Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kterak Jourová prodává naprosté fiasko jako největší možný úspěch. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.04.2019
Kterak Jourová prodává naprosté fiasko jako největší možný úspěch. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: V Německu párky, u nás laboratoř pro začínající chemiky... Na snímku eurokomisařka Věra Jourová

Tak minulý týden se v Evropském parlamentu na výboru pro vnitřní trh hlasovalo o u nás často skloňované dvojí kvalitě potravin. Za hranicemi kvalita potravin dobrá, u nás, ve stejných obalech, mizerná. Hlavními postavami v boji proti dvojí kvalitě se stala eurokomisařka pro rovné příležitosti Věra Jourová, a běžná europoslankyně Olga Sehnalová. Po hlasování ovšem obě přišly ale s úplně jiným prohlášením. Stojí za to si je přečíst. 16. dubna bude o směrnici hlasovat celý parlament a podle všeho směrnice hladce projde.

Výsledek celého handrkování v Evropském parlamentu je komický. Není jím totiž to, že u nás nekvalitní potraviny začnou mizet z regálů a nahradí je potraviny kvalitní, srovnatelné se západními. Výsledkem je, že výrobci nesmí použít pro výrobek různé kvality identický obal jako třeba v Německu, tak i u nás. Různá kvalita, různý obal. Takže, když to vezmeme do důsledku, stačí zadat firemnímu grafikovi, aby například u zmrzliny Algida trochu protáhl písmeno „d“ a už tu máme jiný obal. K tomu pak musí na obalu napsat složení, ale to musel i doposud. A může se dál beztrestně prodávat svinstvo do republiky, která má prostě „jiné spotřební návyky“.

Reakce

Komická je reakce Věry Jourové, která se do Evropské komise dostala přes hnutí ANO. Ta považuje výsledek za naprostý úspěch: „Jsem velmi ráda, že dny dvojího standardu na našem jednotném trhu jsou sečteny. Poprvé v historii stanovujeme jasná a vymahatelná pravidla proti dvojí kvalitě. Je to velký úspěch pro politiky z České republiky a sousedních zemí – ukázali jsme, že můžeme ovlivnit agendu EU a stanovit pravidla, která zakazují koncept spotřebitele druhé kategorie. Po transpozici nových pravidel pak budou moci úřady využít nové nástroje, které tyto nekalé praktiky vytlačí z evropského trhu a umožní potrestat podvodníky.“ Takhle se Věra Jourová vyjádřila ve své tiskové zprávě. Člověk z toho získá pocit, že jsme přeprali celou unii a budeme si žít jako králové. Zdravě, bez chemických příměsí. No, nebudeme. Nezmění nám totiž výrobky v regálech obchodů, ale pouze jejich obaly. Fakt silná vyjednávací pozice českých europoslanců.

Z opačného úhlu pohledu na výsledek hledí europoslankyně Olga Sehnalová z ČSSD: „Je to zklamání a de facto legalizace dvojí kvality. Já se s tím textem určitě smířit nehodlám.“ Svá slova svěřila svému facebookovému profilu. A teď je na místě otázka – tak sakra, kdo má pravdu? Jourová, protože se nám nepatrně změní obaly a my si to svinstvo budeme muset kupovat dál bez výrazné možnosti výběru? Nebo Sehnalová, která tvrdí, že se vlastně ničeho nedosáhlo? Protože cílem celého jejího snažení v Evropském parlamentu nebylo, předpokládám, změnit obaly, ale zlepšit kvalitu potravin. A na tomto poli celé hlasování dopadlo naprostým fiaskem.

Německo

Tři kilometry od mého domu jsou hranice s Německem. Když popoběhnu od hranic ještě jeden kilometr, nakoupím si za srovnatelné ceny (opravdu tam není dráž, ceny jsou na stejné hladině), ale přitom potraviny jsou kvalitnější. A v České republice? Když pominu městské hypermarkety, kde mají sekce se zdravými potravinami, je to bída s nouzí. Vlastně máme na výběr mezi rakovinou a obezitou. Chutná to dobře, chemiky mají potravinářské koncerny očividně šikovné. Ale výsledkem je opravdu výběr mezi rakovinou a obezitou. Dál se nedostáváme.

Dvojí kvalita obyvatel

Jak chce Evropská unie stabilizovat svou roli ve střední a východní Evropě, když opomíjí to základní? Dokud lidé nebudou cítit, že o ně Evropské unii jde stejně, jako třeba o Francouze, bude tady vždycky bujet odpor a nesouhlas. Potraviny patří k tomu nejzákladnějšímu. A pokud je EU schopná narovnávat trh v mnoha oblastech, proč vědomým hlasováním zamítla narovnání trhu v kvalitě potravin? Vzkazuje tím střední a východní Evropě – o vás nám moc nejde, jste jen dobyté (a vlastně i dobité) území? Takový pocit z toho člověk skutečně může získat.

Král separátu

Ovšem za tím vším může částečně stát i premiér Andrej Babiš, který přes svěřenecké fondy vlastní nejvýraznější potravinářský korporát v České republice. On brutálně vydělává na tom, že výrobu potravin šidí. Ale právě tady bych uvítal tvrdý přístup Evropské unie, která by panu majiteli se svěřeneckými fondy dala prostě po hubě. Nestalo se, Babiš, a jemu podobní budou dál trávit obyvatele republiky. Teď už s glejtem od EU, která to schvaluje. Mimořádný eklhaft.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace