Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šéf romské strany odhalil své plány. Došlo i na Škromacha

08.07.2013
Šéf romské strany odhalil své plány. Došlo i na Škromacha

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Romové, ilustrační foto

Přestože Štefan Tišer, guru již druhým rokem působící Strany rovných příležitostí, je Rom, nezapomíná ve stranickém programu i na další skupiny sociálně slabých spoluobčanů. Sdělil to ParlamentnímListům.cz v době, kdy se každým dnem očekává zaregistrování další strany, která je dle názvu vysloveně romská. Vyjádřil se rovněž k financování subjektu, jemuž předsedá, či k tomu, kdo nejvíce vydělává na dopadech české demokracie.

Chystá se registrace další romské strany, vedené Miroslavem Tancošem. Nerozmělňují se tak politické síly vašeho etnika? Nebo v tom vidíte naopak plus?

Ano, to vím, už jsem se s ním zkontaktoval. Ještě nejsou zaregistrovaní, ale pravděpodobně během pár dnů by už měli být, řešili jen nějaké menší formální záležitosti ve stanovách, což se samozřejmě bez problémů napraví. Pochopitelně budeme spolupracovat, máme podobný program. A rozmělnění? Podívejte se, v České republice je x politických stran, kolem 150. Těch neparlamentních je hafo, tak pročpak by další romská nebyla, když budeme spolupracovat.

Vy se ale nezaměřujete jen na potřeby romského etnika, jak píšete i na webu strany, že?

My nejsme nacionalistická strana, my jsme tu pro potřebu slabých. Samozřejmě gró jsou Romové, protože jsou nejchudší. Ale jsme tu pro všechny občany České republiky, kteří se cítí sociálně slabí. Nemáme ve vedení strany jen Romy, ale i zástupce majoritní společnosti.

Kde se u vás vzala myšlenka angažovat se takto politicky? Někde jsem četla, že vás vybudily záležitosti kolem Šluknovského výběžku.

No, ono to nebylo jen ve Šluknovském výběžku. Šlo i o Moravsko, východočeský kraj a na severu už to začínalo už Janovem. Vznikli jsme, protože vznikla poptávka od Romů, že tady se za nás nikdo nepostavil, ani doleva, ani doprava. Přitom tady děláme čáry máry pro národnostní menšiny. Tak mě vyzvali. Chodili jsme po lidech, po krajích a sbírali podpisy.

Vy sám jste z Plzeňska. Znáte ale tedy například severočeské lokality, nazývané ghetta, ať jde o Janov, Chanov, Předlice i třeba ten Šluknov?

Samozřejmě! Projížděl jsem to, od jihu až po východ. Co se týče severu konkrétně, tak můj poradce Miroslav Kováč tam přímo žil asi osm nebo devět let, takže zná tamní veškeré konflikty. Právě s ním jsem se propojil do přípravného výboru. On má tento region zmonitorovaný, takže konkrétní kontakty na významné romské představitele ze severních Čech máme. Mimochodem teď tam byl s Františkem Kostlánem, když se tam stala ta ožehavá věc na Janově. (V červnu jedna z tamních obyvatelek napadla zasahujícího městského strážníka, neboť se jí nelíbilo, že napomínal její nezletilou dceru. Podle amatérských videí si zřejmě neuvědomila, že pokud dcera vlastní občanský průkaz, strážník má právo tento doklad totožnosti po ní vyžadovat. Na serveru Romea.cz o svém postoji k případu informoval František Kostlán. Pozn. red.)

Jak velká je teď vaše členská základna?

Nelpíme na členské základně, i když máme přes 1500 podpisů, víc jsme nesbírali. Pro registraci jich stačí jeden tisíc. Ale poptávka je. Teď se nám nabízejí do členství. Máme to podle stanov tak, že si do příslušného regionu zajdeme, vybereme lidi a ti si udělají základní organizaci. Ale podotýkám, že si vyberou svoje lidi, nedosazujeme tam nikoho. Oni si tam dají předsedu, místopředsedu. Aby si sami za sebe bojovali.

Konkrétně třeba na severu to se vznikem základních organizací vypadá jak?

Samozřejmě základní organizace už jsou. Konkrétně nyní ve středu jsem dostal přihlášky za Ostravsko. Domlouváme, že tam přijedeme. Musí to být oficiálně, abychom to tam viděli, zmonitorovali, kolik lidí, jací lidé budou za ně bojovat a kterým věří. Takže jak na severu, na východě, tak v jižních Čechách máme svoje konzultanty, kteří tam vždy vše připravují. Ale takhle to vzniká po celé republice, ptají se, jak to chodí a podobně. My jsme viditelní všude. Spolupracujeme s organizacemi Konexe, ProAlt a podobně.

Jak je toto vaše politické angažmá financované?

Nás nikdo nesponzoruje, děláme to z vlastních peněz. Tak vznikl i přípravný výbor jedině z vlastních peněz. Nějaké sbírky, co nám dávají členské příspěvky, tak to je minimum, protože my máme nejnižší roční příspěvky 120 korun ročně. Protože víme, že jsou sociálně slabou vrstvou, už tak mají finanční problémy. Neděláme to, abychom bohatli. Na to jsou tu ti pravicoví, co mají velké sponzory, miliardáře a tak dále. Nám ani nejde o velkou členskou základnu. Podívejte se ODSka má 25 tisíc členů, je to nejsilnější pravicová strana, ale to se nezakládá na členství, ale na sympatizantech. A na aktivistech, kteří nás budou podporovat. Máme prostě lidi, kteří nejsou tak finančně založení, ale musíme se s tím prostě vyrovnat.

Když zmíním některé aktuální potíže, jak třeba vnímáte vše kolem dění v Duchcově?

Jsou tu orgány činné v trestním řízení, které by to měly prošetřit. Jestli to ještě před tím vyšlo ven od strážníků, prakticky od města, no starostka to vzala na lehkou váhu a ještě povolila demonstraci. Řeknu vám příklad: stávají se tady vraždy dětí, znásilnění a není to podle mne tak medializované jako toto, když si tam prakticky dělali nějaké ´veselo´… jestli se tam nějací mladí lidé provokovali nebo neprovokovali, na to jsou orgány činné v trestním řízení. Ať to pořádně vyšetří. Doopravdy. Ať to byla ta strana nebo ta strana, ať jsou za to potrestaní. Já nepodporuji žádné násilí. Já jsem člověk humánní. Máme tady zákony.

Je někdo, koho si z politiků či českých osobností ceníte?

Dlouhá léta uznávám Zdeňka Škromacha. Řekl bych, že jsme i přátelé, znali jsme se dobře. Když ministroval, byl to člověk na patřičném místě na ministerstvu práce a sociálních věcí. Teď jako senátor trošku jde do pozadí. Je to člověk, který má stále stejné levicové myšlení. Z těch novodobých bych asi řekl například Ivana Bartoše z Pirátů, je doopravdy vzdělaný, je svévolný, má své cíle a nesnáší extremisty. Samozřejmě také Miroslava Brože z Konexe, Jožka Mikery či od nás místopředsedu Čeňka Růžičku. Dělají dobrou věc. I v tom boji proti extremistům, což jsou rasisti. Demokracie v české republice je ještě mladá. Prevence, která tu měla být, nebyla. Vzalo to Romům práci, pak nastoupili exekutoři a lichva. Lichváři a proromské organizace na tom ovšem nejvíce vydělávají.

Lucie Bartoš

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová