Milí státní valaši, digitalizaci musíte zavádět i pro toho nejméně chápavého. Blbuvzdorně. Komentář Štěpána Chába
komentář
31.01.2019
Foto: Česká pošta
Popisek: Radši modrák od České pošty? Proč?
Datová schránka je tou nejjednodušší a nejzákladnější formou digitalizace. Po založení skrze tuto schránku můžete komunikovat s úřady, vyplňovat formuláře, minimalizovat svou stopu ve frontách na razítko u dveří nerudné úřednice.
Při zadávání úkolu vybudovat systém datových schránek jistě nikdo nebral v patrnost, že naprostá většina obyvatel republiky nestudovala IT obor. Datová schránka je nepřehledná, uživatelsky nesmírně nevstřícná a zdatnému člověku v tajemstvích počítačů a věd kolem nich trvá přinejmenším deset minut, než pochopí systém, na kterém datovky pracují. Jak dlouho to pak musí trvat někomu, kdo si na internetu zapne počasí, bulvár, horoskop a sem tam e-mail? Řeknu vám to přesně – trvá mu to až do smrti, protože už v okamžiku, kdy se má do datové schránky přihlásit, začne panikařit. Pokud se přes přihlášení překlene, vyvalí se na něj systém datové schránky… a je v koncích. Vypne počítač a vyrazí do fronty na úřad.
Blbuvzdornost jako základ
Při budování jakéhokoliv systému, který má sloužit široké veřejnosti, je potřeba vše plánovat jako pro absolventa druhé třídy základní školy. Primární musí být jednoduchost, intuitivní ovládání a nápověda ke každé kolonce, kterou systém obsahuje a kterou je potřeba vyplnit. Protože pokud se nepojede právě na tomto principu, vlastně se tím diskriminuje tak 70 % populace, kterou složitost odradí. A digitalizaci jako takovou můžeme poslat do kopru, jelikož neplní svůj smysl. Tedy zbavit populaci nutnosti vydýchávat vzduch na chodbách úřadů.
Je přeci bláznovství pomáhat ulehčit a zeštíhlit byrokracii tím, že dám k dispozici systém, který nefunguje a nutí lidi k tomu, aby jej ignorovali a vyhýbali se mu. Je to nedomyšlené a vlastně zbytečné – když do toho nepočítáme oněch 30 %, kteří to zvládnou (a to jsem sakra optimista, předpokládám). Digitalizaci nejlépe za asistence piktogramů. Nikoliv rébusů. To by měl být cíl příští pětiletky zbyrokratizovaného státu, který právě v tom dost pokulhává. Radši jede postaru, hezky modrák a vzteklý pošťák za dveřmi. Ekologie může jít do kytiček, protože my rádi tiskneme zbytečná kvanta papírů a živíme zbytečná kvanta úředníků.
Úřednice v panice
Osobně jsem si datovou schránku velmi oblíbil. Opravdu člověku ušetří hodiny a hodiny času. O nervech nemluvě. Ale při představě, že bych měl vysvětlit ovládání datové schránky vlastní matičce, polévá mě studený pot (a to je to zdatný internetový harcovník… ne můj studený pot, ale matička). Nesmyslnost systému datových schránek dosvědčují i dvě reakce úřednic, s kterými jsem se setkal za poslední měsíc.
Obě konstatovaly, že datové schránky neoblibují, ba se jim přímo vyhýbají, jedna z nich mě dokonce zarputile bombardovala doporučenými dopisy přes poštu, odmítaje se mnou komunikovat přes datovku. Výsledek u té poslední je, že jsem pozván na úřad, kam mám donést potvrzení. Ztratím na tom minimálně pět hodin života. Přes datovku bych ztratil jen pět minut. Ale úřednice si na svém stojí. Vím, že má úřednice povinnost řešit i vše, co se jí zjeví přes datovku. Ale zároveň vím, že když mi na potvrzení nedá do konce týdne razítko, tak pykat budu já.
Ušetříme
Zavedení digitalizace ušetří výdaje státu na mrtvé úřednické duše, ušetří se čas i nervy lidí, všechno se může zrychlit, zefektivnět. Jen tomu nedat uživatelskou vstřícnost české datové schránky, která jde proti jakékoliv snaze dát komunikaci mezi člověkem a úřadem srozumitelnost a rychlost. Je přeci naprosto zbytečné vyrážet na úřad, ztrácet peníze za benzín nebo za veřejnou dopravu, obětovat tomu půl dne, kdy člověk může dělat cokoliv jiného, od drbání se na patě po smysluplnější věnování se vlastní práci, když to jde jinak. A jinak to jde, jen chybí vůle dělat to pořádně.

Vložil: Štěpán Cháb