Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milí státní valaši, digitalizaci musíte zavádět i pro toho nejméně chápavého. Blbuvzdorně. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.01.2019
Milí státní valaši, digitalizaci musíte zavádět i pro toho nejméně chápavého. Blbuvzdorně. Komentář Štěpána Chába

Foto: Česká pošta

Popisek: Radši modrák od České pošty? Proč?

Datová schránka je tou nejjednodušší a nejzákladnější formou digitalizace. Po založení skrze tuto schránku můžete komunikovat s úřady, vyplňovat formuláře, minimalizovat svou stopu ve frontách na razítko u dveří nerudné úřednice.

Při zadávání úkolu vybudovat systém datových schránek jistě nikdo nebral v patrnost, že naprostá většina obyvatel republiky nestudovala IT obor. Datová schránka je nepřehledná, uživatelsky nesmírně nevstřícná a zdatnému člověku v tajemstvích počítačů a věd kolem nich trvá přinejmenším deset minut, než pochopí systém, na kterém datovky pracují. Jak dlouho to pak musí trvat někomu, kdo si na internetu zapne počasí, bulvár, horoskop a sem tam e-mail? Řeknu vám to přesně – trvá mu to až do smrti, protože už v okamžiku, kdy se má do datové schránky přihlásit, začne panikařit. Pokud se přes přihlášení překlene, vyvalí se na něj systém datové schránky… a je v koncích. Vypne počítač a vyrazí do fronty na úřad.

Blbuvzdornost jako základ

Při budování jakéhokoliv systému, který má sloužit široké veřejnosti, je potřeba vše plánovat jako pro absolventa druhé třídy základní školy. Primární musí být jednoduchost, intuitivní ovládání a nápověda ke každé kolonce, kterou systém obsahuje a kterou je potřeba vyplnit. Protože pokud se nepojede právě na tomto principu, vlastně se tím diskriminuje tak 70 % populace, kterou složitost odradí. A digitalizaci jako takovou můžeme poslat do kopru, jelikož neplní svůj smysl. Tedy zbavit populaci nutnosti vydýchávat vzduch na chodbách úřadů.

Je přeci bláznovství pomáhat ulehčit a zeštíhlit byrokracii tím, že dám k dispozici systém, který nefunguje a nutí lidi k tomu, aby jej ignorovali a vyhýbali se mu. Je to nedomyšlené a vlastně zbytečné – když do toho nepočítáme oněch 30 %, kteří to zvládnou (a to jsem sakra optimista, předpokládám). Digitalizaci nejlépe za asistence piktogramů. Nikoliv rébusů. To by měl být cíl příští pětiletky zbyrokratizovaného státu, který právě v tom dost pokulhává. Radši jede postaru, hezky modrák a vzteklý pošťák za dveřmi. Ekologie může jít do kytiček, protože my rádi tiskneme zbytečná kvanta papírů a živíme zbytečná kvanta úředníků.

Úřednice v panice

Osobně jsem si datovou schránku velmi oblíbil. Opravdu člověku ušetří hodiny a hodiny času. O nervech nemluvě. Ale při představě, že bych měl vysvětlit ovládání datové schránky vlastní matičce, polévá mě studený pot (a to je to zdatný internetový harcovník… ne můj studený pot, ale matička). Nesmyslnost systému datových schránek dosvědčují i dvě reakce úřednic, s kterými jsem se setkal za poslední měsíc.

Obě konstatovaly, že datové schránky neoblibují, ba se jim přímo vyhýbají, jedna z nich mě dokonce zarputile bombardovala doporučenými dopisy přes poštu, odmítaje se mnou komunikovat přes datovku. Výsledek u té poslední je, že jsem pozván na úřad, kam mám donést potvrzení. Ztratím na tom minimálně pět hodin života. Přes datovku bych ztratil jen pět minut. Ale úřednice si na svém stojí. Vím, že má úřednice povinnost řešit i vše, co se jí zjeví přes datovku. Ale zároveň vím, že když mi na potvrzení nedá do konce týdne razítko, tak pykat budu já.

Ušetříme

Zavedení digitalizace ušetří výdaje státu na mrtvé úřednické duše, ušetří se čas i nervy lidí, všechno se může zrychlit, zefektivnět. Jen tomu nedat uživatelskou vstřícnost české datové schránky, která jde proti jakékoliv snaze dát komunikaci mezi člověkem a úřadem srozumitelnost a rychlost. Je přeci naprosto zbytečné vyrážet na úřad, ztrácet peníze za benzín nebo za veřejnou dopravu, obětovat tomu půl dne, kdy člověk může dělat cokoliv jiného, od drbání se na patě po smysluplnější věnování se vlastní práci, když to jde jinak. A jinak to jde, jen chybí vůle dělat to pořádně.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb