Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Klub národnostních menšin se zapojil do projektu inkluze. Doučují se zde děti z mosteckých rodin, ale i z azylových či dětských domovů

22.06.2017
Klub národnostních menšin se zapojil do projektu inkluze. Doučují se zde děti z mosteckých rodin, ale i z azylových či dětských domovů

Foto: KNM

Popisek: Doučování v Klubu národnostních menšin

Na území města Most probíhá od září až do prosince roku 2019 projekt s názvem Inkluze na mosteckých školách aneb Lepší KLIMA i v Mostě, který je podpořen v rámci operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání Operační program, a to v rámci Výzvy pro Inkluzivní vzdělávání. Do projektu je zapojen i Klub národnostních menšin (KNM), který je zřízen Magistrátem města Most.

V tomto Klubu máme v rámci projektu možnost pracovat s dětmi z partnerských základních škol. Ve školním roce 2016/2017 k  nám na doučování, přípravu na výuku, pomoc s domácími úkoly, doplňování učiva při a po nemoci a podobně chodilo kolem čtyřiceti žáků ZŠ, z toho pak třiadvacet pravidelně. Dětem se věnujeme každý den v týdnu přímo v prostorách KNM a některé dny pracujeme mimo KNM, například v prostředí azylového domu, dětského domova, ale i v rodinách.

Děti se k nám do Klubu těší,  nosí si domácí úkoly a našich služeb aktivně využívají. A jak vypadá práce v rámci projektu v Klubu? Pro projektové aktivity máme svou místnost, která je oddělená od herny a počítačové učebny. Děti tak mají na práci pro školu klid a čas. Převážně pomáháme s domácími úkoly, dále pak v případě absence pomáháme doplnit chybějící učivo či s přípravou na zkoušení, testy atp.

Domácí úkoly ve skupině? Nic nezvyklého

Některé děti jsou velmi samostatné a pouze s drobnou dopomocí si vše vypracují, jiné zase potřebují radu v mnoha věcech, přímou asistenci a podporu. Vypracování domácích úkolů probíhá většinou ve skupinkách, také záleží, jak dlouhou mají děti výuku a kdy do klubu přijdou. Od počátku realizace projektu se již s dětmi dobře známe a za tu dobu už máme vypozorováno, co kterému z nich dělá problém.

Klub národnostních menšin

Po dokončení domácích úkolů či zpracování například referátu, doplnění výpisků atp. mají děti přestávku a mohou využít třeba společenské hry či ICT vybavení v dalších prostorách KNM. Postupně se pak jednotlivým dětem věnujeme individuálně při doučování předmětů, ve kterých mají největší problémy. Na pomoc si bereme i vhodné didaktické pomůcky a materiály, které postupně doplňujeme v rámci finanční podpory z projektu Inkluze na mosteckých školách.

Pro radost a zábavu

Později odpoledne pak probíhá školní příprava formou her, zaměřená na určitou věkovou skupinu (například pro prvňáky, pro děti ve věku 9 až 10 let atp.). V této části dne je již vše podáváno nenásilnou a zábavnou formou, aby děti mohly prožít i radostné a zábavné chvíle, ale zároveň se něco naučily a dozvěděly.

Často též využíváme pro děti atraktivní výukové pomůcky a předměty. Máme příležitost povídat si s nimi, probírat věci, které se jim staly ve škole, a hodnotit jejich pokrok či zlepšení ve vybraných předmětech. Touto naší činností vhodně doplňujeme služby KNM a spolupráce probíhá bez problémů. Za veškerou osobní podporu bychom rády poděkovaly paní Denise Barcziové, vedoucí KNM.

Spolupráce se školou

Velká část našich dětí navštěvuje ZŠ, U stadionu 1028, p. o., kde je výborná spolupráce se školní koordinátorkou inkluze a mnoha třídními učitelkami. Můžeme tak sledovat pokrok dětí a mít zpětnou vazbu přímo od jednotlivých učitelů. K dalším školám, s nimiž spolupracujeme, patří ZŠ, Most, V. Nezvala 2614, p. o., a  ZŠ, Most, Svážná 2342, p. o.,  a ZŠ,  Most, V. Talicha 1855, p. o.

V rámci projektu jsme součástí platformy pro odborná tematická setkání v oblasti mimoškolní klubové podpory žáků prostřednictvím doučování a volnočasových aktivit a rozvoje klíčových kompetencí s dalšími organizacemi, které jsou zde zapojeny, a to s Oblastní charitou Most – nízkoprahovým zařízením Sovička a Církví bratrskou v Mostě – nízkoprahovým zařízením Záplatou. S kolegyněmi a kolegy se pravidelně scházíme a vyměňujeme si získané zkušenosti. Jsme jeden team!

Máte-li zájem, aby i Vaše dítě získalo podporu při svém školním vzdělávání, přiveďte ho ve školním roce k nám do ulice Budovatelů bl. 98/99 – jsme zde každý den.

Vendula Zemanová, Nikola Kadlecová,
nepedagogické pracovnice Klubu národnostních menšin

Klub národnostních menšin

 

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL