Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kupujte si odpady a držte laskavě tlamu. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.01.2019
Kupujte si odpady a držte laskavě tlamu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Toto je snímek zapalovače, který plní svou funkci

Vypadl mi kamínek ze zapalovače, domácnost se tak ocitla v době před objevením a spoutáním ohně. A jelikož topit se v téhle klendře musí, zajel jsem do krámu pro nový. Vzal jsem hned tři najednou. Ať máme zásoby i na konec světa, že jo. První zapalovač neškrtal vůbec, druhý i třetí dělal jen jiskřičky, oheň nikde. Zapálit oheň se mi povedlo až kombinací dvou zapalovačů. Zdánlivá marginálie, která je prostě o ničem.

Ale ne až tolik. Zapalovače vyrobila společnost Royce. Za názvem má pěkné R v kroužku jako ochrannou známku. Jejich název díky tomu nikdo nemůže použít pro svůj výrobek. A já se ptám, jestli by o to někdo vůbec stál? Dát svému výrobku název společnosti, jejíž výrobky jsou ale dokonale k ničemu. Tedy alespoň ty, které se mi dnes dostaly do rukou.

Výroba odpadu a jeho přeprava

Předpokládám, že kdesi v otrokářských fabrikách Číny nechala společnost Royce vyrobit za co nejlevnější peníz odpad s podobou zapalovače, který funkci zapalovače neplní. Tento odpad vznikl z umělé hmoty a kovových segmentů spojených neoddělitelně k sobě. Odpad ve větším než únosném množství převezla do České republiky, přes distribuční spolupachatele je rozvezla po obchodech a trafikách. V jednom zapadlém obchodě se po třech verzích tohoto odpadu natáhly moje ruce s úmyslem zatopit v kamnech.

Co tím společnost Royce provedla

Stejně jako se po druhé světové válce zavedl pojem zločin proti lidskosti, mohl by se pomalu zavést i zločin proti přírodě. Pokud firma nezodpovědně a cíleně vyrábí, nebo nechává vyrábět otrokářské továrny v Asii, produkt, který nebude po stanovenou dobu bezproblémově plnit svou funkci, jedná se o cílené vytváření odpadu a tedy zločin proti přírodě. Továrna vedle zmíněných zapalovačů při jejich výrobě vyprodukovala do ovzduší měřitelné množství škodlivých látek, při jejich přepravě vyprodukovala měřitelné množství zplodin, stejně tak při distribuci.

Zakoupený odpad ve tvaru zapalovače ještě v den nákupu skončí v popelnici, která bude vyvezena na smetiště, kde bude odpad ve tvaru zapalovače tlít stovky let. Recyklovat zapalovač jako takový je fakticky nemožné. Už jen s tím, že v něm jsou neoddělitelně kovové součástky. Pokud bych se jal zapalovač rozbít kladivem a pokusil se plast od kovu oddělit, stejně to bude k ničemu, protože fragmenty plastu, které zůstanou, projedou recyklační linkou nepovšimnuté. Byly by příliš drobné a skončí tedy stejně na smetišti. Nebo ve spalovně.

Velký výběr

Tak jsme se dočkali, máme skutečně velký výběr při nákupech. V jaké jiné době mohli lidé obdivovat celý jeden regál naplněný jen jedním druhem zboží mnoha značek a výrobců. Jenže je to spojené s tím, že dobrá polovina regálu je často naplněná odpadem, který se snaží konkurovat cenou. A to nutně znamená, že konkurovat kvalitou už nebude. Mnohem radši bych viděl v regálu třeba jen dvě značky stejného zboží, ale s jistotou, že ať si koupím tu anebo tu, vždycky se mohu spolehnout na to, že zboží bude plnit svou funkci co nejdéle a nejkvalitněji. Upřímně – nezajímá mě konkurenční boj, zajímá mě, zda si kupuji to, co bude fungovat. A nač si mám, proboha, teď ukládat do paměti, že zapalovače Royce jsou prostě šmuk? Chci si pamatovat důležitější věci, ne se orientovat v tom, která firma se mě snaží nachytat na chvilce nepozornosti.

A ano, zazní jistě námitka – proč si, dobytku, kupuješ nejlevnější zapalovač za 13 korun českých? Nu, máme malý krám, jiných zapalovačů v něm nenabízí. Ale dnes odpoledne tam pojedu za nákupem a krámskému rozhodně doporučím, aby napříště od distributora nebral zapalovače značky Royce, aby objednal jinou značku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace