Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Volby ukázaly, že Češi nejsou ani slepí, ani hluší a už vůbec ne hloupí. Politika v jiném stylu má šanci

15.10.2018
Volby ukázaly, že Češi nejsou ani slepí, ani hluší a už vůbec ne hloupí. Politika v jiném stylu má šanci

Foto: Hans Štembera

Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Výsledky komunálních i senátních voleb dávají mnoha lidem naději, že u nás přece jenom není tak zle, jak by se leckdy mohlo zdát. A je opravdu příjemným překvapením, že ne každý se nechá koupit za koblihu nebo guláš a že boží mlýny přece jenom melou, byť opravdu pomalu, pomaličku. Stejně tak je potěšující, že nejméně polovina voličů sleduje situaci na naši politické scéně natolik, že se v ní dobře orientuje.

I když stále platí, že Češi jsou rozdělení na dva přibližně stejně velké smýšlející tábory, tentokrát to vypadá, že přece jenom jeden z nich začíná převažovat. Jedním z nejpozitivnějších signálů se stal fakt, že největší debakl utrpěla levice, tedy KSČM a ČSSD, která ještě před pár lety v některých regionech vítězila a sestavovala oranžovo-rudé koalice. Jestliže v předchozích letech na povolebních mapách převládala oranžová barva, nyní je to modrá s šedou, tedy pravice s nezávislými. Levicově smýšlející voliči vypráskali socialisty a komunisty především proto, že zradili svoje ideály. Mimo jiné podporou vlády oligarchy, jenž je symbolem všeho, co vždy kritizovali a proti čemu se vymezovali. Výsledkem je nečekané překvapení, že v Senátu nyní nebudou komunisté vůbec zastoupeni. Snad jim časem dojde, že se proti kapitálu nebojuje s kapitalistou.

Šance pro všechny

Velmi dobrou zprávou také je, že stále více si Češi sami vybírají, koho chtějí vidět ve sněmovně či v Senátu, tím, že ignorují nalajnované stranické kandidátní listiny. Dokazuje to obrovský úspěch nezávislých subjektů. Nebo, že dali šanci těm, které mocní šíbři chtěli zadupat do země. Patří k nim například Lukáš Wagenknecht, bývalý náměstek ministra financí Andreje Babiše, jehož Babiš z funkce odvolal. Mimochodem, když tento zkušený ekonom označil kauzu Čapí hnízdo za podvod, premiér z něj udělal udavače. Do Senátu Wagenknecht kandidoval za Piráty a v těžké konkurenci uspěl. V kampani sliboval, že jeho prioritou budou aktuální témata, například rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo novela zákona o státní službě a není důvod o tom pochybovat

Politika v jiném stylu

Podobně voliči do horní komory katapultovali tři prezidentské kandidáty, přičemž Jiřího Drahoše zvolili hned v prvním kole. Marek Hilšer zase v kole druhém vybojoval nad svým soupeřem nejvyšší náskok. Mimochodem, jedním z jeho cílů je ukázat, že se politika dá dělat i bez lobbistů a finančních skupin za zády: „Spousta lidí je z české politiky zklamaná a otrávená. Obrovský ohlas lidí v prezidentské kampani ukázal, že politika v jiném stylu má v Česku šanci – že místo strašení a zatahování země někam do minulosti nebo na Východ lze politiku stavět na dialogu s občany, pozitivní vizi do budoucna a posilování naší demokracie,“

Fenomén Kubera

K letošním vítězům voleb nicméně patří i dlouholetý starosta Teplic a senátor Jaroslav Kubera. Je až zázrakem, že stále zůstává politikou nezdeformován, říká, co si skutečně myslí, mluví věcně, odvážně, bez frází a floskulí, nemá za sebou žádný korupční, ani jiný skandál. Sám se pochlubil, že se mu při znovuzvolení do Senátu podařil husarský kousek, protože zásadně při předvolební kampani nepoužívá Facebook. Zmínil se také o tom, že se obešel i bez velkých billboardů. A obešla se bez nich celá řada dalších kandidátů, kteří nakonec uspěli. I skutečnost, že se mnoho voličů nenechalo ohlupit marketingovými kouzelníky, je skvělou zprávou. Většina pochopila, že obce a města se neřídí přes telefon, ale že je zapotřebí každodenní kontakt s realitou.

Vložil: Adéla Hofmanová