Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Povodeň zasáhla v Ústeckém kraji více než 50 obcí

07.06.2013
Povodeň zasáhla v Ústeckém kraji více než 50 obcí

Autor: usti-nl.cz

Popisek: Situace v Ústí nad Labem

Téměř 11 tisíc evakuovaných občanů a více než padesát zasažených obcí Ústeckého kraje, to je bilance červnové povodně. Řeka Labe v noci na čtvrtek 6. června kulminovala v Ústí nad Labem na úrovni 10,72 metru.

Před půlnocí však se provalila hráz u obce Nové Kopisty, která je nyní také částečně zaplavená. Policie také pátrá po šestatřicetileté ženě, která při záchraně svého psa spadla do umělého vodního kanálu Podkrušnohorského přivaděče.

V současné době již hladina Labe velmi zvolna klesá. Dá se předpokládat, že kvůli rozlivům na Litoměřicku bude pokles hladiny trvat několik dní.

Hlavní úklid začne příští týden

Krizový štáb také obdržel informaci o obcích zasažených povodní. Je to osm obcí z katastru Obce s rozšířenou působností (ORP) Děčín, 6 obcí z ORP Ústí nad Labem, 18 obcí z ORP Litoměřice, 5 obcí z ORP Lovosice, 13 obcí z ORP Roudnice nad Labem a zatím 2 hlášené obce z ORP Louny.

Situace v areálu Lovochemie, která se ve středu 5. června ráno jevila velmi dramaticky, je stabilizovaná a areál se podařilo před vodou ochránit. Policie hlídá evakuovaná území, v noci se hlídky posilují a je nasazen i vrtulník s termovizí. Vojáci vyčkávají v záloze, až jich bude třeba na odklízecí práce. Vzhledem k očekávanému pomalému tempu poklesu hladiny je pravděpodobné, že hlavní úklid začne až příští týden.

Ochrana v Roudnici nad Labem selhala

Podle hlášení síťařů bylo v kraji bez elektrické energie 7,5 tisíce odběratelů a uzavřeno muselo být 1900 hlavních uzávěrů plynu. Po poklesu vody stačí ozvat se na linku 1239 a uzávěry budou v krátkém intervalu opět zprovozněny.

Kromě mostů v Litoměřicích a v Roudnici se podařilo díky mohutnému odčerpávání zachovat dopravu i na mostě v Děčíně.

Krizový štáb se dále zabýval účinností protipovodňových opatření na území Ústeckého kraje. Podle Povodí Labe zafungovalo stoprocentně opatření na pravém břehu v Děčíně, naopak selhala ochrana v Roudnici. Starostové si přesto přejí přehodnocení projektů, aby odpovídaly i hrozbě povodní v současném rozsahu, tzn. přesahující padesátiletou vodu.

Pozor na hejna komárů

V současné době je situace stabilizovaná, složky IZS se připravují na úklidové práce po odlivu vody. Součástí krizového štábu je i ředitel Krajské hygienické stanice. Ten upozornil na možnost výskytu komárů zejména u lagun na Litoměřicku. Ústecký kraj proto zajistí pro zasahující repelenty. Současně se také plní sklad humanitární pomoci úklidovými a dezinfekčními prostředky a kraj je připraven uhradit očkování pro zasahující hasiče.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace