Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zvířata, obzvláště divoká, petardy děsí. Silvestr a Nový rok v NP České Švýcarsko i ostatních opět bez ohňostrojů

29.12.2018
Zvířata, obzvláště divoká, petardy děsí. Silvestr a Nový rok v NP České Švýcarsko i ostatních opět bez ohňostrojů

Foto: Facebook / NP České Švýcarsko

Popisek: Brtnické vodopády v NP České Švýcarsko získávají v zimě neopakovatelné kouzlo - kdo by tady potřeboval nějaké rachejtle?!

VIDEO Na území všech čtyř národních parků České republiky, tedy NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko a Krkonošského národního parku, se oslavy příchodu Nového roku musejí už podruhé obejít bez zábavní pyrotechniky. Novela zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017 ji zakazuje na celém území národních parků a to včetně obcí.

„Toto omezení jsme jednoznačně uvítali. Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění,“ vysvětluje mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Každý, kdo má psa nebo kočku, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí

„Za příklady nemusíme chodit nikterak daleko. Snad každý, kdo má psa, kočku nebo jiná domácí zvířata, viděl, jak je používání pyrotechniky děsí. A to jsou domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ doplňuje Tomáš Salov, mluvčí Národního parku České Švýcarsko.

Kulíšek nejmenší, tak se jmenuje tento roztomilý ptáček, který žije, díky zákazu pyrotechniky, v klidu a pokoji v NP České Švýcarsko

Zákaz platí od června 2017 a tak už loňské oslavy příchodu nového roku se na území národních parků měly obejít bez zábavní pyrotechniky. Mnozí návštěvníci i místní obyvatelé si tak mohli opravdu vůbec poprvé vychutnat veselý, ale zároveň klidný poslední večer starého roku.

Klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem

„Klidné oslavy příchodu Nového roku začínají být trendem. Od konce listopadu jsem odpovídal na několik dotazů návštěvníků, zda zákaz pyrotechniky na Šumavě stále platí, protože by rádi byli tam, kde je o Silvestru a na Nový rok klid. Ano, zákaz pochopitelně platí a klid by tu měl být a jen doufáme, že všichni návštěvníci i místní budou zákon dodržovat. Pokud ne, hrozí pochopitelně sankce,“ zmiňuje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Všechny národní parky sázejí především na prevenci a informovanost návštěvníků. Proto vydaly společný informační plakát, který putuje nejen na informační a návštěvnická střediska národních parků, ale také do místních hotelů a penzionů.

„Součástí této drobné kampaně je i video z dílny společnosti ORCHIS Film, v čele s režisérem Petrem Krejčím, která natočila dokumentární cyklus Krajinou domova. Právě v tomto krátkém videu je vysvětleno, proč je používání zábavní pyrotechniky na našich chráněných územích omezeno zákonem,“ doplňuje mluvčí Národního parku Podyjí David Grossmann.

Za porušení zákazu hrozí peněžité pokuty, na místě až do výše deseti tisíc korun. „Ohňostrojů, ať už těch organizovaných nebo živelných, bude v celém Česku více než dost a národní parky jsou tak těmi ostrůvky nejen nádherné přírody, ale také klidu. Přijeďte si i letos užít do národních parků oslavy Nového roku jinak - klidněji,“ zakončuje mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Obránci zvířat také varují před riziky hlučného silvestrovského veselí

Spolek Obraz – Obránci zvířat odstartoval již tradiční virální kampaň proti zábavní pyrotechnice odpalované ve velkém na Silvestra. Hlasité výbuchy a oslňující světelné efekty jsou totiž pro zvířata značně stresující, až nebezpečné. Nejde však jen o domácí mazlíčky a hospodářská zvířata, ale také o volně žijící němé tváře, které se často před bujarým veselím lidí nemají kam schovat.

„Hlasité rány mnohdy doprovázené i světelnými efekty zvířata děsí a ty se pak v útěkové panice zraňují o překážky v okolí, které jsou pro ně navíc ve tmě méně zřetelné. Nejčastěji naráží do vedení elektrického proudu a prosklených ploch. Mohou se ale zranit také o větve stromů, savci mohou uvíznout v oplocení a podobně,“ uvádí Stanislav Němec z vlašimské Záchranné stanice pro živočichy.

Zatáhnout závěsy, pustit televizi či hudbu, zavřít okna…

Ovšem ani domácí zvířata nejsou v bezpečí. Jejich majitelé by měli zajistit, aby se mohla schovat do bezpečného přístřešku. Pro mazlíčky chované v bytě je dobré uzpůsobit podmínky tak, aby venkovní vřavu vnímali co nejméně – zatáhnout závěsy, pustit televizi či hudbu, zavřít okna, aby zvíře při leknutí se neuteklo a aby rámus z venku nebyl tak silný. Další rady mohou zájemci nalézt na webových stránkách kampaně ZDE.

Pokud byste se rádi hlučným silvestrovským oslavám vyhnuli úplně, pak pro vás mají Obránci zvířat doporučení, abyste společně se svým mazlíčkem navštívili právě některý z českých národních parků. Na celém jejich území včetně obcí totiž platí už druhý rok zákaz odpalování ohňostrojů i v době Silvestra.

Každá obec si používání zábavní pyrotechniky reguluje sama

„Každá obec si používání zábavní pyrotechniky reguluje zpravidla sama. V čase oslav příchodu Nového roku se odpaluje nejvíc pyrotechniky. Neutuchající burácení petard a svištění rachejtlí v takovém množství vyvolávají u zvířat extrémní panické stavy, neboť netuší, co se děje. Látky obsažené v ohňostrojích jsou navíc škodlivé pro životní prostředí, samotné odpalovače i lidi v okolí. Vyhnout se tomuto nebezpečnému a nezdravému zážitku můžete v národních parcích, které na Silvestra působí jako klidné ostrovy v rozbouřeném moři,“ radí Pavel Buršík, tiskový mluvčí spolku Obraz.

Na Facebooku vytvořil Obraz událost s názvem „Silvestra 2018 slavím bez rachejtlí“, kam mohou lidé přidávat fotky svých mazlíčků se vzkazy pro odpalovače. Zúčastnění zde také sdílí své zkušenosti a rady. Loni se k události, jejímž cílem je šířit poselství o ohleduplnější oslavě Silvestra, připojilo přes 7 tisíc lidí.

Vložil: Markéta Vančová