Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vítejte v České zkolonizované republice. Montovna v praxi. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.07.2019
Vítejte v České zkolonizované republice. Montovna v praxi. Komentář Štěpána Chába

Autor: Tillig / Facebook

Popisek: Takové pěkné modýlky vláčků vyrábí firma Tillig...

Pamatujete na případ, kdy Francie pokutovala českého řidiče kamionu, protože měl příliš nízký plat? Jasná snaha o vytlačení východoevropské konkurence z francouzského trhu. Podívejme se na to z druhé strany. V Dolní Poustevně působí německá společnost Tillig, která na německý trh chrlí modely vláčků a příslušenství pro nadšence železnice. Modely vláčků se vyrábějí v Dolní Poustevně, sídlo společnosti Tillig je v německém městě Sebnitz, které je hned za hranicemi. Vzdálenost mezi sídlem společnosti Tillig a výrobnou je asi tři kilometry.

Plat lidí, kteří ve výrobně na české straně modely vláčků montují, se pohybuje kolem zákonem stanovené minimální mzdy, tedy 13 350,-. Vyjádřeno v eurech se dostaneme na částku 534. V Tilligu dělá několik desítek převážně žen. Mnoho z nich s maturitním vysvědčením. Ale práce ve Šluknovském výběžku není, bere se, co je. Kuriózní je, že drtivá většina z nich jezdí utrácet svůj plat do Sebnitz do supermarketu Lidl, protože tam je levněji než v České republice.

Minimální platy

Minimální plat v Německu je stanovený na 1557 euro, v přepočtu tedy na 38 925,-. Společnost Tillig tak ročně jen na platech ušetří miliony korun. Z podnikatelského hlediska logický krok, z toho morálního naprostý eklhaft. Protože rozděluje společenství Evropské unie na lidi a podlidi, kdy podlidem lze hodit jen tolik, aby nechcípli hlady. Jako užitečným opicím, nakašlat na jejich lidskou důstojnost.

Naše ekonomika jede na 70 % té německé. Platy přesto máme třetinové. Vidíte ten rozdíl? Naše ekonomika je na úrovni 70 % té německé, ale platy máme na úrovni 33 % těch německých. A z logiky věci plyne, že růst ekonomiky by měl automaticky následovat i růst platů. Protože pro koho jiného ekonomika roste? Pro pár vyvolených? Ač by bylo jednoduché vylít si žluč na německé firmě Tillig, která systému lidí a podlidí zneužívá pro vlastní obohacení, přesto je potřeba hledat vinu ale úplně jinde.

Milí politici

Václav Klaus ve své prezidentské funkci během finanční krize pronesl novoroční projev, kde vyzval obyvatele republiky, aby co nejvíc utráceli, jedině tak se roztočí kola ekonomiky. Utrácejte, pusťte do ekonomiky krev peněz, aby to tu ožilo. Aby ekonomika nestagnovala, ale rostla, musí se točit peníze. A představa, o kolik víc se roztočí ekonomika, když by platy následovaly růst ekonomiky? Kde je ta žába na prameni? Proč máme tak směšné platy? Proč je to tady 30 let od revoluce a 15 let od vstupu do unie ekonomicky neustále tak na levačku?

Mašinky pro německý Tillig vyrábíme stejně dobře, jako by je vyráběly německé ručičky. Tak proč naše ručičky místo důstojného platu dostávají imrvére přes prsty? Ano, rozdíl je, že my děláme pro Němce a na Němce, my kompletujeme a oni zkompletované prodávají (jeden vagónek za mašinku klidně za 3 000,-, ale paní, která těch vagónků smontuje za hodinu několik desítek, jen 80,-). Ale tady jsme v rámci EU vlastně zase u toho řidiče kamiónu, který dostal pokutu za nízký plat. Konkurence z Východu se musí dusit. Západ si přeci musí udržet pozici toho bohatého. Ovšem politická práce našich politiků v tom vidět příliš není. Zatím nás dostrkali jen k tomu, že děláme na výdělku pro cizí a sami za to máme almužnu. Ekonomika je na 70 % té německé, platy tomu neodpovídají. Což je facka pro politiky současné i všech předešlých vlád. Ale ta facka bolí ty, kteří musí pobírat za svou práci almužnu.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace