Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vymýtíme chudobu tím, že ji prostě zdaníme? Proč ne. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.01.2019
Vymýtíme chudobu tím, že ji prostě zdaníme? Proč ne. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Jó zatopit si, brzy luxus pro vrchních 10 000

Co s chudobou podle ČSSD a ANO? Prostě ji zdanit, brutálně. Tím pádem bude každý namotivovaný k tomu, aby zkrátka chudý nebyl. Jak jinak si vysvětlit hurá akci ministra životního prostředí Brabce (ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Maláčové (ČSSD), kteří se rozhodli protlačit vládou vyšší zdanění uhlí. Prý že moc smrdíme a měli bychom to trochu zkrotit. Přejít na ekologičtější metody. Nevím, třeba na kožichy a sněhule a při minus dvaceti začít dělat dřepy a kliky, to jednoho zahřeje.

Zároveň u vyššího zdanění Brabec s Maláčovou dumají nad tím, že by od příštího roku mohly být kotlíkové dotace i pro chudé, tzn. 100% hrazení státem bez finanční spoluúčasti žadatele (dotace znamená, že peníze pocházejí z daní a ty daně se berou všem lidem, stát jako takový peníze nemá, ten funguje na tom, že je permanentně bere lidem - to jen aby se nezapomnělo). Ovšem čím víc dotací stát nabízí, tím víc musí vybrat na daních (nebo se zadlužit).

Bít můžeme jen lidi

Přičemž je důležité si v této souvislosti uvědomit, že jeden jediný let letadlem třeba z Prahy do Sydney, který trvá pár hodin, vyprodukuje víc zplodin, než kdyby jeden chudý ve svých kamnech celý rok, včetně letních pařáků, topil polystyrenem, igelitem, petlahvemi a podobným svinstvem. Což nedělá. A tady jde vlastně vidět, kam ty priority jdou a směřují. Brabec s Maláčovou vědí, že nařízení lidem se setká s ještě více ohnutým hřbetem a zasviněnými diskusemi na internetu. Kdyby se sáhlo na ty skutečné znečišťovatele, to by byl oheň na střeše.

Co chudák a jeho možnosti

Lidi jsou blbí. Měli by přejít na přímotopy a zatopit si hezky elektřinou, to je prý čistá energie (když si jen tak, jako náhodou, nevšimneme že 60 % vyprodukované elektřiny jde z uhelných elektráren). Nebo by měli přejít na vytápění plynem. To je čisťounké. Ovšem dvakrát dražší, než topení uhlím a přípojka také není k mání všude. Pak je tu možnost dřeva. Ale všimli jste si, že traktorový valník dobrého dřeva (nikoliv koček, co popadaly při poslední vichřici někde u potoka) stojí až 12 000,-? A na celou zimu jeden valník fakt nevydrží. Krom jiného, kolem dřeva jsou desítky a desítky hodin práce přes celý rok.

Každý by rád přešel na zdroj tepla, který je ekologický, ale nemá na to. Nikdo nechce z kratochvíle co chvíli čistit kotel, komín, platit za revize, za kominíky. Nezní to jako koníček, kterého by si lidé pěstovali jako sběratelé nějakých zbytečných výdajů. Spíš naopak – nemají jiného zbytí. K tomu je potřeba uvažovat trochu v realitě – přechod na jiný zdroj tepla, to není jen výměna kotle, to je renovace celého bydlení. A narvěte půl milionu do baráku ještě letos, protože od příštího roku už nejspíš nebudete mít na uhlí. Oni z vás ty chudé prostě udělají.

Ale budete chudí skutečně?

No, reálně nejspíš ano. Ale pokud přijdete na úřad, že byste tedy prosili o asistenci s platbami navíc, úřad projede celý váš rodinný strom, a pokud kdysi měla vaše prateta u domečku třeba kozu, nic vám nedá a nazve vás buržoustem. Si pište, že ano. Pro úřady by byly buržousty i hladovějící somálské děti.

Mimo jiné je tuze vtipné, že kotlíkové dotace rozdávané v minulosti šly na kotle spalující uhlí. To zas byla investice za všechny prachy, protože co teď ti lidé s takovými kotli? Vyhodit do povětří a začít zase od znova? A co příští vláda? Nevzpomene si, že bychom měli pálit přes zimu třeba Rákosníčky a Maxipsy Fíky? To pak vyhodíme do povětří ekologické kotle a přejdeme na ty ultraekologické? A co další vláda? A pak další? A nebylo by nakonec fakt nejlepší pořídit si takový ten bezdomovecký stan z polystyrenu, do kterého se zachumláte a teplem vlastního těla si jej vyhřejete na 18°C? Jen by se předtím jeden bál požít čočku a prožít v něm pak noc. Ale pozor, brzy se pak označí za neekologický zdroj tepla i teplo vlastního těla. A to povede k zavedení daně za tělesnou teplotu. Ti s horečkou budou za magnáty, samozřejmě.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace