Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odborníci varují: Neberte si do rukou účtenky. Proč vyvolávají zděšení? A proč mlčí premiér Sobotka?

21.06.2017
Odborníci varují: Neberte si do rukou účtenky. Proč vyvolávají zděšení? A proč mlčí premiér Sobotka?

Autor: Archiv

Popisek: EET, ilustrační foto

Krajské listy.cz se již několikrát věnovaly vážným zdravotním rizikům, která souvisejí se zavedením elektronické evidence tržeb a tzv. účtenkové loterie. Zatímco vědci varují před tím, že prokazatelně poškozují zdraví, naši politici to zcela ignorují. Když jsme se například opakovaně zeptali premiéra Sobotky, který EET i účtenkovou loterii podporuje, co na to říká jeho svědomí, raději mlčel.

Kvůli kontroverznímu zákonu o EET jsou tisíce živnostníků nuceni být neustále on-line připojeni, což znamená, že se často musí  celý den  nedobrovolně  vystavit  negativnímu vlivu  elektromagnetickému záření. Aby toho nebylo málo, další nebezpečí pro ně znamená  povinné vydávání jedovatých účtenek. Navíc se zdaleka netýká pouze lidí, pracujících v obchodech a restauracích. Účtenky se totiž mohou dostat do rukou dětem a nevratně poškodit jejich zdraví. 

 

Jedovaté bisfenoly

Zdrojem vážného rizika je bisfenol A (BPA), který naprostá většina účtenek obsahuje. Tato jedovatá látka  narušuje hormonální rovnováhu v těle, zasahuje do reprodukčních procesů, přispívá k obezitě,  cukrovce a srdečně cévním onemocněním. Dosud před ní varovali pouze mezinárodní experti, nyní jejich podezření potvrdil i tým českých vědců. Ten navíc zjistil, že výrobci se nyní snaží bisfenol A nahradit bisfenolem S, který je ve svém důsledku ještě nebezpečnější, a to i v malých koncentracích! 

Zdravotní rizika

Když bylo prokázáno, jak vážně může poškodit bisfenol  zdraví, vyvolalo to doslova zděšení a pod tlakem veřejnosti musela reálná zdravotní rizika uznat i Evropská unie. Jenže, opatření, která podnikla, jsou dosti bezzubá, protože se prozatím týkají pouze dětských hraček, lahví a dudlíků. Všudypřítomné chemikálii  se téměř není možné vyhnout, je  obsažena prakticky ve všech plastech,  v lahvích, obalech,  plechovkách či potravinových fóliích. Naštěstí je možné její škodlivý vliv výrazně eliminovat, třeba tím, že nebudeme konzumovat konzervované potraviny,  nápoje v plastových kelímcích,  uchovávat a ohřívat jídlo v plastovém nádobí, apod.

 

Zakázat? Ne, nakázat!

Jenže rozhodnutí našich koaličních politiků má přímo  opačný  efekt. Zatímco odborníci varují  zákazníky,  aby si nebrali v obchodech jedovaté účtenky, zákon o EET, potažmo plánovaná účtenková loterie, přímo nakazují, aby je obchodníci vydávali zákazníkům v co největším množství.  A to přesto, že již nyní jsou rizikem poškození zdraví fatálně ohroženi lidé, pracující u pokladen. Bylo již prokázáno, že v jejich těle byly naměřeny nejvyšší koncentrace bisfenolu.  Nepomáhá jim ani umývání rukou.  Ale to zdaleka není vše. Pokud už  někdo z nich  například onemocní rakovinou, bisfenoly ještě zvyšují její agresivitu a snižují efektivitu léčby. 

Sobotkovo mlčení

Přesto ve svém důsledku nebezpečnou účtenkovou loterii  prosazují i členové vlády a poslanci  ČSSD a hnutí ANO. Patří k nim  vedle Andreje Babiše i premiér Bohuslav Sobotka. Krajské listy.cz se jej dotázaly, co říká na prokazatelná zdravotní rizika, související s vydáváním jedovatých  účtenek,  a jak se s tím vyrovnává jeho svědomí. Přes opakované urgence nám na otázku neodpověděl ani on, ani jeho asistent.  Zato předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek příjemně překvapil.  Na stejný dotaz nám ihned odpověděl: „Považuji účtenkovou loterii za zbytečnou.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace