Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak za komančů, musíte číst mezi řádky. „Jdi do vole prdele, Andreji!“ aneb takzvaná aktivistická žurnalistika v praxi

02.06.2017
Jak za komančů, musíte číst mezi řádky. „Jdi do vole prdele, Andreji!“ aneb takzvaná aktivistická žurnalistika v praxi

Foto: Facebook / František Ortman

Popisek: Lou Fanánek Hagen na koncertě

Co se stalo? Vlastně nic moc. Na Facebooku Fanánkových Tří sester se objevil příspěvek, kde se tvrdí, že jejich koncert hodlá navštívit Andrej Babiš. To se dozvěděli z údajného telefonátu hnutí ANO, které je požádalo o pozdrav z pódia, anebo – aby Fanánek alespoň Babiše nekritizoval. Za prvé. Fanánek se na koncertech do politiky nepouští. Za druhé, chomutovské krajské vedení ANO se k telefonátu nezná. Což nemusí nic znamenat, protože aktivních myší, co si chtějí připsat zásluhy, je všude dost. Nás na tom ale zajímá něco jiného. A totiž jak tuto pidikauzičku pojala média.

Ta se totiž krásně odkopala. Teorie praví, že bychom měli zachovávat nestrannost. My, média. Takže jak to dopadlo? „Hnutí ANO žádalo Fanánka ze Tří sester, aby nekritizoval Babiše,“ tak zní titulek Svobodného fóra.cz, které, a teď cituji, je „skupina demokraticky smýšlejících novinářů, kteří se tímto webovým projektem rozhodli bránit prostor pro svobodné šíření informací v době, v níž významná česká média patří ministrovi financí Andreji Babišovi či ostatním oligarchům.“ Takže v překladu to znamená, že ono svobodné šíření informací je vlastně šíření takřka výhradně protibabišovských informací. Proč ne, tomu se ale říká ´aktivistická žurnalistika´, čili na prvním místě je názor redakce a pak teprve, možná, nějaká ta fakta.

„Jdi do vole prdele, Andreji!“ Babiš chtěl zase vyrazit na koncert, jenže tentokrát tvrdě narazil. To je titulek pro změnu Parlamentních listů.cz. Ty dělají totéž, s tou podstatnou diferencí (když pominu propastný rozdíl ve čtenosti, kdy oproti Parlamentkám je Svobodné fórum trpaslík), že Parlamentní listy.cz dávají tradičně prostor všem politickým názorům od prava do leva. Svobodné fórum bojuje jen proti Babišovi a kdokoliv je jeho nepřítel, stává se okamžitě přítelem Pavla Šafra a jeho ´svobodné redakce´. Také mají tito ´svobodní´ novináři to štěstí, že je spolek Evropské hodnoty v holportu s Respektem nezařadil mezi ´dezinformační weby´, že. I když by tam měli být, pokud jsou tam Parlamentky… Nakonec, aktivistickou žurnalistiku dělám i já na Krajských listech.cz a nijak se s tím netajím (želbohu, moje pidiredakce mě neposlouchá a každý má svůj vlastní názor, který propaguje, seč může).

Tak si ještě jednou porovnejme ty titulky, tj. to, co čtenáře uhodí do očí a přiměje si článek přečíst:

„Hnutí ANO žádalo Fanánka ze Tří sester, aby nekritizoval Babiše.“ Svobodné fórum.cz. Pod tím si představíme nepřijatelný nátlak na muzikanty ze strany šéfa ANO.

„„Jdi do vole prdele, Andreji!“ Babiš chtěl zase vyrazit na koncert, jenže tentokrát tvrdě narazil.“ Napsaly Parlamentky. Něco podobného, ale zábavnější, protože citují slavný ´sesterský´ song „Jdi do vole prdele, Emile, ty starej sráči.“

„Babiš chtěl k politické agitce použít Tři Sestry. Narazil a hnutí teď tvrdí, že nikoho neoslovovalo.“ Tolik Info.cz. Jediné nestranné a… pracovité. Oslovili totiž i hnutí ANO, nespokojili se jen s jedním facebookovým statusem. Bravo!

„Jak za komančů, musíte číst mezi řádky. „Jdi do vole prdele, Andreji!“ aneb tak zvaná aktivistická žurnalistika v praxi.“ Krajské listy.cz. Aktivistická žurnalistika na druhou. Proč? V podstatě tato kauzička nestojí za zmínku, ale lidi by to mohlo bavit, takže to zkusím a věnuju tomu půlhodinku svého času. Hanba mi.

  

Co přesně napsaly Tři sestry na Facebook

Dnes 1.6. 2017 byl náš kapelník telefonicky kontaktován údajně jménem šéfa krajského vedení hnutí ANO s informací o chystané návštěvě poslance Andreje Babiše na našem koncertě 2.6. v Chomutově, kde je v rámci předvolební kampaně. K oznámení byl vznesen dotaz, zda v případě, že Fanánek je jeho příznivcem, by jej mohl pozdravit z podia. V opačném případě, tedy pokud je jeho odpůrcem, zda by mohl o tomto pomlčet.

K tomuto svorně prohlašujeme:

Skupina Tři sestry je striktně apolitický hudební soubor, který nepodporoval, nepodporuje a nebude podporovat svými aktivitami NIC JINÉHO než dobré pití, jídlo, lásku a zdravý životní styl, natožpak jakékoli politické strany, hnutí či podobné subjekty. Zcela principielně odmítáme, abychom v tomto smyslu byli jakkoli manipulováni či aby se z našich vystoupení staly předvolební mítinky a agitace politických stran. Věříme, že naši fanoušci to cítí stejně. Děkujeme jim za to.

Přijďte na dobré pivo a skvělou muziku! Vaše Tři sestry.

Co k tomu zjistilo Info.cz

„Krajská odnož ANO ale od podobného tlaku na kapelu dává ruce pryč. „Zaráží mě formulace na facebooku, protože tam se zmiňuje, že jsme je kontaktovali, ale já nikoho ze Tří sester neznám. S nikým jsem nemluvil,“ uvedl pro INFO.CZ předseda krajského předsednictva Ústeckého kraje a předseda oblasti Chomutov za ANO Jan Richter, který má údajně program Babiše v kraji na starosti. O ničem nevěděl ani oslovený krajský manažer pro Ústecký kraj Jakub Komárek. Podle Richtera zatím není jasné, zda nakonec Babiš na akci Tří sester skutečně dorazí. „Teprve jsme návštěvu zahájili, jsme v Postoloprtech, jestli na koncert pan předseda nakonec půjde, nevím. Já si nemyslím, že se skupina nějak vymezila, napsali, že jsou apolitičtí a pokud tam pan Babiš půjde, tak tam bude jako občan, ne s nějakou politickou agitací,“ tvrdí Richter.“

Vidíte, jak snadno lze manipulovat se čtenáři jen prostřednictvím titulků? Upřímně, děláme to všichni. Jen to někdo přizná, jiný zapře. A na toho bych si právě dala bacha. Soukromá média totiž potřebují, anebo by potřebovat měla, jen zájem čtenářů. Aby na atraktivní titulky klikali. To je to, co zajímá Parlamentní listy.cz i Krajské listy.cz. Z toho totiž žijeme, od čtenosti se odvíjí inzerce. Z čeho žije Svobodné fórum.cz, nevím, možná také jen z inzerce a hrají tedy na to, že je budou číst ´antibabišovsky´ naladění čtenáři. Co ale třeba taková Česká televize a Český rozhlas? Ti žijí z koncesionářských poplatků, přesto dělají totéž, aktivistickou žurnalistiku. Trochu rafinovaněji, pravda, třeba svůj názor divákovi či posluchači podsunou ´vhodným ´výběrem hostů, kteří mají k věci co říci, ve výsledku to ale vyjde na stejno. Bacha na ně, říkám si. A v hlavě mi pořád zní ten chytlavý refrén: Jdi do vole prdele…  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová