplácí.   

Nové RUD se dotkne šesti desítek obcí napříč republikou, v Ústeckém kraji jde o šest obcí: Doubice (Děčínsko), Kálek, Kryštofovy Hamry a Loučná pod Klínovcem (Chomutovsko), Český Jiřetín a Klíny (Mostecko). 

Kteří z poslanců Ústeckého kraje hájí hlas venkova, a kdo chce těmto šesti obcím pomoci?

ANO: David Kádner (VV), Milan Šťovíček (nezař., zvolen za VV), Jiří Paroubek (nezař., zvolen za ČSSD), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Jaroslav Krákora (ČSSD), Josef Tancoš (ČSSD)

NE: Patricie Kotalíková (TOP 09), Jan Kubata (ODS), Ivana Řápková (ODS), Jiří Šulc (ODS)

ZDRŽELI SE: Jaromír Drábek (TOP 09), Josef Šenfeld (KSČM)

(Zdroj: VV Ústecký kraj) 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace