Češi a Němci se opět přátelí, jako by je nikdy nerozdělila válka. Pomáhá jim… pivo
18.06.2019
Foto: Město Vejprty
Popisek: Češi se pochlubili výborným pivem, Němci zase svými unikátními hudebními nástroji.
Velmi přátelské jsou v posledních letech vztahy obyvatel česko-německého pohraničí. Společně pořádají celou řadu akcí, na nichž se daří zapomenout na oboustranné křivdy, které spáchali jejich předci a navazovat na někdejší staré dobré časy. Obzvláště čilé jsou kontakty na obou stranách Krušných hor. Tento víkend se například konal další ročník populárního Bierfestu, česko-saské pivní slavnosti, která se odehrává na souměstí českých Vejprt a německého Bärensteinu.
Obě místa od sebe dělí doslova jen pár metrů a symbolicky je odděluje říčka Polava. Z jednoho se lze dostat do druhého pěšky během několika minut. Kromě blízkosti je spojuje i společná česko-německá historie. V době svého největšího rozkvětu tento region prosperoval díky hornickému průmyslu, především těžbě stříbra. Dodnes ji připomíná Stříbrná stezka.
Město krajkářek a puškařů
Časem však byla těžbě stříbra i několika druhů rud utlumena, a spíše se rozvíjelo zemědělství, jemuž se mimochodem daří dodnes. V malebné horské krajině lze kromě mnoha pečlivě obdělávaných polí a políček spatřit i pastviny se stády krav a ovcí. Vyhlášený byl také textilní průmysl, především proslulé krajkářství, nebo výroba pušek. Koncem 19. století jich zde stovky dělníků vyráběly každoročně několik tisíc. O tom, jak se městu dříve dařilo, svědčí několik zajímavých faktů. Z Vejprt byla vybudována železniční trať, která vedla až do dnešní saské metropole Chemnitz. Ve městě byla postavena řada reprezentativních budov, stojících dosud, třeba pošta či spořitelna, pozoruhodný byl i objekt elektrárny či prosperujícího pivovaru. Ostatně, jeden ze místních hotelů si vybrali i filmaři pro natáčení jedné ze scén výpravného snímku Jiřího Menzela Jak jsem obsluhoval anglického krále.
Konec starých časů
Jenže první a druhá světová válka a především odsun bývalých sudetských Němců znamenaly konec starých dobrých časů, které dnes evokují především opuštěné továrny. Kvůli vytvoření poválečného pohraničního pásma však navždy zmizely desítky domů a dalších důležitých objektů. A především obyvatel. Zatímco na začátku 20. století jich zde žilo přes deset tisíc, dnes je to pouhá třetina a výrazně se změnilo i jejich složení. V posledních letech tady našly domov stovky Romů a Vietnamců.
Bierfest měl úspěch, foto město Vejprty
Úpadek Vejprt pokračoval až do roku 1989, teprve poté začaly ožívat díky otevření hraničního přechodu. A právě on je symbolem čilých obchodních i společenských styků mezi občany Vejprt a Bärensteinu. Na Bierfestu se každý rok výborně baví stovky lidí díky českému pivu a saským klobásám a také si prostřednictvím kulturního programu připomínají, jak obě města kdysi vypadala a prosperovala.
Vložil: Adéla Hofmanová