Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Natvrdlý chlapík s brýlemi a ošuntělým baloňákem, co krájí dva dny staré housky. V Litoměřicích je Galerie Felixe Holzmanna

04.12.2018
Natvrdlý chlapík s brýlemi a ošuntělým baloňákem, co krájí dva dny staré housky. V Litoměřicích je Galerie Felixe Holzmanna

Foto: Česká televize / Jiřina Cinybulková

Popisek: Z pořadu Nezapomenutelné scénky, který odvysílá Česká televize na Vánoce

FOTOGALERIE Rozdával úsměvy na všechny strany. Postava natvrdlého chlapíka s brýlemi a ošuntělým pláštěm byla zárukou dobré zábavy. Konec konců, ani letošní Vánoce se bez něj neobejdou a Supraphon nabízí hned šestnáct alb s nestárnoucími fórky tohoto komika… Řeč je o jedné z velkých osobností českého humoru Felixi Holzmannovi, jehož památce je věnována expozice, která byla minulý týden otevřena v přízemí litoměřické radnice na Mírovém náměstí. Slavnostního okamžiku se zúčastnila i dcera komika Irena Pettrichová. Záběry ze slavnostního otevření najdete v galerii.

Ač se narodil v Teplicích a dlouhá léta strávil v zahraničí, domov měl v Litoměřicích. V severozápadní části Mírového náměstí se nachází dům jeho rodiny, kde Holzmann prožil dětství. Dnes je na domě umístěna jeho busta s malou pamětní deskou. Ve scéně Akvárium hovoří Holzmannova postava o tom, že bydlí v Litoměřicích v ulici Mrázova 28, kde skutečně bydlel. Naproti byla hospoda Sparta, kam chodíval na pivo Radegast. V pozdějších scénkách adresu raději pozměnil na Máchova 44. „U nás bylo vždy veselo. Tatínek uměl problémy řešit s laskavým humorem a nadhledem,“ podělila se o vzpomínky na otce Irena Pettrichová. Byla první posluchačkou a kritikem scének, které si Felix Holzmann vždy sám psal.

Slavný aluminiový klíček, banjo i spousta fotografií

Galerie Felixe Holzmanna se nachází v zasedací místnosti v přízemí městského úřadu. Je přístupná během otevírací doby informačního centra po předchozí domluvě s jeho pracovníky. Vstupné činí 20 korun a děti do 15 let mají prohlídku zdarma. K vidění jsou například slavný aluminiový klíček, banjo a fotografie. Návštěvníci se mohou zaposlouchat i do úryvků vtipných vyprávění. Na expozici dohlíží sám komik. Instalována je zde totiž kromě jiného i jeho busta pocházející z dílny litoměřického akademického sochaře Libora Piskláka.

Zábavný střihový pořad ´Tak mi tedy řekněte´, foto ČT / Pavla Černá

O Felixi Holzmannovi

Felix Holzmann (8. července 1921 Teplice – 13. září 2002 Chemnitz, Německo) svou divadelní kariéru začínal jako ochotník, divadelním hercem v pravém slova smyslu se však nestal. Již v počátcích 50. let vystupoval totiž v estrádách jako komik. Jeho vystoupení mělo ustálený charakter dialogu ve scénce se svým druhem. Vytvořil typ natvrdlého chlapíka, kterému všechno dochází nezvykle dlouho, se zvláštním tázavým zpěvavým protahováním koncovek. Přiboudlost postavě nebrání v tom, aby se vyjadřovala ke všem jevům ze svého okolí, ba právě naopak, nejraději se vyjadřuje právě k věcem, kterým vůbec nerozumí. Partnery v jeho vystoupeních mu byli František Budín (v civilu zaměstnanec ČSD), Lubomír Lipský, Milan Neděla, Miloslav Šimek, Jan Borovička, ale i Karel Gott a Iva Janžurová. Od konce 60. let žil a působil v Německu, kde se seznámil se svou druhou ženou Barbel, zpěvačkou a konferenciérkou. S ní vytvořil partnerskou dvojici i na jevišti.

Scénky Felixe Holzmanna patří ke zlatému fondu archivu Supraphonu. Jeho humor, založený nikoliv na akci, ale především na směšném dialogu, je ideálním dílem pro zvukový záznam. Za album 10× Felix Holzmann obdržel těsně před svou smrtí platinovou desku Supraphonu. Toto ocenění upozornilo znovu na obrovskou oblíbenost tohoto lidového komika, jehož popularita přerostla i rámec republiky. 

Supraphon má aktuálně k dispozici 16 alb s Felixem Holzmannem, o něž je stále zájem, na příklad letos vyšly Humoriády Felixe Holzmanna. Online si je všechny můžete pořídit ZDE

Felix Holzmann o Vánocích na ČT

O Vánocích nabízí Česká televize hned dva pořady, kde diváci uvidí tohoto oblíbeného komika. Ve středu, 26. prosince, v jedenáct večer odvysílá ČT pořad ´Nezapomenutelné scénky´, kde Václav Postránecký uvádí deset nejoblíbenějších zábavných scének podle přání televizních diváků, ve kterém se objeví i Felix Holzmann. A v sobotu 29. prosince bude Felix Holzmann v hlavní roli zábavného střihového pořadu ´Tak mi tedy řekněte´.

 

Vložil: Markéta Vančová