Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krmíme korporaci úplně zbytečně. Jde to jinak a stejně pohodlně. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.02.2019
Krmíme korporaci úplně zbytečně. Jde to jinak a stejně pohodlně. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Linux má maskota tučňáka

Před čtyřmi lety když mi někdo řekl o Linuxech, ošil jsem se odporem. Velmi složitý systém, uživatelsky nevstřícné prostředí, člověk se toho musí spoustu naučit, aby vůbec zapnul prohlížeč internetu. A právě před čtyřmi lety mi kiksnul počítač. Koupil se nový harddisk a stáli jsme před otázkou – Windows, nebo zkusit Linuxy. I přes mé protesty jsme se jali instalovat Linux.

Je několik stovek verzí Linuxu, my jsme se rozhodli pro tu, která slibuje podobné ovládání jako Windows, tedy Linux Mint. A začala instalace, temné vzrušení ajťáka, který si pod pojmem ajťák představuje všechno možné, jen ne to, co to skutečně znamená. Instalace probíhala v češtině. A byla milá. Nevyskakovaly žádné nepochopitelné kódy, nic to po nás nechtělo. Snad jen potvrdit, v jakém časovém pásmu chceme mít hodiny. Pak se systém poprvé načetl.

Těžké učení v začátcích

Uchystal jsem si kýbl trpělivosti a zkušeného instruktora, který mě tou hrůzou provede. A, k mému překvapení, nemusel jsem se učit vůbec nic. Veškeré ovládání je zcela intuitivní, jednoduché, nic neznámého na mě nevyskakovalo. Snad jediné, v základním menu Linuxu je čudlík s názvem Správa software. Na ten když kliknu, můžu si vybrat z tisíců programů, u kterých nevisí cenovka. Všechno k normálnímu běhu systému je volně k užití. Však Linux stojí na principu Open Source, tedy otevřené platformy, která není primárně určená na kšeft, ale stojí na jakémsi ajťáckém komunismu.

Už jsem se nemusel trápit s tím, kde sehnat Photoshop, když stojí několik desítek tisíc a každý další doplněk k němu také. Textový editor Word za 3 000,-? Proč? Linux jich nabízí několik stejně šikovných a za nic. Editory videa, audia? Malé i velké programy, které najdete ve Windows a u kterých musíte přemýšlet nad cracknutím nebo hledáním prostředků na nákup, máte u Linuxu zadarmo. A drtivá většina jich je v češtině. A jsou stejně výkonné a šikovné. Za celou dobu, co jsem na Linuxech, jsem ani jednou nemusel zadat nesrozumitelný kód. Linux nepadá, neseká se, šlape jako hodinky.

Windows 10

Vzpomeňte si na haló na internetu, když vyšly nové Windows 10. Všude se to hýřilo dotazy – proč nový systém odesílá tolik dat bez mého vědomí? Co jsou to za data? Kam směřují, kdo je hlídá? A vzniklo opodstatněné podezření, že Windows prostě šmíruje. A to ve velkém. Vznikly dokonce programy, které měly Windowsům zakázat sledování. A to je hodně málo na operační systém, kterému máme důvěřovat. Řešit neustále ochranu nejen před viry, ale i před samotným operačním systémem, který je sám o sobě tak trochu virem. To jsou obavy, které OS Windows dokonale podkopávají. Windows je zkrátka příliš mamutí, než aby se nestal nástrojem moci a peněz. K lednu 2019 bylo zastoupení Windows na trhu 87 %, Apple získal 9 %, Linux 2 %, na zbytku se podílejí ostatní.

Otázky, které trápí

Umí Linux všechno co Windows? Neztratím se v něm? Otevřu internetové bankovnictví? Pustím si film? Zvládne přehrávat videa na YouTube? Zapne chat? Video přenos? Zvládne úpravu fotek? Chrání před virtuálním napadením? Nic z toho není pro Linux problém. A tím ani pro jeho uživatele. Kdysi byl možná Linux skutečně pro ajťáky. Taková divná libůstka, které normální člověk nerozuměl. Teď už je to plnohodnotný operační systém, který zvládne všechno, co můžete chtít po Windows a to s maximální uživatelskou vstřícností. Pokud byste přešli na Linux, a já za to tímto vehementně horuji, setkáte se vlastně s jedinou změnou – programy se budou jinak jmenovat a jejich ikony budou mít jiný obrázek, než na který jste si zvykli u Windows. A bonus? Nikdo vás nebude špehovat a za nic nebudete muset platit nebo to složitě crackovat.

Operační systém Linux a jeho výhody

Až příště půjdete kupovat nový počítač, zkuste si zaexperimentovat a říct na prodejně, že jej chcete s Linuxem Mint. Už jen cena Windows zvedne výslednou cenu za nový počítač o 3 000,-. Nemluvě pak o tom, když si chcete koupit textový editor Word, který vás přijde na další 3 000,-. Ve výčtu toho, co byste měli ve Windows zaplatit, mohu pokračovat donekonečna. U Linuxu tahle položka zcela padá.

  • zdarma
  • bez virů – proti napadení je v Linuxech účinný firewall, antivir nemusíte mít vůbec
  • bez možnosti napojit se jako korporace či vláda na OS Linux centrálně a získávat tak od všech uživatelů určité informace, protože Linux je pod dohledem velmi různorodé komunity, která je kontrolována každým jednotlivým členem vývojářského týmu. Těch členů jsou desítky tisíc.
  • kompletní česká lokalizace
  • silná česká a slovenská komunita
  • možnost připojit se ke komunitě vývojářů nebo třeba překladatelů
  • alternativa téměř na všechny programy používané ve Windows, v naprosté většině bez nutnosti za ně platit
  • velmi vstřícné a intuitivní ovládání, které zvládne i začátečník

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb