Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

MOST!? Televizní zázrak, který vyřeší vážné otázky? Ale velké palce u nohou nezvládá

20.02.2019
MOST!? Televizní zázrak, který vyřeší vážné otázky? Ale velké palce u nohou nezvládá

Autor: ČT

Popisek: Mezi trensgender Dášou a Romem ´cikánem´ Frantou to zajiskřilo

Skutečně nebývalou pozornost věnuje Česká televize komediálnímu seriálu MOST!, který právě vysílá. I když zdaleka nejde o její nejúspěšnější počin, snaží se diváky přesvědčit o pravém opaku. Až podezřelé je, že se o Mostu hovoří nejen v zábavných, ale opakovaně (!) i v publicistických pořadech, například Událostech, komentářích nebo nedělním ohlédnutí za událostmi týdne, nazvaném 168 hodin. V posledních dnech si jejich pozorný divák může být téměř jistý, že se v nich objeví Dycky MOST!

Ve 168 hodinách tvrdili autoři příspěvku, nazvaného Dáša, že dosud nejvýraznější transgender postavu v českém filmu ztvárnil seriál MOST! Obnažil prý také poměrně tabuizované téma a v syrové komedii odhalil to, čemu u nás trangender lidé čelí. Představitelka role Pavla alias Dáši Erika Stárková i známá psycholožka Hana Fifková se nechaly slyšet, že tento seriál udělal mnohonásobně více osvěty než tisíc přednášek a mnoho kampaní. Kéž by. Jenže skutečnost je jiná. To, že se svérázná transgender hrdinka objevila v populárním seriálu, na postavení trangender komunity s velkou mírou pravděpodobnosti vůbec nic nezmění. Mimochodem, proč Dášu nehraje některá herečka z této minority, že? To by byl průlom!

Tahle lovestory mezi Frantou a Dášou skončila pláčem... Foto ČT

Je to chlap. Prostě ne!

Ostatně, když už to vypadalo, že Dáša najde útěchu v náručí Franty a po dojemných námluvách s ním skončí v posteli, známý romský svůdník se s ní nakonec vyspat nedokáže. Jedna z nejsilnějších scén Mostu totiž prozrazuje, jakým nástrahám čelí případný partner protějšku, jenž se rozhodl změnit pohlaví: V okamžiku, kdy se Dáša svlékne do spodního prádla, Franta bezelstně poznamená, že má velké palce u nohou. A pak opatrně pokračuje: „Já bych se chtěl zeptat, aby nedošlo k nějakýmu nedorozumění. Mám na to jít tak, jak máš to nový to, nebo na to bych měl jít úplně ňák odzadu?“ Když ho Dáša ujistí že má „novou pěknou vytvarovanou pipinku“, trochu se vzmuží, ale pokus o pohlavní styk skončí vcelku pochopitelně fiaskem. Svoji sexuální potřebu pak ukojí u prostitutky v jednom z mosteckých nočních klubů. Svému kumpánovi Edovi z hospody (byl v bordelu také), se na cigáru svěří: „Prostě to byl trapas, ty vole, nepostavil se mi. Ty velký palce, u nohou. Je to chlap. Prostě ne!“ Přesvědčivá veřejnoprávní osvěta, co?

A co takhle průzkum?

V pátek přišlo téma seriálu MOST! na přetřes znovu i v Událostech komentářích. Moderátorka Marcela Augustová debatu nadšeně uvedla slovy, že se z Mostu stal fenomén, který mění pohled na zaběhnuté stereotypy a bourá mýty a předsudky. Pak její kolega Michal Kubal přivítal ve studiu romskou spisovatelku Renatu Berkyovou, která dostala povinnou otázkou, zda se jí Most líbí. Odpověděla že ano, ale když se jí Kubal zeptal, jak je vnímán v romské komunitě, připustila, že se někomu líbí a někomu ne. Části prý přijde primitivní, části vadí, že jsou v něm Romové karikováni. V tom okamžiku ji ale Kubal opravil, že jsou v něm karikovány všechny postavy. Berkyová si poté postěžovala, že některé hlášky a postoje si mohou diváci legitimizovat a jednat podle nich s Romy.

Kubal ale vyslovil názor, že by se právě s pomocí humoru mohly nastolit některé vážné otázky, například rasová nesnášenlivost nebo vztahy k sexuálním menšinám a zeptal se, zda právě v tom nespatřuje Berkyová nějaký potenciál: „Těžko říct, napadá mě, pojďme udělat průzkum mezi skoro dvěma miliony diváků, kolik z nich by ubytovalo romskou rodinu nebo kolik z nich by chtělo za souseda Roma, a potom se můžeme bavit o tom, zda seriál MOST! skutečně boří předsudky.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace