Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mostománie vrcholí. Sluníčkářskou agitku prohlídlo jen pár jednotlivců. Prý škarohlídů

01.03.2019
Mostománie vrcholí. Sluníčkářskou agitku prohlídlo jen pár jednotlivců. Prý škarohlídů

Foto: ČT / Facebook

Popisek: Dycky Most!

Tento týden byl odvysílán poslední, osmý díl komediálního seriálu České televize Most! ČT jej prezentuje jako fenomén, jenž u nás nemá obdoby. Jeho vysokou sledovanost a popularitu však ČT zařídila především s pomocí nebývalé propagační kampaně. Nejenže pravidelně vysílala ve svých zábavných i publicistických pořadech rozhovory s hlavními aktéry, ale agitce, plné vulgarit, věnovala i pondělní přímý přenos z restaurace Severka.

Masáž, kterou Česká televize v pondělí předvedla, u nás nemá skutečně obdoby. To, že bude v pondělí odvysílán poslední díl Mostu, ČT anoncovala ve svých zpravodajských relacích během celého dne. Přímé vstupy z Mostu nechyběly jak v Událostech, tak v Událostech komentářích. Mezi tím Most! vévodil speciálnímu vysílání ´90´ na ČT 24, které pokračovalo uvedením závěrečného dílu seriálu na ČT 1. Pondělní program ČT tak byl koncipován v duchu sloganu Dycky Most! 

Sluníčkářská agitka?

Oproti běžným pravidlům se diskuse na téma fenoménu Most! odehrávala bez jindy vyžadované vyváženosti. Diskutující, sedící v Severce (především tvůrci seriálu), zcela propadli mostománii, aniž je kdokoliv korigoval. Jak autor scénáře Petr Kolečko, tak režisér Jan Prušinovský byli v rozhovorech, které poskytli jiným médiím, mnohem otevřenější. Kontroverzní seriál přitom vyvolal řadu různých názorů a ohlasů, zdaleka nikoliv pouze nadšených. Avšak nikdo z těch, co se je odvážili vyslovit, do Severky pozván nebyl. Velmi zajímavý postřeh například napsala známá kritička Mirka Spáčilová. Podle ní autoři zabalili v podstatě sluníčkářskou agitku do tak zábavně nekorektní bonboniéry lidových pochutin, že ji prokouklo pouze pár jednotlivců a ti byli z internetových debat ihned vyhoštěni coby škarohlídi. A také Spáčilová si všimla masáže „shora“ i „zdola“. 

Dycky Most! Proč?

Zásadně jinou debatu o seriálu Most! vyvolal deník Referendum. Svoje názory v něm zveřejnili kritici i aktivisté. Například publicistka Johanna Nejedlová se zamýšlí nad tím, proč je Most! jedním z nejdiskutovanějších českých seriálů a přiznává se, že se dlouho nedívala na nic tak nezábavného a otřepanými vtipy ho přirovnává k Hospodě TV Nova. Politoložka Kateřina Smejkalová je dokonce přesvědčena, že jde o totální selhání. Připouští, že Most! obsahuje nějaké subtilnější sdělení, ale to je natolik skryté pod nánosy nesnesitelného českého nekorektního humoru, že ho tam drtivá většina diváků nemá šanci vystopovat.

 

Hlavně se pobavit

Její slova dokazuje velké množství nadšených diváckých ohlasů. Ti jakoukoliv debatu o hlubším, skrytém smyslu Mostu! považují za trapnou a šmahem ji deklasují. V lepším případě píší, že hledat v Mostu! nějaké poslání je zbytečná snaha, protože účelem seriálu je pobavit. „A co se na to podívat zkrátka jako na zábavu: „Vždyť jde hlavně o to, jestli se v pondělí večer u telky někdo pobaví, ne?“ Nicméně, řada dalších názorů dokazuje, že pár lidí nad Mostem přece jenom přemýšlelo. Většinou však dali zklamaně najevo, že po úvodních dílech, kdy se výborně bavili nad řadou drsných hlášek, v druhé polovině jejich nadšení klesalo přímo úměrně s mírou agitace. Domnívají se dokonce, že autoři napřed diváky nalákali, aby je nakonec cíleně usměrnili. Největší zklamání proto pro mnohé z nich představovalo finále.

Ale skutečně jen málokdo se pozastavil nad tím, jakou nebývalou míru pozornosti Mostu! věnovala Česká televize. K výjimkám patří například Jan C., který na serveru Idnes.cz napsal: „Mě u tohohle seriálu nejvíc rozsekala paradoxně ta vedlejší linka, kdy si do pořadu Události, komentáře pozvali nějakou romskou spisovatelku a zcela vážně se jí ptali, zda tento seriál nějak může ovlivnit vnímání menšin v ČR.“

Vložil: Adéla Hofmanová