Státní úředníci si přidávají, politici si přidávají a ti s exekucemi se schovávají. Komentář Štěpána Chába
komentář
30.08.2018
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pirát číslo 2 Mikuláš Ferjenčík nechce být v choltické hospodě, kde je doma, za zmrda
Politici si přidají 20 % na platech. Proti byly kluby SPD a Pirátů. Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík dokonce prohlásil v poslanecké sněmovně, že si bude připadat mezi lidmi jako zmrd, když mu k platu přibude 20 %, protože, jak sám řekl, poslanecké platy jsou velmi nadstandardní. Krásné zhodnocení situace. Ostatní stranické kluby proti zvyšování platů nebyly. Takže od příštího roku se naši vládci budou mít zase o kus lépe.
K tomu přibyla informace, že se bude radikálně přidávat státním úředníkům. Pod 10 % to nepůjde. A i přes slibované zeštíhlování státní správy (a je jedno kdo ji slibuje, slibují ji pravděpodobně všichni), nábor nových úředníků vesele narůstá (a to včetně úřadů, kde mají zahřívat židle). Od Roku 2013, kdy Babiš nastoupil do vysoké politiky, přibylo 31 000 úředníků a vzniklo 10 nových úřadoven. Jen na platy tak jde o 28 miliard ročně navíc. Nepočítaje v to náklady na provoz, které v lecčems jistě výdaje na platy překonají.
Lidé v exekuci a jejich finta
S exekucemi se dlouhodobě nic nedělá. Ti, co si přidávají na platech, nevidí, a vidět nejspíš ani nechtějí, že jsou tu desítky tisíc dalších, kteří nemají nic, nebo se to málo, co ještě mají, snaží za pomoci triků a podvůdků ukrýt. Jako fajn nápad můžeme brát firmy nabízející trvalé bydliště pro lidi v exekuci. Prostě si zaplatí u firmy přihlášení k trvalému bydlišti někde v Mostě nebo Ústí nad Labem. Exekutor jej sice i tak vypátrá, jak tvrdí Exekutorská komora, ale víte jak… se značným zpožděním.
Člověk v exekuci tak má nějaký ten měsíc navíc, aby mohl svoji situaci řešit, když už mu přeplacení politici nedovolí řešit svou situaci v rámci zákona (je potřeba pamatovat na to, že náš exekuční řád je nejpřísnější vlastně na celém světě, žádné servítky si novodobé finanční gestapo, tedy exekutor, brát nemusí, ale o tom, předpokládám, víme všichni).
Takže…
Máme tu 445 tisíc státních úředníků, kteří v mnoha a mnoha případech nevytvářejí žádnou hodnotu. Státní úřady se staly jen odkladištěm pro vysokoškoláky, s kterými si jinak pracovní trh tak nějak neumí poradit. Protože absolventka gender studies je pro výrobu, pro průmysl, k neužití. A kdyby se nám tu množili vysokoškoláci na úřadech práce jako kobylky s tím, že je není kam nacpat, viděli bychom ten fičák při hyperinflaci vzdělání. Hodnota vysokoškolského titulu by prostě klesla. A hodnoty by vlastně nabyl výuční list.
Protože něco umět je pro trh práce přínosnější, předpokládejme. Zkuste dnes sehnat elektrikáře. Bude se vám vymlouvat na moc práce nejméně měsíc. Zkuste na druhou stranu poptat nějakého čerstvého absolventa gender studies a budou vám zvonit v hojných zástupech na dveře měsíc den co den jako nějací Svědci Jehovovi.
Oni tam snad opravdu sedí zmrdi
Přitom je zajímavé podívat se na děsivou fůru lidí v exekuci. Tam je potenciál. Lidi, kteří mají potenciál trhu práce skutečně něco dát, předat svou práci, i odbornou, ale skrývají se na černém trhu, musí obcházet zákony, skrývat se a bojovat s hydrou exekutorské mafie. Bez zájmu vrchnosti, která řeší svých 20 %. Mikuláš Ferjenčík to řekl pěkně, ano, společnost na politiky kouká tak nějak všeobecně jako na zmrdy. Pokud si ke stotisícovému platu přidají dalších dvacet, tedy ekvivalent běžné mzdy běžných lidí, nejde na ně koukat jinak, než jako na zmrdy.

Vložil: Štěpán Cháb