Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zaráží mě, a to jsem poslanec, jak se všichni politici v té Praze jen hádají, říká David Kádner

16.06.2013
Zaráží mě, a to jsem poslanec, jak se všichni politici v té Praze jen hádají, říká David Kádner

Foto: Marcel Mihalík

Popisek: Poslanec David Kádner v Mlékojedech

ROZHOVOR Poslanec za Věci veřejné David Kádner vyrazil v těchto dnech na pomoc obětem povodní. Má totiž za to, že věčné politické tahanice „lidem nedají práci, nedají peníze na živobytí, neuklidí domácnosti ani neuvaří jídlo,“ jak se vyjádřil. Rozhovor se odehrál v Mlékojedech na Litoměřicku, kde poslanec Kádner „na zapřenou" působil, aby ho někdo nemohl nařknout z populismu. Krajské listy.cz jsou jediné, které tuto skutečnost zaznamenaly.

Jak se díváte na aktuální domácí politickou situaci?

Vidím to jako nezávislé policejní vyšetřování. Jelikož se policie nezastavila před vysokými úředníky a politiky, můžu se oprávněně domnívat, že jsou to konečně důsledky té protikorupční politiky, s níž vstupovaly do Parlamentu Věci veřejné. Jako občan tak můžu získat důvěru v nezávislé soudnictví a policii, která se nenechá ovlivňovat tím, kdo momentálně vládne. Z toho mám radost. Protože to jsou totiž důsledky vlády exministra vnitra Radka Johna. Byl to totiž on, kdo policii uvolnil ruce. A těší mě, že si dokonce místopředseda ODS v dnešních Otázkách Václava Moravce tento Johnův krok pochvaloval. Druhá věc je, jak to prezentují média a jak to vnímá veřejnost, tedy občané. Vnímají to jako skandál. Ovšem větší skandál by byl, kdyby se korupce zametala pod koberec, jako tomu bylo před příchodem Věcí veřejných do politiky.

Vy osobně to jako skandál nevnímáte?

Pane redaktore, nemyslíte, že větší skandál by byl, kdyby to policie nevyšetřovala, protože by jí to prostě kdosi zakázal? Nepopírám, že to vrhá špatné světlo na všechny politiky. Protože co mám možnost mluvit s lidmi v regionu, tak tu stále panuje určitá neznalost. Někteří lidé spojují dohromady vládu a sněmovnu. Takže proto pak mají nenávist vůči všem politikům bez rozdílu. Jenže tak to není. I v té sněmovně jsou poslanci, kteří doopravdy pracují na tom, za co byli zvoleni. Hlavně ale není skandál to, že se vyšetřuje, pokud k tomu jsou důvody a důkazy, ale to, že politici i média toto téma zásahu v okolí premiéra Nečase živí svými výstupy. Je tady daleko víc jiných témat, která jsou opravdu spjata s životem lidí v zemi. Asi tím největším jsou následky letošních povodní.

Promiňte, ale není politická situace důležitější než povodně, které už proběhly?

No tak to si vážně nemyslím. Za prvé povodně proběhly možná v tom smyslu, že voda se vrátila zpátky do koryt řek, ale právě teprve teď začíná ta největší, nejhorší a psychicky i fyzicky nejnáročnější práce s úklidem. Za druhé řešit následky povodní je mnohem důležitější než hádky opozice s koalicí. Neříkám, že politická situace není důležitá, je. Ale lidem řešení politiky a poslouchání hádek Sobotky s Nečasem nedá práci, nedá peníze na živobytí, neuklidí domácnosti ani neuvaří jídlo. Jako mě zaráží, a to jsem poslanec, jak se všichni politici v té Praze hádají a řeší, co a jak bude. A média to přiživují. Tady evidentně těm poslancům a médiím nejde o lidi jako občany. Protože jinak by přeci řešili hlavně to, co se dotýká občanů.

Ale politika se občanů také dotýká. Nemyslíte?

To nezpochybňuji. Ale vy si myslíte, že lidi sedí u čtyřiadvacítky (ČT 24 – pozn. redakce) a u novin a děsně to chtějí řešit? No tak to jste mimo realitu. Jako ten pracující člověk vstane v pět ráno, odejde do práce, tam si těžko může dovolit sledovat, co se děje v politice, potom přijde z práce a ať už se podívá na internet, do novin nebo na televizi, tak na něj vyběhne politika. Navíc tak nechutně prezentovaná, že to většina okamžitě přepne. Jako lidi mají jiný starosti. A už vůbec je nezajímá, kdo se s kým v politice pohádal, toho mají dost ve svém okolí. Lidi dneska vidí politika v televizi a otevírá se jim kudla v kapse, ať je to člen jakékoli strany.

Podle vás jsou tedy důležitější k řešení povodně?

No jednoznačně. Přesněji jejich následky. Mně prostě udivuje, jak si média libují ve skandálech. Přitom tu jsou opravdu jiná témata, která by lidi rádi sledovali. Po tom zátahu na úřadu premiéra už vidíte minimum informací v novinách o životě těch lidí, kteří byli zasaženi povodněmi. Dokonce ani ta zpravodajská ČT 24 řeší zase jenom politiku, a informace, co potřebují lidi v postižených místech, nikde nezaznívají. Jediný, kdo se tématu povodní ještě alespoň nějak věnuje, jsou regionální Deníky, jak jsem si všiml. Ostatní média, jakoby život lidí zajímal míň, než život politiků.

Co by podle vás mělo být k tématu povodní ještě zmíněno?

Kdo pomáhá. Nikde nezazněla informace o dobrovolnících, kteří pomáhají ve svém osobním volnu. Jsou to pracující lidé, kteří si vzali dovolenou na to, aby mohli pomáhat druhým lidem. Místo toho, aby si tu dovolenou schovali třeba pro sebe a čas strávený s rodinou. Vždyť přece to jsou ti, kteří by si zasloužili mediální prostor. To jsou ti novodobí hrdinové. Ne nějaký politik támhle v Praze. Alespoň za sebe posílám dík všem dobrovolným hasičům i jednotlivcům dobrovolníkům, i vojákům. Zmíněno by mělo být, jak povodně ovlivnily životy lidí. Někomu sebraly povodně střechu nad hlavou, někomu práci. Což je v dnešní době pro takového člověka tragédie. A i to se dělo. Uznejte přeci, že je větší tragédie pro občana ztráta zaměstnání než politické šarvátky. Já pomáhal s odčerpáváním vody v Mlékojedech na Litoměřicku, kde voda totálně zaplavila areál několika firem a voda tu stále ještě je. Takže lidi nemůžou do práce, nemůžou spočítat škody. A majitelé takto poškozených firem budou muset propouštět, protože nebude na čem pracovat pochopitelně. Když to voda zničila.

Ale stát firmám a postiženým oblastem pomůže podle posledních slov ministra financí Kalouska. Není tím tedy vše vyřešeno?

Jak může být vše vyřešeno tím, že ministr Kalousek uvolní nějaké peníze? Jenom peníze vše nespraví. A v této fázi je taky potřeba se bavit o řešení, jak dalším povodním zabránit nebo minimalizovat škody. Uvědomme si, že povodně se u nás v podstatě už cyklicky opakují. A tahle vláda místo toho, aby konstruktivně řešila aktuální situaci kolem povodní, tak řeší sama sebe. Já se nedivím lidem, že jsou na politiku naštvaní, když vidí, jak jsou politici zahledění sami do sebe. Teď je opravdu potřeba vyřešit následky povodní a diskutovat o tom, jak tomu do budoucna předcházet. Protože je podle hydrologů jasné, že se povodně budou opakovat. Je tudíž na politické reprezentaci, aby se postarala o způsoby ochrany obyvatel před těmito přírodními jevy.

Celý týden jsme se nemohli setkat. Sešli jsme se spolu v Mlékojedech. Proč zrovna tady?

Jak už jsem říkal, jako starosta Nové Vsi v Horách jsem s dobrovolnými hasiči, kteří mi přímo podléhají na obci, bez dlouhého rozmýšlení vyjel do terénu. Zkontaktoval jsem Krizový štáb Ústeckého kraje a ten nás koordinuje. Takže pendluji mezi Poslaneckou sněmovnou a Mlékojedy, kde pomáhám s odčerpáváním vody zpátky do Labe. Jsem tu už víc jak týden, střídáme se po směnách, děláme dvanáctky a tuhle neděli dopoledne jsem měl konečně po měsíci čas se dospat. Červen byl opravdu hrozný měsíc. Navíc jako vítěz vesnice roku objíždím vesnice, takže jsem na rozhovor měl čas až dnes.

A ví někdo, že tady pomáháte?

Rozhodl jsem se jako starosta a dobrovolný hasič. Podle mě by bylo populistické to nahlásit a přijet. Takhle to dělali jiní politici, kteří se proháněli vrtulníkem nad námi. Já už tu jsem skutečně víc jak týden a teprve dnes to říkám veřejně.

Vložil: Redaktor KL