Bubeníček žádá od Rusnoka opatření proti dalšímu sesuvu půdy kvůli dešťům
01.08.2013
Foto: Ústecký kraj
Popisek: Hejtman Oldřich Bubeníček
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček se obrátil na premiéra Jiřího Rusnoka se žádostí o přijetí zásadních kroků k posunu v situaci, kterou způsobil v noci 7. června masivní sesuv půdy mezi obcemi Dobkovičky a Prackovice nad Labem.
Informovala o tom mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. „Je nutné co nejdříve přistoupit k provedení stabilizačních opatření, neboť v opačném případě hrozí další pohyb sesuvu spojený s ohrožením životů, zdraví a majetku občanů v obci Litochovice nad Labem včetně majetku státu a dalších subjektů,“ upozornil v dopise hejtman Bubeníček.
Již dne 11. 6. 2013 projednával krizovou situaci Ústřední krizový štáb. Podle navrženého postupu mělo Ministerstvo financí uvolnit patřičné finanční prostředky a prostřednictvím Ministerstva dopravy a Ministerstva životního prostředí mělo dojít k uskutečnění dalších kroků. V současné době však probíhá pouze odčerpávání vody ze sesuvu a jeho geotechnický monitoring, jež má za cíl upozornit na případné další aktivity svahu.
„Jako další výrazné negativum neřešení stávající situace vidím možnost oddálení dokončení úseku dálnice D8. Na posledním společném jednání zástupců obcí dotčených stavbou, Ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic ČR a Ústeckého kraje byl jako termín pro spuštění provozu na dálnici D8 ministrem dopravy uveden červen 2015. Jelikož je tento termín vnímán občany Ústeckého kraje jako velmi významný a již několik let očekáván, žádám Vás o prověření aktuální situace v harmonogramu výstavby chybějícího úseku. Jakýkoliv signál k oddálení dokončení by byl totiž veřejností vnímán silně negativně,“ upozorňuje dále hejtman Bubeníček.
Důsledkem jsou často smrtelné nehody
V důsledku nedostavěné dálnice D8 dochází každoročně na objízdných trasách ke smrtelným nehodám, jejichž příčiny je nutné hledat především v silniční síti, která svou kapacitou a stavem neodpovídá svému reálnému zatížení.
Sesuv, pravděpodobně způsobený dlouhodobými dešti, má průměrnou šířku cca 200 m a délku cca 500 m. V počátečním stadiu byl aktivní, v pátek 8. 6. 2013 dosáhly pohyby rychlosti až 1 m/hodinu., v průběhu noci na sobotu 9. 6. 2013 se pohyby zmenšily na 2 m/12 hodinu. Za obvyklých povětrnostních podmínek je možné pokládat sesuv za dočasně uklidněný, nikoli však stabilizovaný. Celkový posun ve střední části sesuvu dosáhl do dnešního dne cca 50 m.
Při sesuvu došlo ke stržení části zařízení kamenolomu Dobkovičky, většího objemu kameniva, došlo k přerušení železniční tratě Lovosice – Teplice v úseku Úpořiny – Chotiměř (kolejový svršek byl ve staničení km 24,200 – 24,400 posunut o cca 20 m) a následně došlo k vyplnění zářezu pro dálnici D8 v úseku staničení km 56,300 – 56,500.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL