Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lidé viní Facebook, Google, ty ´pipiny´ i jejich rodiče… Dvě dívky zachytily na mobil svou smrt. Dosáhly vysoké sledovanosti, to je ale tak to jediné

10.07.2017
Lidé viní Facebook, Google, ty ´pipiny´ i jejich rodiče… Dvě dívky zachytily na mobil svou smrt. Dosáhly vysoké sledovanosti, to je ale tak to jediné

Foto: Pixabay.com

Popisek: Tachometr, ilustrační foto

Českem už od pátku otřásá video dvou dívek z Teplic. Ty vysílaly na Facebook přímým přenosem zběsilou jízdu po Mostě, která skončila smrtí jedné z nich.

Mrazivá pravda - řidička zemřela

Video je tak děsivé, že ho mnozí na začátku považovali za propagační video BESIPu o tom, jak se nebezpečná jízda nevyplácí. Dívky jedou ve voze s řízením na pravé straně a řidička se chová krajně nebezpečně. Telefonuje, zpívá, dívá se do mobilu, prohrabuje svoji kabelku na klíně, zvyšuje rychlost až na 180 kilometrů v hodině. Vše bohužel končí nezvládnutím řízení, nárazem do protihlukové stěny, telefon však vysílá dále… Natočí se ještě záchrana dívek, to, že sem přijedou oba otcové dívek a shánějí se po nich. Řidičku Nikolu z Dubí transportuje vrtulník do nemocnice, kde později umírá. Druhá Nikola V. má obrovské štěstí, vyvázne jen s lehkými zraněními a brzy by ji měli propustit. Vše je mrazivě reálné.

 

Video žije dále

Video se začalo okamžitě šířit po Facebooku a později i dále po internetu. V pátek zasáhli zdrcení rodiče Nikoly B., která zemřela, a požadovali jeho stažení. Je však jasné, že jakýkoliv obsah, který se na internetu jednou objeví, zde bude na věky věků a video je tak volně dostupné i nadále, stačí si zadat do vyhledávače odpovídající slovní spojení. 

Zkoušela to jako modelka

Ačkoliv ještě zdaleka není ukončené policejní vyšetřování nehody, je dost pravděpodobné, že bude za viníka označena právě řidička, právě na videu je zachyceno hned několik přestupků, které stačila za pár minut spáchat. Nápadně hezká Nikola se dříve pokoušela pracovat jako modelka, možná kvůli tomu, že neměřila ani 170 centimetrů, se jí tato kariéra nezadařila a zkoušela to všelijak. Ve Francii měla dokonce oplétačky s policií, neboť se měla pokoušet propašovat čtyři Albánce do Británie.

 

Mladí přestávají rozlišovat, co je realita?

„Bylo by jistě možné meditovat, že si tu nehodu vlastně způsobila sama. Ve skutečnosti však je ta nehoda výsledkem toho, že mladí lidé díky těžké vazbě na Internet přestávají rozlišovat mezi realitou „jen jako“ - za obrazovkou - a realitou reálnou, ve které se může člověk zranit nebo umřít. Takže podobných excesů a neštěstí, vzniklých kvůli úplně pitomému, zbytečnému a neužitečnému předvádění na Facebooku, bude bohužel jen přibývat,“ napsal v komentáři známý novinář Jiří X Doležal a upozornl tak na další pohled na tuto tragédii. 

Sebevraždy v přímém přenosu

Nicméně lidé mluví čím dál tím častěji o tom, zda je etické, aby byla podobná videa dostupná a hlavně, aby si na nich někdo mastil kapsu, konkrétně pak Facebook. Ten nabízí funkci Živé vysílání něco přes rok a za tu dobu se musel potýkat s několika případy, kdy se takto sdílel dost nepříjemný obsah. Naše dívky zdaleka nejsou první, kdo takto natočil svoji smrt, ať už plánovanou, či nikoliv. 

Žalovat Facebook?

Stáhnout podobná videa po smrti jejích aktérů není snadné. Pokud nemá pozůstalý práva k facebookového účtu zesnulého, je těžké domoci se byť toho, aby byl účet zrušen. Kdokoliv, kdo se s Facebookem, který s takovou radostí shromažďuje naše velmi osobní data, pokoušel komunikovat, ví, že je to sisifovská práce často bez výsledku. „Rodiče obětí by měli Facebook žalovat. Facebook je mediální organizace, je platformou pro šíření obsahu a za toto video zkasíruje peníze. Facebook vyzývá k šíření podobných živých přenosů. Představte si, že by třeba Seznam poskytoval službu a takový obsah šířil. Pro každou jinou seriózní mediální organizaci by to mělo fatální důsledky. Facebook je nebezpečná hydra,“ uvedl dokonce šéfredaktor Echa Dalibor Balšínek. „Zamyslet by se nad sebou měli hlavně ti, kteří to video na Facebooku dále sdílejí. Jedna věc je, co Facebook umožňuje, druhá věc je příčetně s ním zacházet. Sdílení toho videa je za hranou všeho.“

Násilí ano, ňadro nikoliv

Násilí, vraždy, sebevraždy, smrt, krev, to vše vám Facebook umožní sdílet s největší radostí, ještě vás bude „poňoukat“ k tomu, abyste se podělili s co nejvíce uživateli. Na Facebooku totiž platí jednoduchá matematika, čím více příspěvků a jejich shlédnutí, tím více peněz pro Facebook z reklamy. Zkuste si ale dát na Facebook kousek odhaleného dámského ňadra. Díky speciální technologii jste Facebookem okamžitě vypátrán a příspěvek je zablokovaný,  někdy i váš celý účet.

Pomohlo by to Nikole B.?

Na druhou stranu mnozí mluví o tom, že naopak taková videa by se měla šířit co nejvíce a že by se měla povinně promítat řidičům se sotva oschlými papíry. Pomohlo by to ale nebohé Nikole B., která během řízení neukázala ani nejmenší náznak respektu? O tom lze silně pochybovat… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Michaela Špačková