Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

MOST!? Televizní zázrak, který vyřeší vážné otázky? Ale velké palce u nohou nezvládá

20.02.2019
MOST!? Televizní zázrak, který vyřeší vážné otázky? Ale velké palce u nohou nezvládá

Foto: ČT

Popisek: Mezi trensgender Dášou a Romem ´cikánem´ Frantou to zajiskřilo

Skutečně nebývalou pozornost věnuje Česká televize komediálnímu seriálu MOST!, který právě vysílá. I když zdaleka nejde o její nejúspěšnější počin, snaží se diváky přesvědčit o pravém opaku. Až podezřelé je, že se o Mostu hovoří nejen v zábavných, ale opakovaně (!) i v publicistických pořadech, například Událostech, komentářích nebo nedělním ohlédnutí za událostmi týdne, nazvaném 168 hodin. V posledních dnech si jejich pozorný divák může být téměř jistý, že se v nich objeví Dycky MOST!

Ve 168 hodinách tvrdili autoři příspěvku, nazvaného Dáša, že dosud nejvýraznější transgender postavu v českém filmu ztvárnil seriál MOST! Obnažil prý také poměrně tabuizované téma a v syrové komedii odhalil to, čemu u nás trangender lidé čelí. Představitelka role Pavla alias Dáši Erika Stárková i známá psycholožka Hana Fifková se nechaly slyšet, že tento seriál udělal mnohonásobně více osvěty než tisíc přednášek a mnoho kampaní. Kéž by. Jenže skutečnost je jiná. To, že se svérázná transgender hrdinka objevila v populárním seriálu, na postavení trangender komunity s velkou mírou pravděpodobnosti vůbec nic nezmění. Mimochodem, proč Dášu nehraje některá herečka z této minority, že? To by byl průlom!

Tahle lovestory mezi Frantou a Dášou skončila pláčem... Foto ČT

Je to chlap. Prostě ne!

Ostatně, když už to vypadalo, že Dáša najde útěchu v náručí Franty a po dojemných námluvách s ním skončí v posteli, známý romský svůdník se s ní nakonec vyspat nedokáže. Jedna z nejsilnějších scén Mostu totiž prozrazuje, jakým nástrahám čelí případný partner protějšku, jenž se rozhodl změnit pohlaví: V okamžiku, kdy se Dáša svlékne do spodního prádla, Franta bezelstně poznamená, že má velké palce u nohou. A pak opatrně pokračuje: „Já bych se chtěl zeptat, aby nedošlo k nějakýmu nedorozumění. Mám na to jít tak, jak máš to nový to, nebo na to bych měl jít úplně ňák odzadu?“ Když ho Dáša ujistí že má „novou pěknou vytvarovanou pipinku“, trochu se vzmuží, ale pokus o pohlavní styk skončí vcelku pochopitelně fiaskem. Svoji sexuální potřebu pak ukojí u prostitutky v jednom z mosteckých nočních klubů. Svému kumpánovi Edovi z hospody (byl v bordelu také), se na cigáru svěří: „Prostě to byl trapas, ty vole, nepostavil se mi. Ty velký palce, u nohou. Je to chlap. Prostě ne!“ Přesvědčivá veřejnoprávní osvěta, co?

A co takhle průzkum?

V pátek přišlo téma seriálu MOST! na přetřes znovu i v Událostech komentářích. Moderátorka Marcela Augustová debatu nadšeně uvedla slovy, že se z Mostu stal fenomén, který mění pohled na zaběhnuté stereotypy a bourá mýty a předsudky. Pak její kolega Michal Kubal přivítal ve studiu romskou spisovatelku Renatu Berkyovou, která dostala povinnou otázkou, zda se jí Most líbí. Odpověděla že ano, ale když se jí Kubal zeptal, jak je vnímán v romské komunitě, připustila, že se někomu líbí a někomu ne. Části prý přijde primitivní, části vadí, že jsou v něm Romové karikováni. V tom okamžiku ji ale Kubal opravil, že jsou v něm karikovány všechny postavy. Berkyová si poté postěžovala, že některé hlášky a postoje si mohou diváci legitimizovat a jednat podle nich s Romy.

Kubal ale vyslovil názor, že by se právě s pomocí humoru mohly nastolit některé vážné otázky, například rasová nesnášenlivost nebo vztahy k sexuálním menšinám a zeptal se, zda právě v tom nespatřuje Berkyová nějaký potenciál: „Těžko říct, napadá mě, pojďme udělat průzkum mezi skoro dvěma miliony diváků, kolik z nich by ubytovalo romskou rodinu nebo kolik z nich by chtělo za souseda Roma, a potom se můžeme bavit o tom, zda seriál MOST! skutečně boří předsudky.“

Vložil: Adéla Hofmanová