Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víc zdanit tabák a alkohol? Fajn, vítejte na černém trhu. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.06.2019
Víc zdanit tabák a alkohol? Fajn, vítejte na černém trhu. Komentář Štěpána Chába

Autor: Štěpán Cháb

Popisek: Tabák z vlastní zahrádky. Zatím titěrný, za měsíc metrový

Po sdělení vlády, že se bude zvyšovat daňové zatížení na tabák a alkohol, jsem si objednal tabáková semínka. Na zahradě mi teď raší pole tabáku a předpokládám, že tak kolem září, až sklidím, přestanu přispívat do státní kasy za kouření úplně. Je to hlupovina, protože až mě povezou s infarktem, ani si tu péči nezaplatím z daní, které bych prohulil.

A pálení kořalky? O tom zatím jen uvažuju. Bubu efekt, který nám má nabulíkovat, že z domácí kořalky se slepne, se míjí účinkem, protože u kořalky z běžného ovoce nic takového nehrozí. A ve výsledku je takové pálení, jak jsem si zjistil, vcelku jednoduché. Návodů je plný internet. Ale to je takový ten domácí odboj proti zvyšování daní. Přijde i druhá a třetí vlna.

Druhá vlna

Druhá vlna probíhá už mnoho let, netýká se pouze tabáku a alkoholu, ale vlastně všeho spotřebního zboží. A tím jsou útěky za hranice. V polských a německých obchodech je levněji. S Polskem máme hranici dlouhou bezmála 800 kilometrů, s Německem něco kousek přes 800 kilometrů. A všichni v pohraničí, jako jeden muž, dojíždí za nákupy právě do Polska nebo do Německa. A je to skutečně nádherná vizitka našich politiků, kteří jsou schopni dopustit, abychom my, s trojnásobně menšími platy než Němci, jezdili do Německa, protože tam mají levněji. Ta čirá absurdita z toho vyloženě kape. Šílená neschopnost politiků ještě víc. A jde vidět, že všechny problémy umějí řešit pouze zvedáním daní. Zapršelo, zvedneme daně, je sucho, zvedneme daně, máme kladný diplomatický vztah s Bhútánem, zvedneme daně, v Číně jedí rýži, zvedneme daně.

Jako kdyby politickým nedocházelo, že příliš vysoké daně nevedou k velké prosperitě, ale právě naopak, k bídě a ke snaze lidí stát z transakce vynechat. Tedy daně neplatit, protože už jsou skutečně přes čáru. Nákupy v Německu a v Polsku? Vždyť je to pro politiky posledních dvaceti let nehorázná ostuda. Neumíte se postarat o své obyvatelstvo, umíte mu jen čím dál víc naložit. No, tak jděte k šípku. Kolik tady stát tratí na daních? Desítky miliard. Desítky miliard. EET podle Ministerstva financí donesla do systému za rok 2018 o 12 miliard víc. No, ale jsou to čísla Ministerstva financí, těm můžeme věřit. Ale také nemusíme.

Třetí vlna

Čím dál častěji narážím na kuřáky s podivnými cigaretovými krabičkami. Je na nich azbuka, prodávají se za třicet až čtyřicet korun. No, a chutnají trochu jako sláma. A to je třetí vlna odporu proti příliš vysokému zdanění. Vlna mafie, vlna černého trhu, šedé ekonomiky. A tu vyvolává právě příliš vysoké zdanění. Začne být o dost výnosnější propašovat do naší republiky kvantum tabákových výrobků. A jakmile vzniknou trasy a pokrytí trhu bude dostatečné, pustí se nově vzniklé a upevněné mafiánské kruhy do dalších byznysů. Z toho důvodu půjdou mnohem větší prostředky do represivních složek, které budou mít za úkol dostat mafii na kolena.

Problém může nastat u alkoholu. Pašovaný alkohol je jiný než alkohol doma vypálený. Ten doma vypálený je téměř stoprocentně bezpečný, záleží na schoonostech paliče. Ten pašovaný může vést ke slepotě, protože se ne vždy bude jednat o alkohol, ale někdy o pekelné orgie metanolu. Kauzu s metanolem jsme si užili v roce 2012. A může přijít další. A zase, pašování alkoholu bude výnosný kšeft pro černý trh i šedou ekonomiku. Žádná účast státu. Jen žehlení následků a tedy výdaje.

Živitelé státu

Výnosy státu na zvýšených daních? Podle mého jdou do mínusu. Lidé nepřestanou kouřit ani pít. Jen budou hledat jinou cestu, jak ke svému přijít. Azbuka na cigaretových krabičkách přestane být zvláštností, kuriozitou, ale normou. Kuřáci a milovníci alkoholu se svých libůstek nevzdají, ale vcelku bez výčitek svědomí se zbaví placení daní. Protože čeho je moc, toho je příliš. My, kuřáci, rádi živíme stát, ale má to své meze. Jdu zalévat na zahradu svůj tabák.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace