Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žatec právě slaví 170 let od založení svého divadla, navíc chystá v květnu open air operu Libuše v hlavní roli s Evou Urbanovou

23.04.2019
Žatec právě slaví 170 let od založení svého divadla, navíc chystá v květnu open air operu Libuše v hlavní roli s Evou Urbanovou

Foto: historickasidla.cz

Popisek: Malovaná opona vytvořená a věnovaná divadlu v roce 1948 k třicátému výročí vzniku Československé republiky s dobově příznačným holdem „osvoboditelské Rudé armádě“ je dílem Oskara Brázdy

Byť funguje jen jako stagiona (nemá vlastní soubor, ale hostují zde jiná divadla), Žatečtí jsou přesto na své Městské divadlo pyšní a slaví jeho založení bohatým kulturním programem. Žatecké divadlo si postavili měšťané díky sbírce a darům během tři čtvrtě roku, slavnostně jej otevřeli 22. dubna 1849, šlo o jedno z nejstarších kamenných divadel v tehdejším Rakousku-Uhersku. Letošní oslavy divadla odstartují právě dnes, v úterý 23. dubna… Navíc se chystá i na dvacetitisícový Žatec zcela jistě velkolepý scénický počin pod širým nebem se špičkovým pěveckým obsazením v podání souboru a orchestru Severočeského divadla Ústí nad Labem.

Oslavy 170 let od založení žateckého divadla: První den divadelních oslav se bude skládat ze dvou částí. Tou první bude během celého dne série pořadů pro školy a veřejnost. „Nebude se platit vstupné, ale zájemci z řad veřejnosti se musí telefonicky nebo přes naše webové stránky zaregistrovat. Kapacita divadla není neomezená a veřejnost se bude o místa dělit se středními školami,“ vysvětlil ředitel divadla Martin Veselý.

Pohled do interiéru hlediště, foto historickasidla.cz

Druhou část prvního dne oslav tvoří slavnostní večer, kterého se zúčastní pozvaní hosté, bývalí zaměstnanci divadla, ale i běžní návštěvníci, kteří za vstupné zaplatí 100 Kč. Součástí slavnostního večera bude kulturní program, ve kterém vystoupí například žatecký rodák Petr Kotvald, Jiří Pazour i další hosté. Tématem bude historie divadla, návštěvníci se dozví také podrobnosti o plánech na chystanou rekonstrukci. Chybět nebude raut pro všechny hosty a následné neformální setkání návštěvníků s historií a budoucností Žateckého divadla.

Dvě výstavy i knížka, mapující historii divadla

Součástí oslav 170 let žateckého divadla budou i dvě výstavy. Ta první s názvem Divadlo očima dětí začala vernisáží v pondělí 25. března. Žáci umělecké i základních škol na ní ukazují svá výtvarná díla. Od 23. dubna bude k vidění i druhá výstava, když dětské práce doplní historické dokumenty, plány a fotografie o proměnách divadla.

K jubileu se také chystá aktualizované vydání knihy. K výročí 150 let divadla ji napsal žatecký autor Jaroslav Venclík, nové vydání bude doplněné o kapitoly z posledních dvaceti let. Chybět nebudou v průběhu oslav také zajímavé dárky pro děti – gumy na gumování se speciálním potiskem, puzzle divadla, nebo vystřihovánka, ze které lze slepit a vyrobit si vlastní model žateckého divadla. V průběhu oslav uvidí diváci nové filmy, které souvisí s historií divadla a které natočila žatecká televize OK plus. Připravuje se originální mapping na slavnostní oponu od Oskara Brázdy, video zdravice populárních osobností a další film s historií divadla do komponovaného pořadu Dark Side of the Moon.

 

Program oslav

Úterý 23. dubna

8.30 – 16.30 Hodinová pásma s kulturním programem o historii divadla
19.00 Slavnostní divadelní večer

pátek 26. dubna

19.00 Dark Side of the Moon, rocková opera v podání Filipa Benešovského a přátel

sobota 27. dubna

19.00 Slavnostní koncert, Ústecký symfonický orchestr hraje díla českých klasiků

pondělí 29. dubna

19.00 Maryša, představení ochotnického souboru z Krupky

 

Historie žateckého divadla, to je české dějiny v kostce

Počátkem 19. století se Žatec postupně stal významným centrem chmelařství. Začal se také rozvíjet místní průmysl a s tím docházelo i k rozvoji kulturního života. Už ve třicátých letech 19. století se v žateckých hostincích hrála celovečerní představení, jak například dokládá divadelní plakát z roku 1839, píše Ludmila Hůrková na stránkách theatre-architecture.eu. A pokračuje: Roku 1848 byl představiteli města vznesen návrh na vybudování městského divadla. Zpočátku se uvažovalo o adaptaci některých ze stávajících budov města – například o bývalé kapli sv. Kříže, kde se v té době nacházela městská strážnice. Nakonec bylo 26. dubna 1848 rozhodnuto, že město zakoupí dům čp. 27 v dnešní Dvořákově ulici, tehdejší Rösselgasse vedle hostince U bílého koníčka. V únoru stejného roku shromáždil prozatímní výbor na stavbu divadla 200 podílníků, kteří vytvořili podnikatelskou společnost s individuálním vkladem 20 zlatých. Další finance získal výbor z různých podpůrných sbírek občanů města a okolí. 16. června 1848 představil okresní inženýrský adjunkt Schulz stavební plány, které byly po některých úpravách schváleny a divadelní radou přijaty. Vedení stavby se ujal žatecký stavitel Antonín Grimm.

Základní kámen byl slavnostně položen 8. července 1848.  Již 22. dubna 1849 byla budova se slávou otevřena a konalo se první představení provedené skupinou žateckých německých ochotníků – kterési komedie Eugena Scribeho (pozdější zpráva hovoří o zcela neznámém titulu Hodnota ženy). Jiná zpráva pak říká, že v září 1850 zahájil hry „v nově postaveném a vkusně vybaveném žateckém divadle“ principál Joseph M. Kotzky. Kočovné divadelní společnosti zajížděly do Žatce pravidelně i nadále, ale také silná tradice ochotnického hraní trvala téměř až do současnosti. Původní název Stadttheater byl po roce 1945 převeden do české podoby Městské divadlo, kterou nese budova dodnes.

Žatecké divadlo je tak trochu schované ve Dvořákově ulici... Foto theatre-architecture.eu

Budova divadla měla v době svého vzniku podle dobových fotografií vysokou atiku prolomenou kruhovými otvory rámovanými pilastry s dórskými hlavicemi. Ta byla zřejmě v pozdější době při některé z oprav střechy snesena. Balkon a galerie v jevišti měly jinou podobu než dnes, nebyly tolik vysunuty do sálu. Menší rozměry mělo rovněž orchestřiště. Hlediště obsahovalo pravděpodobně pouze jednu tzv. „hejtmanskou“ lóži.

V roce 1871 zavedli plynové osvětlení, na tu dobu to byla převratná novinka

V roce 1871 dalo město zavést do divadla – hlediště i jeviště – plynové osvětlení. Proběhla rovněž úprava balkonů a galerií, jejichž dispozice zůstala zachována do dnešní doby. Zmizela také hejtmanská lože, místo ní byly zřízeny lóže v proscéniu. V roce 1904 přestalo divadlo vyhovovat technickým a bezpečnostním požadavkům, bylo uzavřeno až do roku 1910, kdy vznikl nový plán na přestavbu a úpravy objektu. K divadlu ve východní části přibylo nové bezpečnostní schodiště až ke galerii a byla nainstalována železná ohnivzdorná opona. Šatny, které do té doby v divadle chyběly byly doplněny ve všech patrech budovy. Došlo také na opravu střechy. V roce 1911 bylo divadlo znovu slavnostně otevřeno.

Zásadní rekonstrukce přišla pak až v šedesátých letech

Zásadní rekonstrukcí prošlo divadlo v období mezi lety 1960 až 1969, projektantem obnovy divadla byl kolektiv architektů z Krajského projektového střediska v Ústí nad Labem.  Dispozičně byl půdorys staré budovy divadla až na malé úpravy zachován, přibyl pouze patrový přístavek šaten vybudovaný při východním průčelí. Interiéry byly upraveny v duchu dobového designu a podle možností tehdejších dodavatelů. Původní štuková výzdoba a celkové modrobílé ladění interiéru bylo potlačeno ve prospěch unifikace 60 let.  To se rovněž týkalo nábytku, dřevěných a kovových prvků výzdoby divadla. Upravena byla také hlavní fasáda objektu, původní rustikované přízemí nahradily štukové lisénové arkády se stlačenými oblouky. Vstup do divadla byl přenesen do nové přístavby, s největší pravděpodobností byla snesena i vysoká atika budovy.

Slavná Smetanova Libuše s Evou Urbanovou v titulní roli

Při opravách divadla v roce 2003 byl hlavní fasádě opět navrácen vzhled z počátku 20. století, hlavní vstup se navrátil do přízemí původní budovy. Malovaná opona vytvořená a věnovaná divadlu v roce 1948 k třicátému výročí vzniku Československé republiky s dobově příznačným holdem „osvoboditelské Rudé armádě“ je dílem Oskara Brázdy. Tapisérii pod názvem „Žatecké divadlo“ ve vstupním vestibulu vytvořil výtvarník Lubomír Fárka v roce 2003.

Libuše s Urbanovou jen jednou, nečekaně v letním amfiteátru  

Jak píší organizátoři, využili neočekávanou možnost a Žatec uslyší 25. května od 21:00 hodin v letním amfiteátru místo anoncované opery Aida Libuši, kde se v hlavní roli představí slavná česká sopranistka světového renomé Eva Urbanová za doprovodu orchestru a sboru Severočeského divadla Ústí nad Labem. „Cílem akce je představit operu v její plné monumentalitě, oslovit příznivce opery i nové návštěvníky, kteří preferují neformální prostředí, a nabídnout nevšední a mimořádný zážitek v přírodním amfiteátru. Žatecké divadlo by rádo do budoucna vytvořilo tradici operních produkcí pod širým nebem,“ píší organizátoři.

 

Délka představení je 2 hodiny 40 minut. Vstupenky je možné zakoupit osobně na pokladně Městského divadla, Dvořákova 27, Žatec. Lze je též rezervovat na tel. 415 710 519, nebo mailem na . Vstupenky lze zakoupit ve dvou cenových kategoriích, pro spodní a horní část amfiteátru (do 14. 5. 2019 - I.  kategorie 690,- Kč, II. kategorie 590,- Kč; do 25. 5. 2019 - I.  Kategorie 790,- Kč, II. kategorie 690,- Kč; sleva pro držitele průkazky ZTP a ZTP/P.) Více informací najdete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová