Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otazníky kolem serveru Romea. Dělá z Romů účelově mučedníky?

01.07.2013
Otazníky kolem serveru Romea. Dělá z Romů účelově mučedníky?

Foto: repro

Popisek: ROMEA, ilustrační foto

Část čtenářů proromského portálu Romea.cz se koncem týdne v rámci diskuzí pustila do samotných administrátorů. Lidé je obvinili, že některé aktivní diskutéry zablokují bez důvodu, a jiný tu může hlásat rasistická hesla, ale to Romea ignoruje. Provozovatel webu ale tvrdí, že údajný slušný přispěvatel urážel Martina C. Putnu.

Odvahu kritizovat jednostranný postup Romea.cz si dodal Josef Jílovec z Mostu, absolvent sociální politiky a sociální práce ústecké UJEP. „Můžete vysvětlit, proč jste zablokovali přidávání příspěvků pana Filipa Tomsy a smazali tím jeho stávající? Nejsem si vědom toho, že by se tu choval jakkoli hrubě, urážlivě, neslušně, nebo snad dokonce rasisticky, nacisticky a podobně,“ jal se ptát. Tomsa byl prý bezproblémový diskutující a ostatní, kteří s ním komunikují, chtějí vysvětlení, proč byl zablokován.

Za vším hledej Putnu?

K výzvě se přidala další skupina pravidelných čtenářů zpravodajského serveru. Že má Josef Jílovec pravdu, potvrdila například Iva Divoká.  „Já už asi popáté prosím Romeu, aby udělala něco s tím sprostým Kotlárem a oni vůbec nereagují a on vesele uráží dál. Ale ten tedy má slovník!“ říká. „Jednou někdo něco napíše a je zablokován a jiní píší pravidelně a blokováni nejsou. To je zajímavé. Co takhle Jolana Balogová, Ivan Pešta, Michael Svarovsky, Michal Ferenc, Jiri Jurašek, Adam Svacek. Je jich tu více,“ sleduje Josef Jílovec pečlivě chování Romey.cz.

Romea se k zablokování údajně slušného autora vyjádřila. „Pan Filip Tomsa zde publikoval vulgární urážky na adresu Martina C. Putny,“ reagoval administrátor. „Opravdu? To jsem tedy nepozoroval,“ myslí si Josef Jílovec, že se tady lže.

Romea: Náckové, rasisti, pogrom

Při pohledu na Facebook Romea, o.s. se i zde objevují podobné tendence. Romea podle některých čtenářů nemá problém používat označení jako náckové, rasisti a podobně. Sarkasticky se vyjádřil jeden z těch, kteří si toho všimli. „Oceňuji čistě zpravodajský jazyk tohoto sdělení...“ píše nevážně jeden z facebookovských uživatelů. „Já tam nevidím nácky, ale asi 15 zdivočelých Romů, jak mlátí 1 kluka,“ dává mu nepřímo za pravdu jiná uživatelka, která si prohlíží fotku pod statusem.  „Status není zpravodajství,“ brání se autoři profilu Romea, o.s. na obranu některých svých aktualizací.

Na několik místech se mnozí distancují od toho, že Romea mluví poplašně hned o pogromu.

Čekají v červeném na býka?

Jedna z romských čtenářek napsala komentář: „Kdyby všichni cigani zalezli do těch svých bytů, tak by udělali nejlíp a ne ještě tancovat na ulici jak komedianti... Škoda, že jste nedostali na držku, aspoň byste věděli, jak se chovat.“ Chování českobudějovických Romů, kteří čekali na akci přímo venku, rovněž Josef Jílovec považuje za provokaci. „Když se dozvím, že po ulici běhá rozzuřený býk, tak se obléknu celý do červeného a půjdu si sednout ven na lavičku a budu se tvářit ´poklidně´,“ kroutí hlavou a dodává: „To je prostě snaha o konfrontaci a dokonce snad možná i pokus ze sebe udělat mučedníka, oběť, hrdinu.“  Stejně to vidí Romka Nikola Gadžorová. „Trefil hřebíček na hlavičku - o to pravě jde, aby byli oni ti chudáci, co se nemůžou v klidu bavit na ulici, tancovat, popíjet a řvát lidem pod okny. Ti nevychovaní náckové a radikálové jim to kazí.“ S podporou svých etnických kolegů se ovšem nesetkala. „Cikánka, která nemá ráda cikány. Propaganda plní svůj účel,“ zní jedna z těch slušnějších reakcí.

Mnozí upozorňují na to, že neonacionalistů se nebojí jen Romové, ale i všichni ostatní, ať jsou černí či bílí.

Romea.cz má u řady levicově smýšlejících osobností dobrou pověst. Za jedno z lepších médiích o romské problematice je považuje například i romistka a publicistka Saša Uhlová, která se nebrání na jeho stránky příležitostně rovněž psát.

Romská otázka a soužití majority s minoritou se v posledních dnech vyhrotila nejvíce v Duchově a v Českých Budějovicích. Obě města zažila protiromské demonstrace, které situaci nijak nevyřešily. Například starostka Duchova se hodlá obracet na nejvyšší politické představitele země.

Lucie Bartoš, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová