Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak nám znovu zavádějí hranice s Německem, paní Müllerová. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.10.2018
Tak nám znovu zavádějí hranice s Německem, paní Müllerová. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Nevinně vypadající kamera, která ovšem může měnit význam Schengenského prostoru

Německá spolková země Sasko v listopadu projedná ve svém sněmu nový zákon o činnosti policie, jehož součástí má být také možnost plošného monitorování hranic s Českou republikou a Polskem. A to do hloubky 30 kilometrů německé říše. Jedním z bodů v novém zákoně má být zavedení a instalace, a hlavně legalizování, chytrého kamerového systému se schopností rozeznávání obličejů a následné evidence do systému. Podle odborníků se jedná o bezprecedentní porušení Schengenského volného prostoru. Proti navrhovanému zákonu se chystají protesty po celém Sasku.

Proč? V Sasku samotném se protesty nebudou odehrávat kvůli kamerovému systému, ale kvůli neúměrnému zvyšování pravomocí policie. Zákon citelně ulehčuje možnost domovní prohlídky, které nyní musí probíhat v Německu se součinností soudu. S novým zákonem přibudou také pravomoci policii daleko jednodušeji sledovat elektronickou komunikaci na internetu. A na závěr se německým občanům v Sasku příčí podstatná militarizace policie, kterou chce nový zákon zavést.

Co to znamená pro nás?

Výše popsané, je boj Němců za svou svobodu. Netýká se nás bezprostředně. Ovšem ona kontrola / nekontrola na hranicích za pomoci chytrých kamerových systémů, to už je jiná. Tady je prostor pro řádné české nakrknutí. Ovšem pokud nebazírujeme na tom, že by se ten Schengen měl stejně zrušit a už nezavádět.

„Plně rozumíme protestům, které se proti navrhovaným zákonům v Sasku zdvihají. Z pohledu občanů ČR považujeme za nejnebezpečnější možnost instalace inteligentních kamerových systémů kolem hranic až do hloubky 30 kilometrů. Je zjevné, že faktickým cílem tohoto sledování jsou čeští občané, kteří jezdí do Saska, ať už jednorázově nebo třeba každodenně za prací. Ačkoli proklamovaným cílem je boj proti přeshraniční kriminalitě, nelze přehlédnout, že jde o plošný zásah do práv všech, kteří překročí hranice. Takové plošné sledování bylo opakovaně kritizováno třeba v případě elektronických komunikací ze strany Soudního dvora EU. Věcí by se mělo zabývat české ministerstvo zahraničí a hájit práva českých občanů v Německu,“ uvedl k věci právník Jan Vobořil z nevládní organizace Iuridicum Remedium.

A co jako?

A tak jsem tak seděl a mnul si ruce, jak se pěkně rozčílím, jek to těm Sasíkům naložím a vykydám přímo před ten jejich zemský sněm. Ale pak jsem si řekl, v rámci oněch kamer, proč ne. Vietnamská komunita na hranicích je pro Němce neskutečný problém ve výrobě a pašování pervitinu do Německa. Fungují tu pašerácké skupiny, varny, celé podhoubí plné pervitinu. Dejte jim přes prsty, všechny je pozavírejte. Pokud je tohle cílem, tak nechť si Němci u sebe doma na ochranu svých lidí instalují třeba chytrý kamerový systém, je mně to egál. Nemíním v tom hledat snahu Němců kriminalizovat úhrnem všechny Čechy, snažím se v tom vidět neschopnost české policie s varnami a pašeráky zatočit. A nějak to ti Němci zastavit musí. A jedině dobře, když se jim to povede.

Takhle jsme vlastně u jediného. Schengenským prostorem začala mít policie svázané ruce, protože přestala mít možnost kontrolovat hranice a tedy i to, co přes hranice do Německa přejede. A že z českého pohraničí do Německa proudí velké množství pervitinu? Jak to němečtí policisté mají zastavit? Odchytávat každé auto na hranicích nesmí, ani na to nemají kapacity. Nečinně přihlížet vzkvétajícímu obchodu s pervitinem a zavírat jen feťáky? Odříznout kořeny se musí. A i ten klatý kamerový systém v tom může udělat dost. Rozhodně víc, než česká policie, která je v tomto případě trochu nesmělá, alespoň co se činnosti týká.

Šalebné tanečky

Ale zároveň mě napadá eventualita, která počítá se změnou a znovunastartováním imigrační krize, která by se mohla stočit na české území. Jak známo, tak naši politici mají plná ústa siláckých prohlášení, ale realita je ošidná. Na případnou vlnu imigrantů přes naše území nejsme vůbec připravení. Stále žijeme v chiméře, že nás se to vlastně netýká, protože hlavní tah půjde vždycky spodkem Evropy a nám se vyhne. A co až ostatní státy zavedou taková opatření, která donutí davy imigrantů přecházet do Německa přes nás? Pak se chytrý kamerový systém stane naším katem, protože Německo si imigranty nenechá, když bude mít důkazy, že přešli přes nás. Prostě nám je vrátí. A starej se. Ale to je jen hypotetické.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace