Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Táhněte pod most, gauneři množiví. Komentář Štěpána Chába

komentář 19.07.2018
Táhněte pod most, gauneři množiví. Komentář Štěpána Chába

Autor: pxhere

Popisek: Tak co, stěhujeme se do nového?

Vláda od srpna rozjede Státní fond rozvoje bydlení, který je určený pro mladé do 36 let. Fond bude disponovat jednou miliardou a byl založený s cílem podpořit mladé v situaci s bydlením. Na byt mohou získat maximálně 1,2 milionu. Na dům 2 miliony. Přičemž výše poskytnuté půjčky od státu musí být 80 % z ceny. Rozhodující položkou půjčky je návratnost sumy do dvou desetiletí. A úrok 1,75 %. Oproti bankám šlechetné. Koukněme na to.

Ceny bytů v Praze asi není třeba ani řešit. Při rychlém nahlédnutí do realitek, ceny od tří milionů výše. K tomu, aby si mohla mladá rodina v Praze pořídit byt, by si musela ke státní hypotéce vzít i bankovní. To neuplatí. Navíc stát jim hypotéku nedá, protože výše jejich výdělků bude příliš malá. S ohledem na další hypotéku určitě. Koupě domu v Praze? Snad na ceny nebudu ani koukat, to musí být dokonalá absurdita.

Větší města

Liberec? Brno? Ostrava? Většina bytů nad dva miliony. Ty horší, menší, pro rodinu nevyhovující, za méně. Mladá rodina v 1+1? To si je rovnou zabalme do skříně z IKEA. Na domy, opět, nebudu ani koukat. Pak jsou tu jiná města. Menší, nebo nevhodná. Jako třeba Ústí nad Labem? Pěkné, ale kdo by tam chtěl bydlet. Dobře, Ústečáci. Ale kdo by se tam chtěl dobrovolně stěhovat? Nebo vezměme Semily. Okresní město, kde prostě není práce, není tam nic na koukání, chcípl tam pes. Kdo se chce zadlužit na dvě desetiletí, aby mohl bydlet právě tam? Blázen? Semilským patriotům se omlouvám, ale Semily jsou právě jen pro semilské patrioty, ne pro lidi.

„Vzhledem k současným cenám nemovitostí jsou nabízené prostředky nedostatečné pro podstatnou část zájemců hledajících bydlení ve větších městech, zejména pak v Praze," potvrzuje i Lucie Tůmová, realitní makléřka z dumrealit.cz.

Vesnice

Na vesnicích není práce, když práce je, jsou tam nízké platy. Stát mladé rodině tedy nepůjčí. Malý příjem, žádná šance. Sbohem. Státní půjčka tak může pomoci jen skutečnému zlomku těch, kteří by takovou půjčku potřebovali. Mezi ně rozhodně budou patřit lidé, kteří z vesnice vyrážejí za prací do měst. Vyšší příjem mají. A na vesnicích se ceny za nemovitosti relativně nepohybují v astronomických výškách. Podpora venkova? Také určitá forma politiky. Ale jak se to vezme, protože z podnětu České národní banky se od října velmi zpřísní podmínky pro získání bankovní hypotéky. A to dopadne na ty ostatní.

Pomoc? Jak pro koho

„Pro porovnání: výše hypotečních úvěrů poskytnutých v roce 2017 byla 227 miliard korun. Z tohoto objemu je částka vyčleněná na „Program pro mladé“ pouhých 0,27 procenta. Ani slibovaná miliarda by nebyla tedy víc než půl procenta z peněz, které si lidé na bydlení ročně vypůjčí. Takto nastavené státní půjčky mladým dostupnost bydlení nezlepší. Pokud vláda chce opravdu řešit napjatou nemovitostní situaci svých občanů, pak by mohla přemýšlet raději třeba o zrušení daně z nabytí nemovitosti,” řekl realitní makléř Daniel Kotula z RE/MAX City. Bližší informace o celém státním fondu rozvoje bydlení naleznete ZDE.

Na samotnou služby hypotéky od státu nekoukám špatně. Je to dobrý projekt, rozhodně dobrý co se týká úroku, doby splácení. Jen ta suma je pro města příliš malá. 

Podnájem by měl být běžný

Ono se ve světě na Čechy kouká s pozdviženým obočím. V zahraničí je totiž naprosto běžné žít v podnájmu. Češi tak nějak moc touží po vlastním. Chtějí svůj byt nebo svůj dům. Rozhodně nechtějí žít v pronajatém. Můj dům, moje pravidla, že jo. Jenže když je něco moje, je to i má ochrana a já tedy můžu mít okolí tak nějak na háku a v kuchyni si prostě zapálit, aniž by na mě vyběhl zanícený domácí, že v jeho domě se nekouří, nesmí se tam se psy, kočkami a věšet prádlo se musí jen venku, nebo to vevnitř zvlhne a vůbec, zhasínat byste mohli už v devět večer, kdo se na to má pořád koukat.

Množení zapovězeno

Podmínky pro založení rodiny se komplikují. Mladí lidé jsou hozeni do systému, který jim dovolí mít dítě někdy hluboko po třicítce, protože do té doby nemají svou kariéru, neukázali svou loajalitu k systému, dostatečně nezblbli. Na dítě prostě není finanční základ. A když už, tak jen na jedno. Není to dobrá cesta. Není to dobrá cesta, protože podpora rodin probíhá jen formou planých slibů. Rodičovský příspěvek už nestoupl deset let. Minimální mzda stoupla, důchody stouply, rodičovský příspěvek? Ten ne. Mluvit o přídavcích na dítě? Roky a roky na zoufalé výši. Nebo spíše níži. Rodičovská 3 800,-, přídavky na dítě do šesti let 500,-, do patnácti pak 610,-. Na to, že v rodině vypadne jeden příjem, je to zoufalství.

V Německu, abychom to porovnali, je rodičovský příspěvek počítaný z předchozího platu. Pokud rodič měl plat do 1 000 euro měsíčně, dostane 100 % i na rodičovském příspěvku. S vyšším platem pak úměrně klesají i procenta. Takže pokud v Německu bere žena plat 1 000 euro, dostane na tři roky rodičovský příspěvek ve výši 1 000 euro. Přepočteno na české koruny, dostane žena v Německu 25 000,- měsíčně. U nás 3 800,- na čtyři roky. Případně 7 600,- na tři roky, nebo pak 11 300,- na dva roky. Přídavky na dítě v Německu jsou 140 euro. Tedy 3 500,-. Sedminásobek českého přídavku.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace