Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak nám znovu zavádějí hranice s Německem, paní Müllerová. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.10.2018
Tak nám znovu zavádějí hranice s Německem, paní Müllerová. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Nevinně vypadající kamera, která ovšem může měnit význam Schengenského prostoru

Německá spolková země Sasko v listopadu projedná ve svém sněmu nový zákon o činnosti policie, jehož součástí má být také možnost plošného monitorování hranic s Českou republikou a Polskem. A to do hloubky 30 kilometrů německé říše. Jedním z bodů v novém zákoně má být zavedení a instalace, a hlavně legalizování, chytrého kamerového systému se schopností rozeznávání obličejů a následné evidence do systému. Podle odborníků se jedná o bezprecedentní porušení Schengenského volného prostoru. Proti navrhovanému zákonu se chystají protesty po celém Sasku.

Proč? V Sasku samotném se protesty nebudou odehrávat kvůli kamerovému systému, ale kvůli neúměrnému zvyšování pravomocí policie. Zákon citelně ulehčuje možnost domovní prohlídky, které nyní musí probíhat v Německu se součinností soudu. S novým zákonem přibudou také pravomoci policii daleko jednodušeji sledovat elektronickou komunikaci na internetu. A na závěr se německým občanům v Sasku příčí podstatná militarizace policie, kterou chce nový zákon zavést.

Co to znamená pro nás?

Výše popsané, je boj Němců za svou svobodu. Netýká se nás bezprostředně. Ovšem ona kontrola / nekontrola na hranicích za pomoci chytrých kamerových systémů, to už je jiná. Tady je prostor pro řádné české nakrknutí. Ovšem pokud nebazírujeme na tom, že by se ten Schengen měl stejně zrušit a už nezavádět.

„Plně rozumíme protestům, které se proti navrhovaným zákonům v Sasku zdvihají. Z pohledu občanů ČR považujeme za nejnebezpečnější možnost instalace inteligentních kamerových systémů kolem hranic až do hloubky 30 kilometrů. Je zjevné, že faktickým cílem tohoto sledování jsou čeští občané, kteří jezdí do Saska, ať už jednorázově nebo třeba každodenně za prací. Ačkoli proklamovaným cílem je boj proti přeshraniční kriminalitě, nelze přehlédnout, že jde o plošný zásah do práv všech, kteří překročí hranice. Takové plošné sledování bylo opakovaně kritizováno třeba v případě elektronických komunikací ze strany Soudního dvora EU. Věcí by se mělo zabývat české ministerstvo zahraničí a hájit práva českých občanů v Německu,“ uvedl k věci právník Jan Vobořil z nevládní organizace Iuridicum Remedium.

A co jako?

A tak jsem tak seděl a mnul si ruce, jak se pěkně rozčílím, jek to těm Sasíkům naložím a vykydám přímo před ten jejich zemský sněm. Ale pak jsem si řekl, v rámci oněch kamer, proč ne. Vietnamská komunita na hranicích je pro Němce neskutečný problém ve výrobě a pašování pervitinu do Německa. Fungují tu pašerácké skupiny, varny, celé podhoubí plné pervitinu. Dejte jim přes prsty, všechny je pozavírejte. Pokud je tohle cílem, tak nechť si Němci u sebe doma na ochranu svých lidí instalují třeba chytrý kamerový systém, je mně to egál. Nemíním v tom hledat snahu Němců kriminalizovat úhrnem všechny Čechy, snažím se v tom vidět neschopnost české policie s varnami a pašeráky zatočit. A nějak to ti Němci zastavit musí. A jedině dobře, když se jim to povede.

Takhle jsme vlastně u jediného. Schengenským prostorem začala mít policie svázané ruce, protože přestala mít možnost kontrolovat hranice a tedy i to, co přes hranice do Německa přejede. A že z českého pohraničí do Německa proudí velké množství pervitinu? Jak to němečtí policisté mají zastavit? Odchytávat každé auto na hranicích nesmí, ani na to nemají kapacity. Nečinně přihlížet vzkvétajícímu obchodu s pervitinem a zavírat jen feťáky? Odříznout kořeny se musí. A i ten klatý kamerový systém v tom může udělat dost. Rozhodně víc, než česká policie, která je v tomto případě trochu nesmělá, alespoň co se činnosti týká.

Šalebné tanečky

Ale zároveň mě napadá eventualita, která počítá se změnou a znovunastartováním imigrační krize, která by se mohla stočit na české území. Jak známo, tak naši politici mají plná ústa siláckých prohlášení, ale realita je ošidná. Na případnou vlnu imigrantů přes naše území nejsme vůbec připravení. Stále žijeme v chiméře, že nás se to vlastně netýká, protože hlavní tah půjde vždycky spodkem Evropy a nám se vyhne. A co až ostatní státy zavedou taková opatření, která donutí davy imigrantů přecházet do Německa přes nás? Pak se chytrý kamerový systém stane naším katem, protože Německo si imigranty nenechá, když bude mít důkazy, že přešli přes nás. Prostě nám je vrátí. A starej se. Ale to je jen hypotetické.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb