Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jalové kecy vysokých finančníků, kterými dokazují dokonalou neznalost situace. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.12.2018
Jalové kecy vysokých finančníků, kterými dokazují dokonalou neznalost situace. Komentář Štěpána Chába

Foto: Institut pro politiku a společnost

Popisek: Který z nich týden před výplatou hledá, kde nechal tesař díru?

Institut pro politiku a společnost ve středu uspořádal pracovní snídani na téma Zvyšování úspor českých domácností, které se zúčastnila Lenka Dupáková, náměstkyně ministryně financí, David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny a David Řezáč, předseda Asociace pro kapitálový trh ČR. A všichni plácali a byla to řachanda a bylo vidět, že jsou dokonale mimo mísu a pracují na principu francouzské královny Marie Antoinetty, která na informaci, že poddaní nemají chleba, odvětila, ať jedí koláče, když tedy nemají ten chleba.

Na setkání rezonovaly informace, že je milion lidí v exekuci a že třetinu obyvatel republiky by skolil nenadálý výdaj ve výši 10 000,-. Což je samo o sobě alarmující a mělo by se to řešit. Ovšem nikoliv podle rozumů řečnících potentátů z pracovní snídaně s tématem zvyšování úspor v českých domácnostech. Protože řečnící „autority“ (autority snad jen podle funkce, nikoliv podle erudovanosti) nabízely řešení prakticky jediné – narvat prachy do vzdělání. Protože lidé jsou finančně negramotní. A já bych namítal zcela jednoduše – nejsou málo finančně gramotní, oni jsou finančně podhodnocení. Nedostává se jim peněz. I dokonale, ale skutečně dokonale finančně gramotný člověk nevymyslí, jak se z 20 000,- měsíčně uživit, všechno nutné poplatit a navíc ještě našetřit.

Matematika prvního stupně základní školy

Slovní úloha: Pracující č. 1 za svou práci získává mzdu 20 000,-. Nájemné hradí ve výši 12 000,-, elektřinu a plyn za 3 000,-, telefon a internet 1 000,-. Spočti, kolik pracujícímu č. 1 zbude na stravování, dopravu a další běžné výdaje života. Poté urči, kolik pracující č. 1 ušetří na nenadálý výdaj ve výši 10 000,-. Na první pohled velmi složité počty pro žáka prvního stupně ZŠ. Ale výsledkem je korektně napsaná nula, nekorektně pak může třeťák napsat slovo „hovno“ a nebude daleko od pravdy.

Ale obraťme to na druhou stranu a koukněme na další slovní úlohu: Pracující č. 2 zastává, dejme tomu, post hlavního ekonoma České spořitelny. Za svou práci získává měsíčně 100 000,- plus bonusy. Všechny výdaje má stejné jako pracující č. 1. Vypočti, jakou míru zaslepenosti a bezohlednosti vykazuje pracující č. 2 vůči pracujícímu č. 1, když mu káže o tom, že má šetřit na nenadálé výdaje. Výsledek bude pro třeťáka trochu obtížný. Je to totiž takový malý chyták, protože v odpovědi zazní jeden z prvních abstraktních pojmů matematiky, s kterým se žák setká, jelikož použitím logického myšlení musí dojít k prazvláštnímu výsledku – pracující č. 2 vykazuje vůči pracujícímu č. 1 nekonečnou míru zaslepenosti a bezohlednosti.

Chybějící pračka

Nejlépe se kouzlí na vlastním příkladu. Nuže dobrá. V červnu tohoto roku se nám rozbila nevratně pračka. Je to krásný příklad finanční gramotnosti. Jako z učebnice. Na novou nebylo. Spočetl jsem si možnosti u půjčky a zavrhl ji, protože splátky by příliš zatížily rodinný rozpočet a mohly by nás dostat do kolize s exekutorskou mafií. Padlo tedy rozhodnutí – nějak bude. Popadl jsem valchu, koupil Jelena a začal rozdělávat mydlinky. U mydlinek jsme pak vydrželi na střídačku s mou krásnou paní do září. Čtyři měsíce částečně mimo civilizaci byly fajn. Jednou za dva dny si pustit mluvené slovo a drbat a drbat a drbat. V září se k nám pračka dostala a pere. Po čtyřměsíčním běsnění na valše člověk vyjde posílen na těle i na duchu.

Kdybych se ovšem v červnu chopil půjčky, splácím pračku přinejmenším ještě celý příští rok. Spočítal jsem si nevýhodnost a zvolil radši nepohodlí u valchy. Tomu říkám fajná finanční gramotnost. Nepopírám, že u toho trochu kulhám ve schopnostech měsíčního výdělku 100 000,- + bonusy. Ale to už je zase o něčem úplně jiném.

O něčem jiném? Ne zase tolik

Všichni řečníci u snídaně šampiónů si stáli za tím, že přednostně by se mělo investovat do vzdělání. Protože to je kámen úrazu. Bezesporu ano. Ale mělo by se k tomu dodávat, na jakou ekonomiku je naše republika, vinou prakticky všech porevolučních politiků, zaměřená. Tedy na levnou pracovní sílu, která má mlčky stát u továrního pásu a dostávat svých 20 000,- měsíčně. Naše ekonomika jede právě na takové vlně. Stejně jako Čína, ta ovšem své tovární pásy alespoň vlastní. My jsme se nedopracovali ani k tomu. Naše tovární pásy vlastní sousedé. Vyšší vzdělanost veřejnosti tak nutně nepovede ke změně ekonomiky republiky, povede jen k větší míře ekonomické emigrace na Západ, kde ty možnosti jsou. Tady už nevykvetou, protože nemají na čem. Vše je zprivatizované, odprodané a výhodně využívané k tupé výrobě součástek pro zahraniční majitele.

Zazněla i touha po investicích do vědy a výzkumu. Proč? Taková investice nemá na systémovou změnu. Zásadně neovlivní milion lidí v exekuci, neovlivní ani třetinu domácností republiky, které se složí z nenadálého výdaje ve výši 10 000,-. Zkrátka to není systémové řešení, ale jen jalové plácání o ničem. Hlavně se vyhnout skutečnému důvodu, proč jsou lidé chudí. Jsou chudí, milí ekonomičtí velmistři, protože mají málo peněz. A kvůli tomu, že mají málo peněz, nemohou šetřit v těch vašich institucích, kde byste s jejich penězi rádi spekulovali. A proč mají málo peněz a jsou tedy chudí? Opravdu je to kvůli tomu, že si v rámci finanční gramotnosti mají najít třetí práci? 

A vidět za vším nízkou finanční gramotnost? To už je jalové ale dokonale. Lidé si umí spočítat, že se dostanou půjčkou do špatné situace. Ale doufají, že se jim život zlepší a oni to prostě zvládnou. A právě činnost republiky, jejíž ekonomika, vinou téměř všech polistopadových politiků (opakování matkou moudrosti), jede na levné pracovní síle, jim ty naděje valchuje takovým stylem, až jich je jeden milion v exekuci. Půjčky si neberou jen hlupáci, ale hlavně zoufalí lidé, kteří nemají často jiné možnosti. A ty chybějící možnosti ne že nevidí, oni je prostě nemají. Je nutné opakovat čí vinou? Kapitalismus, kde lidé přestávají vidět možnosti a příležitosti, se pomalu přesouvá k něčemu nedobrému.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb