Konečně čistokrevná romantika na divadle. Muzikál Modrá krev se hraje v Divadle Na Prádle, v červenci pak na zámku Ploskovice
09.06.2019
Foto: Hudební divadlo La Scuola
Popisek: David Semerád jako Ferdinand II. Tyrolský a Tereza Marková jako Filipína Welserová v muzikálu Modrá krev
FOTOGALERIE Nota bene romanťárna ze zámku a s modrou krví; jde o příběh o Ferdinandu II. Tyrolském a Filipíně Welserové, první neurozené ženě v habsburském rodu, zpracovaný do muzikálové podoby. Modrá krev je nový repertoárový titul Hudebního divadla La Scuola, uváděný v obnovené premiéře od 28. 4. 2019 v Divadle Na Prádle, komorní scéně v Besední ulici na pražské Malé Straně.
Hlavní postavy muzikálu Filipína Welserová, Ferdinand II. Tyrolský, Kateřina z Lokšan a Jan Augusta jsou věrnými obrazy historicky žijících osob. Příběh je upraven do muzikálové podoby s využitím činoherních a operetních prvků a obohacen o využití principu divadla na divadle.
O čem vypráví příběh?
Děj je zasazen do prostředí zámku Březnice a hradu Křivoklát a odehrává se v druhé polovině 16. století se zřetelem na mezníková data v životě hlavních postav 1555 a 1557. Námět čerpá z historických událostí té doby, kterou podporuje dobově zvolená kostýmní i scénická výprava. Příběhem diváky provází ústřední dvojice ďábla a českobratrského kněze/vězně Jana Augusty. Svými dialogy uvádějí jednotlivé výseky příběhové linie sledující vývoj tehdy společensky nebezpečného vztahu neurozené dámy Filipíny Welserové a arcivévody Ferdinanda II. Tyrolského.

Miroslav A. Maxant hraje v muzikálu Modrá krev ďábla, foto HuDiLaS
Obnovenou premiérou Modré krve 28. 4. 2019 v Divadle Na Prádle HuDiLaS představuje věrným divákům velkou obměnu souboru sestavenou z profesionálních umělců i nadšených ochotnických herců/zpěváků a hereček/zpěvaček. Aktuálně HuDiLaS uvádí Modrou krev 10. června od 19:00 v Divadle Na Prádle a v červenci na nádvoří zámku Ploskovice (zámek leží šest kilometrů od Litoměřic) spolu s koncertním muzikálovým večerem.
Historický muzikál Modrá krev
Hudba: Miroslav Antonín Maxant Scénář, texty písní: Miroslav Antonín Maxant, Lucie Fulínová Režie: Miroslav Antonín Maxant

Obsazení:
Ferdinand II. Tyrolský, arcivévoda (tenor): David Semerád Filipína Welserová, jeho žena (soprán): Tereza Marková Kateřina z Lokšan, teta Filipíny (alt): Zuzana Rogožníková Žofie, chůva (alt): Marie Šlehoferová, Pavlína Šubrtová Jan Augusta, českobratrský kněz a vězeň (baryton): Milan Iléš Ďábel (tenor): Miroslav A. Maxant Pěva, kuchařka (soprán): Marie Hrdinová, Denisa Špálová Jurčka, komorná (alt): Michaela Horáková, Michaela Žížalová Adam Ladislavský, správce (tenor): Michal Landauer, Daniel Pracný Janek z Brtnice, páter (baryton): Jiří Spálenský, Josef Šimek
|
Nové hudební divadlo La Scuola
Hudební divadlo La Scuola známé pod uměleckou zkratkou HuDiLaS je poloprofesionální muzikálový soubor z Prahy s pravidelným účinkováním v malostranském Divadle Na Prádle. Pozici uměleckého šéfa zastává Miroslav Antonín Maxant a je podepsán pod veškerou hudebně-skladatelskou produkcí souboru od počátku jeho vzniku. HuDiLaS funguje od sezóny 2013/2014. Začínalo jako amatérské uskupení složené z řad žáků základní školy genpor. Františka Peřiny. Pod Maxantovým vedením ve spolupráci s Lucií Fulínovou vznikly tři historické muzikály Břetislav a Jitka (2013,) TACEO (2014) a Modrá krev (2015.)

Z představení muzikálu Modrá krev, foto HuDiLaS
Nejvýraznějším z nich je uvedení Modré krve, jejíž premiéra proběhla na státním hradě Křivoklát a následně byla uváděna v Divadle Na Prádle. Následnou produkcí a postupnou obměnou souboru se Hudební divadlo La Scuola pomalu začalo profesionalizovat a rozšiřovat svůj repertoár o náročnější hudebně dramatické kusy.
V roce 2017 se Maxantovým stálým textařem stal Milan Iléš a jejich spolupráci odstartovalo uvedení Martina z Tours (2017, kostel sv. Martina) a Kocoura v Botách (2018, Divadlo Na Prádle.) V budoucím nastudování se uvažuje o uvedení muzikálů Odpočívej v pokoji a Knoflíkář taktéž z pera dvojice Maxant-Iléš.
O rozkošném barokním zámečku a bohatém programu
Zámek Ploskovice nechala vystavět jako letní rezidenci velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská v první čtvrtině 18. století. V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí císaře Ferdinanda V. Habsburského. Při této příležitosti byl zámek zvýšen o patro a celkově upraven. Na úpravě zámku pro císaře se velkou měrou podílel jeden z nejlepších malířů a dekoratérů 19. století Josef Navrátil…

Na zámku se konají akce celé léto: Ve druhém patře zámku Ploskovice je ke shlédnutí výstava obrazů, keramiky a fotografií, na které se představují členové Sdružení nezávislých výtvarníků Litoměřicka se svými pracemi.

Ploskovické zámecké hodování: 15. června se na zámku uskuteční festival regionálních potravin, minipivovarů a krajových specialit. Představí se výběr z nejlepších lokálních minipivovarů, kvalitní domácí dobrůtky a krajové speciality.

Pohádka Jak se peče písnička: Ve dnech od 12. do 14. června se od devíti do jedné hraje na zámku každý den divadelní pohádka pro děti. Veškerý program probíhá přímo uvnitř zámku, proto se hraje za každého počasí. Samozřejmě při slunečném počasí bude bonusem návštěva zámeckého parku, kde většinou děti uvidí i zajímavá zvířátka.

Komentované prohlídky parku na zámku Ploskovice: V létě se jednou měsíčně koná i oblíbená prohlídka parku s botanikem z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity a dlouholetým průvodcem Mgr. Pavlem Zdvořákem. V červenci se prohlídka uskuteční 14. 7. a v srpnu 18. 8. Akce se koná od 10:30 do 13:30. Návštěvníci se dozví, jak vypadal park v 18. století, jakými změnami v historii prošel, nebo která původní flóra se dodnes dochovala. Prohlídky jsou vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Kráska a netvor na zámku Ploskovice: Večerní procházka ploskovickým zámkem s divadelním představením se uskuteční 20. července od 18:00 do 23:00. Akce je určena pro dospělé a starší děti. Návštěvníci se mohou těšit na tajemný, strašidelný ale i romantický příběh na motivy francouzské pohádky.

Hudební léto na zámku Ploskovice: Hudební divadlo La Scuola, o němž píšeme výše, připravilo Muzikálové léto v areálu zámeckého parku v Ploskovicích. Jedná se o autorské muzikály z dílny hudebního skladatele a zároveň principála spolku HuDiLaS Miroslava A. Maxanta…

21. července od 17:00 se diváci mohou těšit na vokální kvarteto Laurus v prostředí barokní perly severočeského kraje. Repertoár vokálního kvarteta Laurus (na snímku výše) tvoří převážně písně z období renesance a baroka. Velkému úspěchu u publika se těší i africké tradicionály, které si svým nábojem spolehlivě získávají posluchače. 26. července se na nádvoří zámku Ploskovice odehraje již zmíněný muzikál Modrá krev. Představení začíná ve 20:00. 27. července od 20:00 pak soubor divadla odehraje představení Večer přímo muzikálový (fotografie z představení na snímku níže). Jedná se o scénickou féerii melodií těch nejslavnějších muzikálů. V průběhu večera zazní melodie Bídníků, Fantoma opery, Čarodějky, Jesus Christ Superstar a jiné.

Makové slavnosti na zámku Ploskovice: Zámecká kavárna Café Páv chystá Makové slavnosti jako oslavu suroviny, jejíž pěstování má v České republice dlouhodobou tradici. Mák je všeobecně zdraví prospěšná surovina, lze z ní připravit spousta pokrmů od klasického makovce, přes zmrzlinu až po nádivku do masa - fantazii se meze nekladou. Akce se bude konat 24. srpna od 11:00 do 16:00 na nádvoří zámku.

Prázdninový program ukončí již tradiční Hradozámecká noc 31. srpna. Na programu budou netradiční večerní prohlídky zámku a parku. Akce se koná od 18:00 do 22:00.

|
Vložil: Markéta Vančová