Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

U Ježíšových sepraných trenek, to je ale mimoň. Michal Horáček dal rozhovor, kde sdělil národu, jak porazí Zemana

20.03.2017
U Ježíšových sepraných trenek, to je ale mimoň. Michal Horáček dal rozhovor, kde sdělil národu, jak porazí  Zemana

Foto: Facebook

Popisek: Michal Horáček objíždí poctivě republiku. Bude to stačit?

„Textař Michal Horáček je zatím jediný vážný protikandidát Miloše Zemana do prezidentských voleb,“ napsal v perexu web Seznam.cz, který s dotyčným kandidátem pořídil dlouhý, vyčerpávající rozhovor. Netušíme, co kdo od pana Horáčka čekal, ale to, co jsme se dočetli… Nejenže soupeře totálně podceňuje a pokouší se ho dehonestovat tím, že namísto ´prezident Zeman´ zásadně hovoří o ´inženýru Zemanovi´. Horáček je určitě skvělý textař, který patří do první pětky našich nejlepších, je úspěšný hazardní hráč, na čemž tak trochu svoji kampaň staví, ale… Když se rozdával politický čuch, tak ho nějak želbohu přehlédli.

Možná by měl rovnou těch x milionů, které na kampaň vynaložil a ještě hodlá vynaložit (nevíme to přesně, protože M.H. sdělil, že kampaň zatím stála necelý milion a kolik hodlá dále utratit, to přesně neřekl, ale aby to bylo 40 mega, to zas prý nechce), věnovat na charitu rovnou. Nechceme malovat čerta na zeď, ale ruku na srdce: S tím, jak k tomu Horáček přistupuje, to by ty prachy mohl rovnou hodit do suchého záchodu. Proč? Pokusíme se vysvětlit náš názor dále.

„Kdyby pan inženýr Zeman nekandidoval, bylo by to možná jednodušší, ale pro mě je daleko důležitější, co je dobré pro tu zemi. Protože kdyby odešel, zbyla by za ním taková zvláštní legenda člověka, který se upracoval pro dobro vlasti, a všechno to, co zastával, by nebylo podrobeno zkoušce. Byla by to zkouška jenom jako v legendě, já chci, aby to bylo podrobeno zkoušce v reálném životě,“ sdělil na úvod Michal Horáček. Tou zkouškou míní zřejmě nadcházející, již druhé přímé prezidentské volby a žije v představě, že pro přesvědčené voliče Zemana, jichž je více než 50 procent, troufáme si tvrdit, bude volba jakousi blíže nepopsanou „zkouškou v reálném životě“. Což je celé pitomost, mírně řečeno, takhle to v politice prostě nechodí.  

Zeman je skvělý stratég

Miloš Zeman, jak dále konstatuje Seznam.cz, oznámil nejen to, že bude kandidovat, ale také že nepovede volební kampaň, nebude se účastnit žádných volebních diskuzí, nebude reagovat, nebude útočit…  Tak to Michalu Horáčkovi moc pod nos nejde. Proč? „To jsem ani nepředpokládal, že by v demokratické soutěži, která má určitá pravidla a platí pro všechny zúčastněné, taková soutěž nebyla. Že by diváci, a tím pádem voliči, nedostali příležitost zjistit, jak jsou na tom jednotliví kandidáti s duchapřítomností, schopností reagovat na aktuální politické události. A na to, co se v té diskuzi stane, což je často nepředvídané.“ Jinak řečeno, pan Horáček má za to, že by mohl Zemana v přímé debatě porazit. Každý, kdo sleduje místní politickou situaci, zemanovec či antizemanovec, dobře ví, že to je blbost číslo dvě, na to je současný prezident příliš zkušený debatér, který zatraceně dobře ví, co (a také jak - fakt vtipně) chtějí jeho voliči slyšet. A to, že se z těchto debat dobrovolně vyloučil, rozhodně není proto, že by se soupeřů, či snad samotného Horáčka bál. Naopak, je to další geniální marketingový tah páně prezidenta, vážení.

Mimochodem, jak se postavit Zemanovi a nedělat přitom kardinální chyby popsal na svém Facebooku geniální marketingový guru Martin Jaroš. Jeho teze jsou stále platné; psali jsme o tom zde:

Jádro přitvrzuje a zatvrzuje se, obal odchází. A pražská kavárna dostala mail s výčtem všech kravin, které spáchala. Neklidný Brůna a press mezi dvěma státními svátky… Horký TÝDEN V OBRAZECH

Vystavit Zemanovi účet za všechny lži a urážky?

Seznam.cz připomněl: Řekl jste, že přišel čas vystavit Miloši Zemanovi účet za všechny virózy, urážky a lži. Změnil jste úhel pohledu, jak máte vést kampaň, abyste se stal prezidentem? Budete více útočit na Miloše Zemana? „Nikoliv v tom podstatném. Protože můj pozitivní program je stále stejný. A ten program, i když je pozitivní, tak se zároveň musí svou podstatou vůči někomu, něčemu vymezovat. A můj program se od začátku vymezuje vůči tomu, co ve funkci praktikuje pan inženýr Zeman. Jakmile 9. března ohlásil, že v tom, co praktikuje, chce pokračovat ještě dalších pět let, bylo správné a poctivé, abych řekl: Já se proti tomu postavím,“ odpověděl Horáček. Jenže na přímou otázku, které konkrétní lži a urážky ho k tomuhle výroku provokují, neuměl pořádně odpovědět a vytáhl zas a jen Peroutku. „Těch urážek je mnoho. Zejména mě mrzí, že došlo i k urážkám českých hrdinů, jako je Ferdinand Peroutka, to byl nesmírně statečný člověk, který nemusel být v koncentračním táboře, kdyby přistoupil na požadavek nacistů. A ta urážka, že vlastně koketoval s nacismem, že říkal, že Hitler je gentleman, mě strašně mrzí,“ řekl. Tazatel Seznamu rýpal dále: Mě spíš zajímal váš pohled, jaké urážky to vlastně zmiňujete. Odpověď je již úplně zoufalá: „Tak konkrétně třeba tyhle.“ A to se chce Michal Horáček postavit Zemanovi v přímé debatě – ten by ho roznesl na kopytech.

Souboj programů? Jakých, proboha?

„Přece jenom by to měl být souboj nějakých programů, nějaké varianty, z čeho si lidi můžou vybrat. Zkrátka moje idea je taková, že nabízím něco jiného než kdokoliv jiný. A to z mnoha směrů. Za prvé - radikálně jsem odmítl jakoukoliv podporu politických stran, a nejen politických stran, ale také jiných entit, jako jsou například finanční nebo obchodní skupiny. Mezi mnou a voličem nestojí vůbec nikdo, žádný zprostředkovatel, a hlavně vůbec nikdo, komu bych já musel něco splácet, nějakou službu,“ sdělil  s pýchou Horáček. Dále už se ale ocitl naprosto v defenzivě.  „S několika politickými stranami jsem se sešel, abych je informoval o tom, co chci. Protože oni jsou aktéři té skutečné politické scény a já možná do toho politického prostoru vstoupím. A chtěl jsem, abychom si něco řekli z očí do očí. Protože když se dozvíte takzvané drby a pak na tom stavíte, tak to je spousta „mrzení",“ to byla jeho jediná souvislejší odpověď na sérii otázek, týkajících se faktu, že sice odmítl podporu politických stran, ale ona také žádná nepřišla.

Chtěl bych změnu, zásadní změnu!

Zjednodušeně řečeno, Horáček žije v představě, že pokud objede 6250 obcí (tolik jich v Česku je) „a já bych v ideálním případě chtěl navštívit každou z nich“, plus možná nějaké ty billboardy jako třešnička na závěr kampaně, má šanci Zemana porazit, dokonce v prvním kole, což by „bylo skvělé, protože bychom podle Horáčka hodně peněz ušetřili“. Naivita? Naprostá.

„Chtěl bych změnu, zásadní změnu. Za prvé si myslím, že je potřeba, aby prezident plnil své základní ústavní funkce, aby zastupoval stát navenek důstojně a slušně, tak, aby rodiče mohli povolat své děti a říct: „Podívej se, poslechni si ho. Toho jsme si vybrali, aby nás zastupoval. A to jsme dobře udělali. Snaž se být jako on.“ To je hezké. Je to velká ambice, nevím, jestli to naplním, ale já vím, že se to má naplňovat, zatímco ti dva poslední prezidenti si to asi moc neuvědomovali. A pak jsou tady ještě dva důvody: Prezident je z ústavy také vrchní velitel ozbrojených sil. A já chci, abychom se tady cítili bezpečně, chráněni bojeschopnou armádou a ne aby prezident povolával na hranice hasiče. A třetí věc je, že prezident ve svém slibu slibuje, že bude vykonávat svůj úřad v zájmu všeho lidu. Pan Zeman to ještě dokonce zdůraznil tím, že bude prezidentem dolních deseti milionů, ale tak to není,“ takto popsal svůj ´program´ Michal Horáček.

Originální video si poslechněte ZDE.

Praha je, řekněme si to napřímo, antizemanovská. A novinářská obec, až na naprosté výjimky, tuplem. Takže když Michal Horáček nezvládne přesvědčivě, zajímavě a vtipně odpovídat ani v podstatě přátelsky naladěnému novináři, jak se chce postavit takové těžké váze jako je Zeman? Ten si ho namaže na chleba. Co si o tom myslíte vy?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová