Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Posuneme volební právo. Na 16 let věku? Ne, na 25 let. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.04.2019
Posuneme volební právo. Na 16 let věku? Ne, na 25 let. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Vít Rakušan se stal předsedou STAN

Velké gratulace do hnízda STANu ke zvolení nového předsedy. Pan Rakušan je sympaťák, bude se dobře marketingově prodávat. A o tom to celé je. Vít Rakušan musel přijít před veřejnost s něčím neokoukaným. Budou přeci volby do Evropského parlamentu, hledá se téma na billboardy. No, STAN v tom má jasno. Bude bojovat za snížení věkové hranice pro volební právo. Z osmnácti let věku na šestnáct. Dovolil bych si mít několik námitek.

Hned z kraje poznámka – předseda STANu Vít Rakušan pravil, že by bylo vhodné snížit věkovou hranici pro volební právo zpočátku pouze u komunálních voleb. A teprve s tím, jak by se to osvědčilo, pokračovat na další úrovně voleb.

Mentální nedomrlost

V šestnácti letech jsem snil o tom, že budu rocková hvězda, dosud jsem si, krajně nespokojený se stavem, hýčkal své panictví a žil v říši pohádek dokonalé naivity. Realitu jsem nebral vůbec v potaz. Pregnantní příklad – v té době se začínal rozhořívat ekologický fanatismus a puberťák na fanatismus a boj proti „těm nahoře“ slyší. Nedaleko je lom na štěrk a kamení. Rozhodli jsme se se spolužákem, že si lehneme na těžební linku v lomu. Na protest proti ničení kopce, na podporu ekologie. Naštěstí jsme cestou do lomu potkali hospodu a na protest nedošlo. Teď bych si za něco takového nafackoval. Spolužák ovšem jeden protest dotáhl do konce. Vyběhl se třemi dalšími ze školy a zablokovali frekventovanou křižovatku. Protestovali proti dopravě jako největšímu znečišťovateli. Po čase vyběhl ze školy učitel, zpohlavkoval je (to se tehdá ještě tak nějak smělo… teď by jim nejspíš jen opravil hrubky na transparentech) a zahnal je zpátky do školy.

Na tomto příkladu chci ilustrovat mentální nedomrlost pubescenta. Ano, je zneužitelný, zmanipulovatelný, nemá příliš rozvinutou kritičnost, jde rád a často s proudem, jeho všeobecná neznalost a nechápavost je drtivá, jeho životní zkušenosti mizivé. STAN chce, aby člověk, který sní o tom, že bude rocková hvězda nebo youtuber, který řeší přednostně vlastní a opačné pohlaví, aby takový člověk chápal souvislosti sociální politiky, finanční politiky, zahraniční politiky, aby do toho zahrnul politiku vnitra, aby chápal struktury politiky. On chce být rocková hvězda, youtuber, pornoherec a pokud z toho stále ještě nevyrostl, tak třeba kosmonaut.

Šel bych opačným směrem

Začít s volebním právem až někde kolem pětadvacátého roku života. A nejlépe po složení zkoušek z politické gramotnosti. A navíc u takového člověka, který už se musí sám živit. Protože studenti mají doposud všechno zdarma. Rodiče jim dopřávají. Jsou stále ve chráněném režimu dítěte a ne že ne. A takový pacholek bude volit ovlivněn právě vlastními zkušenostmi. Jak zlepšit politiku státu? Dostanu zadarmo od rodičů, chci zadarmo od státu. Což neuvěřitelně nahrává progresivní levici, která právě to nabízí. Tóóóóhle všechno dostaneš zadarmo (a tohle všechno ti za to sebereme). A pitomý puberťák jde a volí.

„Jsme přesvědčeni, že mladá generace je mnohokrát mediálně zdatnější, lépe se orientuje v té záplavě informací, která se na nás valí, a dokážou poznat, která informace je nosná a která není,“ řekl Vít Rakušan. Kde se v těch lidech bere ta fascinace mládím? Všichni jste blbci… ale ti mladí, to je naděje. Ale ano, jistě, až povyrostou, zmoudří, překlenou přinejmenším třicáté narozeniny. Pak se teprve uvidí, jestli to od nás nebyly jen plané naděje. Puberťáci se vždycky brali tak trochu s rezervou. A z dobrého důvodu. Jsou totiž ve stavu permanentní snížené příčetnosti. A prosím, nezačínejme s dalším voláním o diskriminaci, protentokrát z hlediska věku. Vždyť si po sobě často neumí ani uklidit! Dát jim volební právo, to by bylo trochu bezhlavé rozhodnutí. Lidé postupně čím dál víc infanilní, dospívají později a později. Kdyby mohli na Slovensku volit puberťáci, vyhraje prezidentské volby Čaputová jen proto, že má velká prsa... takhle tam vyhrála protože má i velká prsa. Co má dalšího je zatím záhadou.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb