Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S nejasným pohledem mentálně postiženého vstříc budoucnosti. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.05.2019
S nejasným pohledem mentálně postiženého vstříc budoucnosti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Greta Thunberg a její stávkující dětičky... jaké mají asi odborné znalosti o zákonitostech přírody?

Šestnáctiletá Greta Thurnberg s diagnostikovaným autismem a ADHD se stala vůdčí osobností pubertálního hnutí za osvobození planety od uhlíku. Cílem pubescentů, kteří na povel Grety přestali v pátek chodit do školy a místo toho protestují na náměstích, je, aby politici zmírnili průmysl, aby jej ukočírovali, aby svými směrnicemi, novelami a zákony dosáhli toho, že se oxid uhličitý přestane v takové míře vypouštět do atmosféry.

Ve švédské střední škole se třída, za asistence učitelky, chystala na páteční sešlost s transparenty. Jedna z dívek pronesla, že si není jistá tím, že je to vhodná forma nápravy škod, které oxid uhličitý způsobuje. A že by radši zůstala ve škole. Za to byla šikanována nejen spolužáky, ale i učitelkou, která ji nazvala popíračkou. Na pozdější stížnost dívčiny matky odpovědělo vedení školy obdobně, jako samotná učitelka. Obvinilo matku ze špatné výchovy a závadného myšlení.

Militarizace míru

Už delší dobu se obávám toho, až začneme mluvit o ekologickém terorismu. Ten islámský odsuneme na vedlejší kolej jako nevýznamný. Muslimské země se postupem času a tlakem světa emancipují, nic jiného jim nezbude, pokud se nebudou chtít uzavřít do kimovského ostrova pozitivní deviace. Ale ekologický terorismus bude sílit, ekologie se bude militarizovat, tlak bude narůstat, stupňovat se.

Vybuchující auta na parkovištích, která nejsou dostatečně ekobio, poškozování uhelných elektráren, jatek, velkochovů, hon na skeptiky. Může to přijít? Může, protože společnost začíná vykazovat známky fanatismu. Opouští racionální debatu a vrhá se s transparenty do ulic. Je to boj. A v boji neplatí argumenty, protože argumenty mají tu schopnost boj zastavit. A bojovníci potřebují cíl, na kterém se mohou vybít. Ne nějakou zbytečnou diskuzi, která je vousatá a nudná a zdlouhavá (tu si užíváme, mimo jiné, přinejmenším posledních deset let).

Neupřímnost boje

Jenže je boj a boj. Ekologie leze do peněz. Přechod na obnovitelné zdroje, elektroauta, ekologické daně, daně na obnovitelné zdroje, vyšší mýtné podle emisí auta, zvyšující se ceny energií. Nepopulární opatření, která ovšem lezou do peněz všem a teď. Greta Thurnbergová a její rukojmí ze školních lavic jsou tak jen nátlakový marketing, který má vyvolat pocit viny a tedy ticho, když se zvedají výdaje na ekologii. Protože co svět světem stojí, nikdy nevznikly živelné protesty, které by pracovaly ve prospěch vládní garnitury. Takové protesty jsou prostě falešné a slouží jen proto, aby politik mohl říct – mám podporu veřejnosti, podívejte na ty protesty, to je hlas lidu.

Přičemž politik je vždy symbioticky napojen na průmysl, na kapitál. A ano, nepopírám, že ekologické chování je společnosti ku prospěchu. Ovšem tady vzniká paradox. Průmysl se chová kapitalisticky – drancuje, obcuje s planetou z pozice násilníka, plení jako středověký nájezdník. A ano, dělá to, ve velkém. A právě ono – ve velkém – je problém. Globalizace je problém. Nebo jinak – přehnaná globalizace uplatňovaná přednostně pro kapitál je problém.

Pregnantní příklad. Bota Adidas, než se dostane na vaši nohu, obepluje nebo obletí celý svět. Podívá se tam, na co vy nikdy neušetříte. Dovolená v Thajsku, v Číně, v Bangladéši, komponenty v Jižní Americe, zdroje na výrobu v Africe, překladiště v USA, noha v Rumburku, okres Děčín, kde na ni uškudlil Jarda z výplaty, kterou získal z fabriky rakouské automobilky Benteler, která má výrobny na všech kontinentech světa (zatím krom Antarktidy). Baťa je vosk, že jo, protože Adidas je značka, kterou když nemáš, jsi out.

Politici jedou na globální vlně, protože jsou napojení nebo ovlivnění byznysem. Největší slezina lobistů je vždy kolem politických mocenských center. Evropská unie je hlavně byznys plán velkých korporací, které potřebují mít volné pole působnosti. Nejde tak o to, aby po kontinentu volně komíhali obyvatelé nebo udělátka od malého českého podnikatele. Jde o korporace, které z kontinentu chtěly vytvořit politickou korporaci, aby globalizace byla jednodušší a výdělky plynuly pohodlněji.

Ale jak to udělat, aby možnou ekologickou spoušť zaplatili obyvatelé, nikoliv ti skuteční viníci, tedy korporace? No jak, daně, daně a daně. A aby se obyvatelé nezvencli vzteky? Zfanatizovat jim děti. Nikoliv prosazovat lokální před globálním, což by ulevilo celé planetě daleko, daleko víc, než kdyby celé lidstvo přešlo na ekobio automobily. Vždyť jen 15 nákladních zaoceánských lodí znečišťuje víc, než všechna auta světa dohromady. Což není jiná forma kimovského uzavření se před světem. Jen je to racionální a skutečně ekologické. Jenže korporace by s takovou pošly na úbytě, že jo. A to se do krámu nehodí. Banány tu nevypěstujeme, musíme je dovézt. Ale boty, kurňa, boty si vyrobit můžeme a umíme. A vedle nich spoustu dalšího.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb