Vymýtíme chudobu tím, že ji prostě zdaníme? Proč ne. Komentář Štěpána Chába
komentář
18.01.2019
Foto: Pixabay
Popisek: Jó zatopit si, brzy luxus pro vrchních 10 000
Co s chudobou podle ČSSD a ANO? Prostě ji zdanit, brutálně. Tím pádem bude každý namotivovaný k tomu, aby zkrátka chudý nebyl. Jak jinak si vysvětlit hurá akci ministra životního prostředí Brabce (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Maláčové (ČSSD), kteří se rozhodli protlačit vládou vyšší zdanění uhlí. Prý že moc smrdíme a měli bychom to trochu zkrotit. Přejít na ekologičtější metody. Nevím, třeba na kožichy a sněhule a při minus dvaceti začít dělat dřepy a kliky, to jednoho zahřeje.
Zároveň u vyššího zdanění Brabec s Maláčovou dumají nad tím, že by od příštího roku mohly být kotlíkové dotace i pro chudé, tzn. 100% hrazení státem bez finanční spoluúčasti žadatele (dotace znamená, že peníze pocházejí z daní a ty daně se berou všem lidem, stát jako takový peníze nemá, ten funguje na tom, že je permanentně bere lidem - to jen aby se nezapomnělo). Ovšem čím víc dotací stát nabízí, tím víc musí vybrat na daních (nebo se zadlužit).
Bít můžeme jen lidi
Přičemž je důležité si v této souvislosti uvědomit, že jeden jediný let letadlem třeba z Prahy do Sydney, který trvá pár hodin, vyprodukuje víc zplodin, než kdyby jeden chudý ve svých kamnech celý rok, včetně letních pařáků, topil polystyrenem, igelitem, petlahvemi a podobným svinstvem. Což nedělá. A tady jde vlastně vidět, kam ty priority jdou a směřují. Brabec s Maláčovou vědí, že nařízení lidem se setká s ještě více ohnutým hřbetem a zasviněnými diskusemi na internetu. Kdyby se sáhlo na ty skutečné znečišťovatele, to by byl oheň na střeše.
Co chudák a jeho možnosti
Lidi jsou blbí. Měli by přejít na přímotopy a zatopit si hezky elektřinou, to je prý čistá energie (když si jen tak, jako náhodou, nevšimneme že 60 % vyprodukované elektřiny jde z uhelných elektráren). Nebo by měli přejít na vytápění plynem. To je čisťounké. Ovšem dvakrát dražší, než topení uhlím a přípojka také není k mání všude. Pak je tu možnost dřeva. Ale všimli jste si, že traktorový valník dobrého dřeva (nikoliv koček, co popadaly při poslední vichřici někde u potoka) stojí až 12 000,-? A na celou zimu jeden valník fakt nevydrží. Krom jiného, kolem dřeva jsou desítky a desítky hodin práce přes celý rok.
Každý by rád přešel na zdroj tepla, který je ekologický, ale nemá na to. Nikdo nechce z kratochvíle co chvíli čistit kotel, komín, platit za revize, za kominíky. Nezní to jako koníček, kterého by si lidé pěstovali jako sběratelé nějakých zbytečných výdajů. Spíš naopak – nemají jiného zbytí. K tomu je potřeba uvažovat trochu v realitě – přechod na jiný zdroj tepla, to není jen výměna kotle, to je renovace celého bydlení. A narvěte půl milionu do baráku ještě letos, protože od příštího roku už nejspíš nebudete mít na uhlí. Oni z vás ty chudé prostě udělají.
Ale budete chudí skutečně?
No, reálně nejspíš ano. Ale pokud přijdete na úřad, že byste tedy prosili o asistenci s platbami navíc, úřad projede celý váš rodinný strom, a pokud kdysi měla vaše prateta u domečku třeba kozu, nic vám nedá a nazve vás buržoustem. Si pište, že ano. Pro úřady by byly buržousty i hladovějící somálské děti.
Mimo jiné je tuze vtipné, že kotlíkové dotace rozdávané v minulosti šly na kotle spalující uhlí. To zas byla investice za všechny prachy, protože co teď ti lidé s takovými kotli? Vyhodit do povětří a začít zase od znova? A co příští vláda? Nevzpomene si, že bychom měli pálit přes zimu třeba Rákosníčky a Maxipsy Fíky? To pak vyhodíme do povětří ekologické kotle a přejdeme na ty ultraekologické? A co další vláda? A pak další? A nebylo by nakonec fakt nejlepší pořídit si takový ten bezdomovecký stan z polystyrenu, do kterého se zachumláte a teplem vlastního těla si jej vyhřejete na 18°C? Jen by se předtím jeden bál požít čočku a prožít v něm pak noc. Ale pozor, brzy se pak označí za neekologický zdroj tepla i teplo vlastního těla. A to povede k zavedení daně za tělesnou teplotu. Ti s horečkou budou za magnáty, samozřejmě.

Vložil: Štěpán Cháb