Nečas v pláštěnce, Bendl v bundě. Jak obstáli při povodních politici?
10.06.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Premiér Nečas v Zálezlicích
Petr Nečas, Petr Bendl, Tomáš Chalupa nebo Jan Kubice. Kdo z těchto politiků skutečně řídil operace při povodních a kdo se jen vezl na mediální vlně?
Mají to ti politici při povodních těžké. Když se ukazují, je jim to vyčítáno, že se jen zviditelňují. Když nejsou vidět, jsou kritizováni, že je starosti lidí nezajímají. Samostatnou kapitolou je módní policie.
Kdo určitě nezaválel, to byl premiér Petr Nečas. Ten se ukazoval nejprve ve žluté pláštěnce, poté v tyrkysově modré, nakonec zvolil košili. To Petr Bendl, ministr zemědělství, volil maskáčovou bundu a pak košili s vyhrnutými rukávy. Oba pánové pak měli nezbytné holínky.
Tahle dvojka také byla v televizi nejvíce vidět. Třeba štáb kolem premiéra pravidelně informoval novináře, kde se Nečas bude vyskytovat při svém povodňovém turné. Pak se konaly živě vysílané brínfinky přímo z terénu, nechyběly efektní povodňové kulisy.
„Skrytý" Kubice
Nečasova role je zcela odlišná od ostatních ministrů, spíše koordinační. Tím hlavním, kdo operace Ústředního krizového štábu řídil, byl ministr vnitra Jan Kubice, který se v televizi moc neukazoval. Kubiceho 2. června pověřil Nečas, aby byl tím hlavním mužem, který od té doby, podle svých slov, spal jen čtyři hodiny denně. Přímo pod Kubiceho spadá policie, která sehrává při povodních důležitou úlohu: uzavírá zaplavené oblasti nebo má chránit majetek před rabováním. vTaké byl v neustálém kontaktu zejména s vedením hasičského sboru.
To Bendl z titulu své funkce měl na starost ukočírovat Vltavskou kaskádu. Prakticky on rozhodoval (či spolurozhodoval) o upouštění přehrad, což je v době povodní rozhodující pravomoc. K tomu mediálně patřil k výrazným tvářím.
Významnou úlohu měl i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jako předseda Ústřední povodňové komise nejčastěji informoval o vývoji počasí nebo stavu řek, neboť na ministerstvu se probíraly meteorologické a hydrologické modely. Chalupa neměl nijak výrazné kompetence, prakticky jen informoval dlší složky integrovaného záchranného systému.
Hudečkův křest ohněm
A pak je tu Tomáš Hudeček, v době povodní pověřený pražský primátor. Měl na starost koordinaci prací v hlavním městě. Kromě toho, že byl mediálně nejčastěji viditelným pražským politikem, dostal se do střetu se starosty městských částí, kteří kritizovali magistrát, že je jeho jednání chaotické, a také s exprimátorem Bohuslavem Svobodou.
Neviditelný Zeman
Kdo opravdu nebyl vidět, tak to je prezident Miloš Zeman. Zatímco při povodni v roce 1997 létal nad Českem ve vrtulníku, letos byl ve své noře na Hradě. Na veřejnosti se ukázal až při úklidových pracech v pražské části Lahovičky.
To ministr financí Miroslav Kalousek exceloval úplně jinak. Při své „opilecké viróze" nejprev v rádiu a pak v televizizi vysvětloval, jak chce pomoci podnikatelům.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.