Teplé počasí přeje výletníkům. Kam vyrazit a co si nezapomenout sbalit do batohu?
25.02.2019
Foto: Pixabay
Popisek: A hezky nahoru a veget
Jaro klepe na dveře více jak o měsíc dříve a krásné počasí spolu s vyššími teplotami hrají do karet výletníkům, kteří chtějí využít slunné dny k prvním výpravám. Kam je ale nejlepší vyrazit, když hrady a zámky ještě nezačaly další návštěvní sezónu a co si nezapomenout sbalit s sebou do batohu?
Únor, jaký jsme tu dlouho neměli. Sluníčko svítí a teploty se pohybují poměrně vysoko nad nulou. Takové počasí přeje hlavně rodinám, které chtějí využít víkendy a volné dny na prvním slunci. Pokud k nim zrovna vaše rodina patří, věřte, že zámky a hrady jsou vám prozatím zapovězené, přesto ale můžete sbalit batoh a vyrazit do přírody, která se začíná pomalu probouzet po zimě.
Kam vyrazit v Praze?
V Praze můžete využít zejména přírodní rezervace, rokle a údolí. Ruch města utichne například v přírodní rezervaci Divoká Šárka, jež se nachází na Praze 6 – Liboc mezi Džbánem a Čertovým mlýnem. Klid zajistí rozsáhlý les a skalnatá úbočí, jimiž prochází Šárecký potok. Divoká Šárka je jednou z nejnavštěvovanějších rezervací v Praze, přesto díky rozsáhlému území nabízí klid a spoustu míst, kde se můžete zastavit třeba na piknik.
Dalším místem, které si užijí nejen rodiny, ale také pejskaři a cyklisté je Prokopské údolí na Praze 5, jež se součástí Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí s vrchem Děvínem. Pro obyvatele jižní části Prahy je skvělým tipem Modřanská rokle, jež nabízí několik cyklostezek a naučnou stezkou.
Vyrážíme za přírodou na Moravu
Nejznámější česká propast. Kdo by odolal, krásné přírodě a propasti Macocha, jež je součástí komplexu Punkevních jeskyní. Hloubka samotné propasti je 138,4 m a na samém dně se nachází Dolní macošské jezírko s hloubkou přes 50 m. U propasti najdete mnoho vyhlídkových můstků, takže si můžete vychutnávat krásy přírody pěkně z bezpečí. Rozhodně si ale sbalte do batohu teplou mikinu a bundu proti větru, protože na Macoše v těchto dnech stále dost fouká.
Chřiby ležící mezi Kyjovem a obcí Kvasice jsou součástí oblasti Středomoravské Karpaty s nejvyšším vrcholem Brdo a dalšími třemi – Buchlov, Modla a Holý kopec. Jednodenní výlet tedy nebude stačit, ale rozhodně stojí za to, podívat se do úžasných a tichých bukových lesů, jež jsou mimo kopců další důležitou součástí tvořící Buchlovské hory, nebo jinak právě Chřiby. Tímto územím prochází nespočet naučných stezek, cyklotras a turistických tras, studánek, potůčků, ale i zřícenin.
Nezapomeňte si do batohu sbalit teplé oblečení, něco k zakousnutí, a kdybyste se v tajuplné přírodě zapomněli, tak raději i baterku. Krásy buchlovských hor si rozhodně stojí za to vyfotit, takže nezapomeňte na foťák!
Jižní Čechy a oblast Toulava
Na pomezí Jižních a středních Čech se rozkládá turistická oblast Toulava s řekou Lužnicí a centrálním městem Tábor, který můžete využít jako zastávku na jídlo a odpočinek. Nejkrásnější přírodu najdete právě u řeky Lužnice za Táborem. Cesta vás zavede podél řeky k tunelu ve skále a déle okolo hradu Příběnice a Dobronice.
Národní park České Švýcarsko na severu
Pokud stále nemáte dost sněhu, ale lyžovat už se vám tolik nechce, jeďte se podívat do NP České Švýcarsko. Uvidíte, jak se jedinečná příroda a hory probouzí do slunného počasí. Pravčická brána a tajemné soutěsky na řece Kamenice skýtají úchvatné pohledy na přírodu, jež vznikla před miliony lety. Pokud plánujete víkendový výlet, doporučujeme se ubytovat v Hřensku či Brtnících.
Vložil: Redaktor KL