Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hasiči v Ústeckém kraji budou jezdit elektromobilem. Poslouží jim i k nácviku zásahů u nehod automobilů s elektrickým pohonem

26.01.2017
Hasiči v Ústeckém kraji budou jezdit elektromobilem. Poslouží jim i k nácviku zásahů u nehod automobilů s elektrickým pohonem

Foto: ČEZ

Popisek: Krajskému řediteli Romanu Vyskočilovi předává klíče od vozu manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ Ivo Novotný (vpravo)

Příslušníci Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje využijí při své práci elektromobil VW e-Golf. Krajskému řediteli Romanu Vyskočilovi vůz předal v pátek 20. ledna Ivo Novotný, manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, a. s.

S elektromobilem VW e-Golf budou severočeští hasiči jezdit šest týdnů. Využijí tak možnost podrobně se seznámit s technologií a konstrukcí tohoto typu vozidla, což se jim může hodit k plánování taktických postupů a k nácviku zásahů u případných dopravních nehod automobilů s elektrickým pohonem. „Elektromobily se stávají stále rozšířenějším dopravním prostředkem, proto vítáme možnost seznámit se s tímto vozidlem podrobněji. V rámci našeho sboru využijeme elektromobil především pro odbornou přípravu hasičů s ohledem na možný zásah při dopravní nehodě,“ uvedl při přebírání vozu Roman Vyskočil, krajský ředitel Hasičského záchranného sboru ústeckého kraje.

„V současné době je v České republice registrována více než tisícovka elektromobilů a každoročně přibývá několik stovek dalších. S růstem jejich počtu úměrně roste i riziko dopravních nehod. Rádi proto umožníme hasičům, aby se s elektromobily důkladně seznámili a získané poznatky využili při své práci a záchraně lidských životů,“ vysvětluje Ivo Novotný, manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, jeden a v podstatě nejdůležitější důvod zápůjčky.

Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice. Vedle 25 rychlodobíjecích stanic v 22 lokalitách je řidičům k dispozici i padesátka tzv. stanic normálního dobíjení. V následujících měsících dostanou řidiči elektromobilů možnost rychlejšího dobíjení baterií díky instalaci druhé dobíjecí zásuvky Mennekes na těchto stanicích. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje jedinečnou RFID kartou. Systém paušálních plateb bude však letos doplněn i možností jednorázových úhrad za odebraný objem elektřiny.

Krajskému řediteli plk. Ing. Romanu Vyskočilovi (vpravo) předal vůz manažer útvaru požární ochrana a havarijní připravenost ČEZ, a. s., Mgr. Ivo Novotný (uprostřed). Vlevo Ing. Zdeněk Kustl, vedoucí útvaru požární ochrany klasické energetiky ČEZ, a. s.

Další veřejné rychlodobíjecí stanice vybuduje Elektromobilita ČEZ v letech 2017 až 18 na hlavních tazích napříč Českou republikou. Celkem 42 stanic, umožňujících dobití většiny běžné kapacity baterií za 20 až 30 minut, vznikne díky grantu z evropského programu CEF. Nad rámec těchto stanic bude vybudována také jedna lokalita, kombinující integraci dobíjecích stanic, systému pro ukládání energie a výroby z obnovitelného zdroje.

Elektromobilita ČEZ provozuje rychlodobíjecí stanice, dodávané společností ABB ČR. K jejich standardní výbavě patří DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS, které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Dále disponují AC nabíjením se zásuvkou vybavenou standardem Mennekes, který zvládne nabíjení s výkonem až do 22 kW. Nabíjení s pomocí DC konektorů umožní 80procentní dobití kapacity akumulátoru za 20 až 30 minut.

V ČR je v současnosti registrováno už více než tisíc elektromobilů. Třicítka z nich patří do vozového parku projektu Elektromobilita ČEZ. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů.

Víte, že …

  • Za celý rok 2016 bylo v České republice registrováno 271 nových elektromobilů.
  • V roce 2016 byly nejprodávanějšími značkami elektromobilů v ČR Volkswagen, Nissan a BMW.
  • Pokud bychom uvažovali v současnosti o zhruba tisícovce registrovaných elektromobilů s průměrným ročním nájezdem 15 000 kilometrů, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100 km bude k jejich dobíjení třeba 2,25 mil. kWh ročně (tj. roční spotřeba cca 1000 domácností).
  • Energii pro nabití plné kapacity baterií jednoho elektromobilu dokázala loni Jaderná elektrárna Temelín vyrobit za desetinu vteřiny.
  • Projekt Elektromobilita ČEZ je aktivní také ve veřejné dopravě, když podporuje provoz dvojice elektrobusů jezdících už téměř celý rok mezi stanicí metra Budějovická a BB Centrem na Brumlovce? Za tuto dobu ujely více než 35 tisíc kilometrů a svezlo se s nimi více než půl milionu pasažérů.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL