Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Půjčka s nulovým úrokem? V pohodě, když bude ochota. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.01.2019
Půjčka s nulovým úrokem? V pohodě, když bude ochota. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Nedávno médii proběhla zdánlivě šokující informace, že až 40 % obyvatel České republiky nemá na nenadálý výdaj do 10 000,-. Zdánlivě šokující proto, že těch 40 % obyvatel v tom skutečně žije, tak je na tom nemá co překvapit. Proto je u nás i taková předluženost. Rozbije-li se pračka, musí se zaskočit k lichvářovi (od toho nejšerednějšího, až po toho státem posvěceného za bankovní přepážkou) a na pračku si za úrok půjčit. Ten úrok je navíc, zbytečný. A jde to i bez něj.

Bankovní i nebankovní mikropůjčky by mohli vykrýt zaměstnavatelé. Vím, mnohé společnosti něco podobného nabízejí, ale drtivá většina ne. Omezení předluženosti by se mohlo nastartovat i tím, že by se takové půjčky staly normou, nikoliv vzácným bonusem k zaměstnaneckému úvazku. Samozřejmě podle možností zaměstnavatele. Má-li možnost zaměstnancům půjčky nabídnout, měl by to udělat. Taková půjčka by samozřejmě nebyla nároková.

Je v tom logika

Pokud svému zaměstnanci půjčí zaměstnavatel, dosáhne se několika výhod. Zaměstnanec nebude okrádán vysokými úroky, bude spokojenější v práci, protože s ní bude spojen i jakousi formou mezilidské solidarity, zaměstnanci se budou splátky strhávat v dohodnuté výši přímo z platu, takže se omezí nesplácení a tím i exekuce. Zaměstnavatel bude mít výhodu vděčného a spokojeného zaměstnance, který si své práce bude vážit o to víc, protože bude vědět, že u zaměstnavatele má své zastání. Vybuduje se vzájemná důvěra.

A jednalo by se v zásadě jen o mikropůjčky, u kterých by zaměstnanec musel uvést důvod. Rozbila se pračka – fajn, tady máš na novou a do půl roku ji máš splacenou, rozbil se bojler, tady máš na nový. U lichvářů se půl rok protáhne o úroky na tři čtvrtiny roku, zaměstnanec dá z vlastního platu o dost víc a živí tím vlastně finanční parazity, kteří jen sedí na penězích a generují tím další, což je napříč kulturami brané jako něco nízkého. A v práci tak může zaměstnanec začít vykazovat jistě známky nepohodlí, protože plat mu může přestat vystačovat, začne se tedy poohlížet po jiné práci, po větším výdělku. Logicky, co jej také se zaměstnavatelem spojuje, jen ten plat. Cílem zaměstnavatele by přeci mělo být udržení dobrých zaměstnanců co nejdéle.

Osobní zkušenost

Před Vánoci se nám rozbil bojler (a s ohledem na skokové zdražení elektřiny zaplať pánbu za to). Tím jsem byl nucený k tomu, abych si pořídil mnou vysněná lázeňská kamna. Ovšem kde brát a nekrást, že jo. Obrátil jsem se na naši šéfredaktorku, která mi zařídila část peněz na koupi nových lázeňských kamen (čímž jí i společnosti hluboce děkuji). Což znamená, že příští týden se budu zabývat zapojováním kamen do systému a pak se krajinou rozlehne můj vítězný výkřik. Ušetřím majlant na elektřině a budu si užívat nekonečné množství teplé vody. No, neberte to.

Pokud by k pomoci ze strany šéfredaktorky nedošlo, musel bych ze skromných příjmů pořídit levný bojler, kvůli čemuž bych se mohl těšit na radikální zvýšení zálohy na elektřinu někdy v červnu a k němu jako bonus tučný nedoplatek na elektřině. Jediná nesnáz lázeňských kamen je to, že si člověk musí zatopit i v letním parnu, aby měl teplou vodu. Ale to by šlo řešit systémem černých hadic, troufám. Budu to muset prozkoumat. Takže až se vám vysype pračka, zkuste nejdřív oslovit svého zaměstnavatele, než skočíte k lichvářovi. Třeba bude zaměstnavatel svolný a ochotný.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb