Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sucho, bobři, zelený mužík a kaluže místo rybníků. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.08.2018
Sucho, bobři, zelený mužík a kaluže místo rybníků. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Ilustrační foto

Loni si nedaleko od nás na potoce udělal bobr hráz. Dobrou hráz. Zatopil tak asi dva hektary louky. Přičemž louku nesekali na seno, nikterak ji nikdo nevyužíval. Nikomu se zadržená voda nevlévala do zahrady. Prostě tráva, rákos, křoví, pár stromů. Nic víc. A hlavně bobr a jeho hráz. A pomalu přibývající pokácené stromy. Pár jich, šupák jeden, položil. Před týdnem kolem našeho domu procválal zelený mužík, po boku mu šel pes. Podle vzezření lesník. Prošel kolem nás a zahučel do křoví směr bobr. Říkám si – fajn, jde okouknout toho našeho bobra.

Včera jsem vyrazil pokochat se tím naším panem hrázným. Výsledek inspekce? Zelený mužík bobrovi celou hráz rozkopal. Týden po jeho heroickém výkonu – louka opět suchá, potok jako střela uhání z lokality do Německa. Bez překážek. Korytem vyčištěným, bez jediného pořádného výmolu, který by dovolil vodě trochu se vylít z koryta a vsáknout se do země. Kuriozitou je, že na poslední obecní radě o vesnici níže řešili, že pokud bude příští léto stejně suché, ve vsi nebude vůbec voda. Zkrátka dojde. Vyschnou podzemní prameny. Nevím, možná se mýlím, ale nebyl právě bobr tak nějak průkopníkem v tom, co by zdejší lidé měli dělat sami, automaticky? To jest pokoušet se zadržet vodu v krajině? Bobr si udělal hráz nad zmíněnou vesnicí. Lze předpokládat, že jeho činnost mohla podstatně oživovat tamní přísun podzemní vody. Když ono to vypadá tak zanedbaně, když se na potoku usalaší bobr, že jo.

Rybníky

Nedaleko našeho domu jsou tři rybníky. Jeden už je jen vyschlou proláklinou, dva další s hloubkou půl metru. Pod půl metrem vody je pak neidetifikovatelné (alespoň pro mě) množství bahna. Odhaduji tak dva tři metry. Rybníky jsou neudržované, zapomenuté, zarůstající. Snaha o jejich obnovu? Minimální. Alespoň o žádné nevím. Nedaleko našeho domu teče potůček, který podmáčíval louku, rozléval se do ní. V minulosti pod loukou vyhloubili pro potůček odtok. Potůček teď, namísto do louky, teče velmi rychle rourami přibližně půl kilometru. Pak se vlévá do potoka, který se žene bez překážek směr Německo (onen bobří potok). Louka, která byla kdysi mokřinou, malým močálem, je vyschlá. Voda uhání rourami. Žádná se nevsákne do země.

Samotný potok

Onen bobří potok je rovný, uhání po přímce, téměř bez zatáček, bez překážek. Opět zopakuji – směr Německo. Za bolševika se vysoušely mokřady, za tohoto režimu se narovnávaly potoky. Teď už ne, většina už jich jede po přímce. Jako kdybychom se chtěli vody zbavit, jako kdyby nám překážela, byla nám cizí. Ať si s tou divnou mokrou věcí poradí Němci, že jo.

Stát a jeho úloha

Úlohou státu je zajistit to, co je celospolečensky potřebné a na co nestačí síly jedince nebo malé komunity. V rámci státního rozpočtu se mají řešit přednostně záležitosti životně nutné pro chod celé společnosti. A tak si tak říkám, že pokud jedno suché léto je schopné vyvolat vrásky na čele radních z vedlejší vesnice, a obavy, že příští rok budou na suchu (jistě problém mnoha stovek dalších vesnic napříč republikou), tak stát tak nějak selhává. Jediná akce stran zadržení vody v krajině byla bobří hráz. A s tím stát nemá až tolik společného.

Co dál?

Jak z toho ven, že. Vložit veškerou snahu do obnovování rybníků. Přemýšlet nad budováním hrází na potocích. Mohla by to být výborná obroda chovu ryb. Pokud možno, tak upřednostnit na mnoha lokalitách mokřad před sekáním trávy na seno a dotace. Dát možnost na vhodných místech, aby se potoky mohly vylévat do krajiny. Cíl by měl být u všeho stejný – udržet vodu v krajině. Co nejvíc to jde. Protože ano, příští léto může být stejně horké a suché. Zajímavostí pak jsou skutečné kroky současné vlády. Když bude sucho, znárodníme studny všem, kterým ještě nevyschly. Fakt dobrý!

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb